avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate aniko85

Activitate aniko85

Lucrez la o firma cu 1ora pe zi si iar la celalta 8ore pe zi. Am o intrebare trebuie sa-mi iau concediu de maternitate pana la 2ani, pot sa-mi dau demisia la firma unde lucrez cu 1 ore/zi ca sa nu faca suspendare la cim. sau trebuie neaparat suspendat ?
Vreau sa angajez o persoana mai in varsta ca menajera. Persoana respectiva nu se afla in somaj. Nu lucreaza cam vreo 4 ani.
Eu ca si angajator daca angajez cu 8ore/zi ce beneficii pot sa am?
Multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie somaj
multumesc mult pt informatii
Buna ziua!
Va rog sa-mi ajuta cineva cu un raspuns! Sunt in urmatoarea situatie:
Sunt angajata din 7iunie 2010 pana la 30iunie 2012 cu timp partial (4 ore pe zi) dupa care am o intrerupere pana in 10august 2012 (atunci am fost angajata la o alta firma tot cu 4ore pe zi). Firma vrea sa-mi desfaca contractul de munca. Pot primii indemnizatia de somaj sau nu?
Am fost la concediu medical de la 15noiembrie 2011 pana la 31 decembrie 2011
Am dreptul la indemnizatia de somaj sau nu? In ce conditti pot sa-l primesc indemnizatia?
Răspuns la discuția corectare la preluare sold banca
la contul 437,nu apare soldulsumei 4371si4372,suma care este in contul 4371si4372 este ok numai ca la contul 437 apare cu 0,pot sa scriu eu suma in plan de conturi unde pot modifica solduril initiale, sau prin nota trebuie sa corectez.?
iar la banca problema e ca in dec 2009 este cu 225 mai putin, asta cum pot sa-l modific?
daca trebuie modificat in dec 2009 sau in ianuarie 2010 cu nota?si ce nota folosesc pt corectarea acestor greseli?( un transfer o fost de la o banca la alta,trezoreria -transilvania)
multumesc
am o problema cu sold la banca(5121)la inceputul anului 2010.Am preluat o firma si acuma am observat de ce nu se iasa bilantul. problema este : la sfarsitul anului 2009sold la banca este 31080.15, dar la extrasul de ianuarie 2010 unde se scrie ca preluare de sold este cu225 ron mai mult.pt luna decembrie n-a gasit extras.
Cum pot sa corectez aceasta greseala?
mai am o problema,cum corectez soldul de cont 437 mie imi apar cu 0 dar in soldul de 4371 este 15si la4372 este 14 ron? multumesc mult
am doua firme platitoare de tva, si ma gandesc sa devine neplatitoare. Dar am o problema,am tva recuperat de la stat la una si la alta am de platit.Trebuie sa-l recuperez si sa-l achit daca vreau sa fie neplatitoare? Sau vine garda financiara si o sa faca un control?
firma din Romania, care este platitor de tva, a facut o achizitie din turcia( a cumparat o piesa de schimb), firma turcesca a facut transportul,pana la vama bucuresti. unde a facut vama si a fost calculata tva-ul. Firma din Romania a platit tva-ul catre stat.ac
1. Trebuie sa fac declaratia 390? daca da cum sa fac?
2.In declaratia 300 unde declar suma respectiva( costul piesei )si TVA-ul?
multumesc mult
eu am pus direct pe cheltuiala adica 607, 707 si pretsari de servicii(pompare beton )la 704
asa nu e corect?