avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1686 soluții astăzi
Forum Activitate rusumaria1

Activitate rusumaria1

Răspuns la discuția recuperare arenda
multumesc frumos
buna ziua
Am dat in arenda un teren agricol in baza unui contract unei societati. Acum societatea a intrat in insolventa iar arendasul refuza sa-mi plateasca arenda. In aceste conditii doresc sa stiu, daca se poate, cum trebuie sa procedez practic pentru recuperarea arendei. ce notificari trebuie sa fac si pe cine sa notific: arendasul sau administratorul judiciar?
va multumesc
Tatal meu a decedat acum 10 ani. Noi suntem 3 frati si nu am facut dezbatere de mostenire in urma decesului tatalui si nici nu am dat declaratie de acceptare a mostenirii.
Intrebarea mea ar fi daca mama ar putea face acte pe casa ( act de vanzare cumparare sau testament) numai la unul din copii fara acceptul celorlalti doi
buna ziua

am un salariat pentru care am primit o adresa de infiintare a popririi pe salar de la un executor judecatoresc. Salariatul vrea sa faca contestatie la executare pe motiv ca debitul este prescris. Incheierea de la judecatorie fiind din 2012.Iar adresa de infiintare a popririi fiind din 20.02.2016
Intrebarea mea este , eu ca tert poprit trebuie sa-i fac poprire pe salar sau astept sa se solutioneze contestatia.
este o poprire pentru un salariat reprezentand credit .
Este prima adresa din partea executorului
O hotarare judecatoreasca de incuviintare a executarii silite formulata de un executor, incheiata in 2012 si nepusa in aplicare pina in data de 20.02.2016 , mai poate fi pusa in aplicare sau este prescrisa?

Precizez ca am primit adresa de executare pe data de 20.02.2016
buna ziua

Am primit o adresa de infiintare poprire pentru un salariat reprezentand (asa cum precizeaza executorul ) dobanda la debit.

Precizez ,ca am retinut conform unei alte adrese de infiintare a popririi intreaga suma reprezentand : debit , penalizari si cheltuielile executorului avand atasata [Incheierea de la judecatorie
Intrebarea mea este daca e corect, ca executorul sa vina pentru acelasi debit cu diferenta de poprire daca nu are alta hotarare de la judecatorie
Răspuns la discuția dezbatere mostenire
multumesc frumos pentru raspuns

Răspuns la discuția dezbatere mostenire
data mortii este 12 decembrie 2011
am urmatoarea speta

sunt doi frati (A si B) si mama celor doi frati C
A moare in anul 2000. El are un fiu (D). mama moare in 2011. La mostenire vine B si copilul D. Daca, copilul D nu vrea sa vina la deschiderea masei succesorale si nici nu vrea sa raspunda la telefon cum se poate dezbate mostnirea si cat timp avem pentru dezbarea mostenirii fara sa platim impozit

Multumesc