avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate virgo

Activitate virgo

Buna ziua, sunt in aceeasi situatie, copilul nr. 2 se va naste dupa ce termin primul CCC. Avand in vedere ca tatal nu isi ia luna de concediu, intentionez sa intru direct in prenatal. Se acorda stimulent de reinsertie in acest caz - pentru cele 126 de zile pre-post natal ? Multumesc.
Am apelat la "ajutorul" unui avocat pentru a se ocupa de transcrieri si inscriere mentiuni dar se pare ca si asta a devenit o afacere prospera, onorariul cerut a fost fluierator de piperat. Are cineva un link sau ma poate indruma catre un intermediar care n-are cartile facute sa ma jupoaie ?
Multumesc anticipat/PM va rog
Justitiarul711 a scris:

Transcrierea casatoriei si diortului le veti solicita direct la locul dvs. de nastere. Se solicita de starea civila de la locul de nastere aprobare de inscriere a mentiunii de la Bucuresti.

Mentiune de la Bucuresti !? In ce consta mentiunea respectiva ?

Dupa care solicitati transcrierea certificatului micutului. Atentie! Nu faceti greseala de a veni in tara cu micutul pentru ca aceste aprobari sunt de durata, undeva la 2-3 luni, si nu le veti obtine foarte repede, si nici nu puteti pleca din tara cu copilul.

Sunt deja in tara cu copilul. Stiam ca dureaza 3 luni, poate chiar mai mult.

Puteti sa mergeti la ambasada sau consulat ce aveti mai aproape de dvs.si sa solicitati toate acestea, ori puteti imputernicii pe cineva din Romania care sa se ocupe. Nu va puteti recasatorii atata timp cat casatoria si divortul nu sunt aplicate ca mentiune pe marginea actului dvs. de nastere si nici nu puteti solicita transcrierea certificatului copilului pana cand nu aveti aprobare pentru a se inscrie mentiunile de casatorie si divort pe marginea actului dvs. de nastere.
As avea si o intrebare suplimentara. Trebuie sa imi reannoiesc CI, in formularul ce trebuie completat trebuie sa bifez starea civila, in cazul meu cel mai corect este "divortata" si nu "celibatara". Din nou, mi se cer actele aferente, care nefiind emise de o autoritate romana, trebuie transcrise ... cum sa procedez ?
Buna ziua, am o intrebare. Am inteles ca nu e nevoie de transcrierea divortului daca nu s-a transcris casatoria, dar problema este ca am un copil minor, rezultat in urma casatoriei si care are nevoie (si) de acte romanesti, pentru ca e cu mine in Romania.
Care este calea de urmat pentru obtinerea unui certificat de nastere romanesc pentru cel mic ?
De asemenea, netranscrierea divortului implica si alte obligatii daca ma recasatoresc in Romania ?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția custodie comuna
Buna ziua, as dori un sfat avizat, avand in vedere ca urmeaza sa divortez in Olanda, avem un copil de aproape 4 ani. Acum, divortand dupa legea olandeza, unde parintii primesc automat custodie comuna, am ajuns intr-un punct in care nu mai stiu cum sa reactionez. Legea olandeza spune ca ambii parinti, dupa divort, exercita in continuare cusodia asupra copiilor nascuti in timpul mariajului. Am incercat din rasputeri si am ajuns la un acord comun cu fostul sot, ca eu sa revin in Olanda impreuna cu minorul. Nu stim daca o sa se finalizeze cu bine proiectul sau nu.

As dori sa stiu, in cazul in care eu voi fi nevoita sa raman in Romania cu minorul, care sunt efectele directe ale exercitarii custodiei comune. Exista o posibilitate ca, dupa divort, dar numai prin argumente solide, custodia sa-mi fie acordata numai mie si as dori sa stiu cum pot sa-mi construiesc cazul. Ma puteti ajuta ?

Multumesc anticipat.
As avea o intrebare asemanatoare, copilul meu are dubla cetatenie dar doar acte straine, deci tatal nu este roman. In aceste conditii, ca sa parasesc Romania cu el am nevoie de incuviintarea cuiva ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Divort de la distanta
Buna ziua, sunt intr-o situatie asemanatoare, numai ca fostul nu e roman si din septembrie 2010 a disparut. A fost citat la ultima adresa comuna din Romania, l-am instiintat verbal si prin posta electronica sa se prezinte la primul termen. Ce mai urmeaza ? Vreau sa fiu sigura ca instanta nu o sa ne amane daca el nu se prezinta, pe motiv ca n-a fost citat legal. Cum functioneaza anuntul la ziar daca el nu e in tara si nu stie romaneste !?
Multumesc de raspuns. In cazul custodiei, se mai considera necesara ancheta sociala ?
Buna ziua, situatia mea pe scurt: prima infatisare pentru divortul de un cetatean strain este pe 19 ianuarie, avem un baietel de 3 ani care a ramas cu mine(mama), tatal a plecat din Romania si din septembrie nu mai stiu nimic de el. Copilul nu are acte romanesti, are doar pasaport si certificat de nastere strain.

Intrebare: se poate pronunta divortul in lipsa sotului ? Cum va decurge atunci procedura de incredintare a minorului ? Cat poate dura procedura daca el nu e de gasit si nici nu se mai intereseaza de copil ( pensia alimentara e deja de domeniul stiintifico-fantasticului ).

Va multumesc foarte mult de orice sfat.