avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate Rodica_Timisoara

Activitate Rodica_Timisoara

In rezolvarea litigiului meu cu angajatorul (desfacere CIM) sunt nevoita sa faca o plangere penala (inca una si nu din rautate).
Deci! In Universitati exista un departament care se numeste DPPD (Departamentul pentru pregatirea personalului didactic), fara diploma caruia nu poti preda in invatamant, fie el preuniversitar ori universitar. Toti colegii mei au urmat cursul (este de 2 ani acum), inclusiv eu. Un alt coleg, cu aceleasi studii ca si noi ceilalti,il ademeneste pe directorul acestui departament si a fost scutit de de curs cum ca chipurile "i s-au recunoscut disciplinele din facultate" (?!). Noua nu ni s-a facut un asemenea favor! Deci el a scapat de cursuri, examene etc si noi nu. Cu aceiasi diploma!
Poate face obiectul unei plangeri penale? La ce s-ar incadra? Ms!
Răspuns la discuția dosar penal
Avokitten a scris:

ca fiica de profesor va zic ca intr-adevar, nu puteti profesa in invatzamant cu cazierul patat. poate dura ani intregi pana sa obtineti reabilitarea.


La noi orice e posibil. Sunt curios ce se va intampla la Timisoara
Da, am primit-o! Si tot nu fac nimic. Mai pe scurt a aruncat seful mare "pisica moarta" la sefa mica.














Mi s-a desfacut CIM-ul ilegal la o institutie bugetara. Am castigat in instanta repunerea pe postul si functia detinute anterior. Seful cel mare (angajatorul) de frica unui penal m-a incadrat exact cum spune hotararea instantei. Vin pe "sectie" si sefa mea cea mica imi pune in fata un act prin care "imi propune" un alt post. Refuz. De o luna de zile sunt platita si nu fac absolut nimic. Vin la munca semnez condica si atat. Am facut plangere penala impotriva sefei "mici" (art 246) pt ca nu respecta nici hotararea instantei nici decizia sefului mare (desi sunt pe o laba), de a-mi da biroul si toata documentatia anterioara (sefia) pt ca sa ma apuc de lucru. Sunt mai pe romaneste spus un pseudoangajat, pseudosef.
Pot face plangere penala si impotriva sefului mare? Ce pot sa mai fac? Nu vor de nici o culoare sa respecte hotararea instantei. (in practica. Pt ca eu am decizia,cum spuneam, de acum o luna ca sunt reangajata pe postul si functia detinute anterior si pauza). Ms!
Multumesc!
Reincadrare si totusi NU !!!

Mi s-a desfacut contractul de munca ilegal. Am urmat calea justitiei. Am castigat "reincadrarea pe postul si functia detinuta anterior si plata salariilor la zi". Seful cel mare imi da foaie ca sunt reincadrata. Ma duc la birou la sefa mica pentru predare: nu este. Ca vine saptamana viitoare, ca car ca mar... O lalaie.
Am primit o adresa oficiala din partea sefei mici in care imi comunica: "sa va prezentati in data x la ora y pt a vedea modalitatea de punere in aplicare a hotararii judecatoresti". Mai pe scurt nu vrea sa ma puna inapoi. Mentionez ca seful "suprem" mi-a eliberat un act prin care imi spune ca m-a pus in functia si postul anterior. Mai fac precizarea ca este o institutie bugetara. Si se incearca sa ma scoata... Pot face plangere penala impotriva cui? Sefului mare? Sefei mici? Ce articole folosesc? ms
Mi s-a desfacut contractul de munca ilegal. Am urmat calea justitiei. Am castigat "reincadrarea pe postul si functia detinuta anterior si plata salariilor la zi". Seful cel mare imi da foaie ca sunt reincadrata. Ma duc la birou la sefa mica pentru predare: nu este. Ca vine saptamana viitoare, ca car ca mar... O lalaie. Ce e de facut?
Desfacere contract de munca. A trecut 50 zile de la proces. Sentinta nu a venit. In minuta scrie clar ca am castigat. Am facut cerere la director pt reincadrare de 25 zile. Ii pot face plangere penala (art. 83, 84 din legea 168/1999) fara sentinta, doar pe baza minutei? Da sau nu? Ms
Discuție
Desfacere contract de munca.
A trecut 50 zile de la proces. Sentinta nu a venit. In minuta scrie clar ca am castigat. Am facut cerere la director pt reincadrare de 25 zile. Ii pot face plangere penala (art. 83, 84 din legea 168/1999) fara sentinta, doar pe baza de minuta?. Da sau nu?Ms
Răspuns la discuția Neplata. Solutii.
Si sa inteleg ca, daca pun mana pe sefie, pot fura banii in voie ca nu imi face nimeni dosar penal? (in cazul de fata 5 dascali nu au primit banii cuveniti. Si asta nu este o neglijenta a sefului..., semnatarul actului)