avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Activitate simion_c2008

Activitate simion_c2008

chiar daca transforma uscatorul in baie proprie fara sa fie proprietar, existand astfel posibilitatea certa ca sa-mi fie inundat dormitorul in orice moment?
va rog sa-mi raspundeti concret: isi poate mari apartamentul prin spargerea unui perete spre uscator si amenajarea in interiorul acestuia a unui spatiu sanitar(baie) cu instalatiile aferente, fara acordul meu?
Mentionez ca uscatorul se afla deasupra dormitorului familiei noastre(blocul are apartamente obisnuite si cateva cu scara interioara)
multumesc!
are acordul unor proprietari, desi eu am fost impotriva; ideea este ca vrea sa faca anumite modificari uscatorului cum ar fi spargerea unui zid pentru a-si mari baia sau a construi inca una
va rog sa-mi spuneti daca transformarea uscatorului aflat deasupra apartamentului meu poate fi transformat in spatiu de locuit pentru un alt proprietar fara ca acesta sa aiba consimtamantul meu expres!
multumesc!
la data declansarii procedurii de insolventa, debitoarea noastra se afla in executare silita; ma puteti lamuri daca imi pot recupera si cheltuielile de executare pe care le-am platit executorului judecatoresc sub forma de avans? mentionez ca pentru puterile noastre suma este mare; o pot trece in cererea de inscriere in tabelul creditorilor?
am primit notificarea dupa doua luni de la deschiderea procedurii de insolventa timp in care am facturat lunar; trebuie sa depun cerere de inscriere in tabelul suplimentar si sa platesc taxa de 120 lei sau aceste facturi imi vor fi platite cu prioritate(dupa cum am citit in legea 85) fara sa mai fac vreun alt demers?
urgent: va rog sa ma ajutati cu un model de opozitie la divizarea unei societati comerciale!
multumesc !
Răspuns la discuția pensie invaliditate
anii de pensie de invaliditate nu reprezinta vechime in munca??? s-a modificat si in sensul asta legea? stiam ca se recalculeaza in fiecare an pana la implinirea varstei normale de pensionare ....
am 60 ani si sunt pensionat din iunie 2010, incadrat in gr ll de invaliditate; am inteles ca dupa 1 an se recalculeaza automat pensia; acum suntem in septembrie si cuponul de pensie este neschimbat ca valoare; este corect? trebuie sa fac o cerere?(suntem doar in tara petitiilor.....)
va multumesc!
Răspuns la discuția Se recalculeaza pensia?
scuze!
sunt in pensie de invaliditate grll din 2010;
acesti bani care sunt esalonati,sunt aferenti perioadei cat am fost in activitate si care daca ar fi fost dati la timp,mi-ar fi afectat veniturile, respectiv, contributiile fata de statul roman; de aceea am intrebat daca pensia se va recalcula in momentul in care vom primi drepturile cuvenite;
sper ca acum am fost mai explicit
multumesc!