avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Activitate izabela 67

Activitate izabela 67

Multumesc!
Buna ziua!
Baiatul meu,28 de ani a dorit sa preia numele meu de fata,am si depus toate actele necesare,a venit decizia de schimbare a numelui. Intrebarea ar fi,in cat timp trebuie schimbata Cartea de Identitate,el fiind in Anglia,am inteles ca trebuie facuta si o procura speciala. Multumesc!
Buna seara!
Mama mea este bolnava de cancer,nu a fost operata,din cauza,ca are metastaze multiple,a facut Radioterapie,iar acum urmeaza un tratament hormonal.
As vrea sa stiu daca are dreptul la scutirea impozitului pe cladire si teren,daca da,unde trebuie sa ma inregistrez si de ce documente am nevoie.
Multumesc!
Am cumparat o masina fabricat in 2002,Euro 4.In anul 2006 a fost inmatriculat in tara.
In 2008 s-a vandut si a fost inmatriculata pe numele doamnei de la care am cumparat-o eu.Ea spunea,ca taxa de poluare a fost platita si nerecuperata.Asa si este,am verificat la Finante.
Ceea ce nu inteleg,de ce mai trebuie sa platesc atunci taxa de mediu?
Se iau banii de 2 ori la aceeasi masina?
va rog sa ma lamuriti!!!
Multumesc!
Răspuns la discuția Contributia la CAS
Buna seara!
Si daca nu doresc sa fiu asigurata in Romania?sau este obligatoriu?
Buna Ziua!
Daca lucrez in Austria,ca ingrijitoare,cu acte in regula,acolo mi se plateste asigurare medicala,am si E-Card,in Romania mai trebuie sa platesc CAS?
Mentionez,ca o luna cu o luna lucrez,adica,o luna in Austria,o luna acasa.
Multumesc,anticipat!
Răspuns la discuția suspendare,sau radiere IF
Eu nu am avut contracte cu Casa de pensii si somaj,deoarece,am functionat putin timp.La sănătate am plătit pt.tot anul,dar la închidere nu am mai fost la ei.
La Finante trebuia să merg,să scot un cazier fiscal(că nu am datorii la buget) si pe urmă am depus cererea de radiere la ORC,am plătit 15 lei,iar după 5 zile am primit certificatul de radiere a IF-are.Simplu!
Asta în Satu Mare,nu stiu în alte orase cum este procedeul.
După cîte am citit,aici pe forum,diferă de la oras,la oras.
În orice caz,prima dată,mergeti la ORC si ei vă spun exact ce aveti de făcut!
Baftă!:D
Răspuns la discuția acreditare itm
Bună ziua!

Poate cineva să-mi dea o informatie?
-cum se poate verifica,dacă o agentie de plasare a fortei de muncă în străinătate ,este legal si acreditat de ITM,sau Min.Muncii?
Am primit mai multe oferte de muncă,de la mai multe agentii,am încercat să le verific la onrc,dar nu găsesc nimic.
Unde mai pot să caut?:D
Multumesc!:D
Răspuns la discuția suspendare,sau radiere IF
Multumesc,dar am rezolvat problema si m-a costat 15 roni,radierea.=D>
Răspuns la discuția infiintare pfa
.....si pt. cunostinta ta!!!:D

Izabella