avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate ela.m

Activitate ela.m

Răspuns la discuția inregistrarea audio este proba?
buna ziua,sper sa vada cineva acest mesaj si sa ma ajute...am dat bani cuiva pt a vorbi cu persoane sus puse pt un loc de munca,sa-mi primeasca dosarul si sa ma primeasca in concurs:(,intre timp respectiva persoana a inceput sa ma puna pe ganduri si astfel am aflat ca de fapt nu e cadrul care spunea ca este la unitatea unde vroiam sa ma angajez,ba mai mult nici nu mai lucra acolo,situatia financiara foarte proasta,imprumuturi pe la toate cunostintele...asa ca am inceput sa inregistrez convorbirile telefonice,in asa fel sa se auda cum recunoaste faptul ca a luat bani de la mine,cati,si minciunile care le spune zilnic...in instanta nu pot duce convorbirile inregistrate dar politia credeti ca ma ajuta?normal ca prostia e a mea,eu i-am dat bani pe incredere,nu am nici un act sau o dovada la mana decat aceste convorbiri inregistrate...ce pot face sa recuperez banii,nici eu nu vreau sa ajung in instanta dar cum o pot speria macar incat sa-mi dea banii inapoi?persoana cu care traieste este in politie#-o...astept sugestii,va multumesc
Răspuns la discuția am pierdut actul casei
notarul respectiv imi va da din nou original cu timbre pe verso si copii?sunt ingrozita cum a putut sa dispara,e mai bine sa-l declar pierdut si nul ca sa nu poata fi folosit de altcineva?ce se poate intampla?
buna ziua,as dori sa-mi explicati si mie pasii pe care trebuie sa-i urmez ca sa recapat un act de proprietate.Am pierdut sau mai bine zis a disparut originalul si copiile legalizate ale contractului de vanzare-cumparare,am ramas cu o singura copie normala,ce pot face?va rog din suflet sa ma ajutati
buna ziua,sunt divortata din 2000 si am hotarare divort definitiva si irevocabila prin care imi este incredintat copilul.Tatal lui e plecat in SUA si de anul trecut si-a luat si actuala sotie si copilul acolo,ii trimite baiatului meu pensie de 90 ron pe luna,nu pot dovedi unde lucreaza,ce salariu are,nu vrea sa contribuie mai mult pt educatia si sustinerea copilului,de fapt nici nu comunica cu mine ci numai cu baiatul prin mesaje pe net,invocand ca nu are bani,dar a inceput sa-i zica daca nu vrea sa vina la ei in vacante,dar sa se gandeasca bine caci biletul e 1000$ si lucrul asta provoaca discutii intre mine si baiat,specific ca am copii dupa discutiile lor pe net si de aici reiese cum il invata pe baiat sa nu asculte de mine,de regulile de la scoala,si cum ii tot promite asa zisi bani pt scoala care apoi se fac uitati.In 2005 cand a fost in tara m-a dat in judecata precum ca ar dori un timp mai mare de vizita al baiatului,avea dreptul de vineri ora18pana sambata ora18,si acum a dorit sa i se acorde,ceea ce s-a si intamplat,o sapamana din vacanta de iarna si 2 saptamani in vacanta de vara,mintind la tribunal ca nu mai pleaca din tara,dreptul i-a fost acordat dar el nu a luat niciodata baiatul asa deoarece nu a fost in tara mai mult de 2 saptamani pe an,deci din vina lui,asa ca va intreb are el vreun drept sa zapaceasca copilul cu asa idei atata timp cat el nu-i acorda sprijin de nici un fel,nu a uzitat de dreptul lui de vizita?Am dreptul legal sa nu las baiatul sa plece la el pana la varsta majoratului,tineti cont si de faptul ca nu am nici o adresa de acolo,nr de telefon,si nici macar nu mi-a comunicat mie aceste intentii ci numai baiatului?Ce as putea face legal sa-l pot opri din actiunea lui de a da sperante si a bulversa copilul,el fiind acum clasa a8a nu-i mai sta deloc mintea la scoala,ba mai rau a inceput sa chiuleasca spunand ca el oricum va pleca in SUA
Răspuns la discuția subventie incalzire
si tin sa mentionez ca nici macar nu e cine stie ce avere,acum 4 ani am dat 2500ron pe aceasta casa,cam cat ar fi intretinerea pe timp de iarna ,timp de 5 luni,cum e posibil sa ne injoseasca statul in asa hal?sincer,nu se poate face nimic?
Răspuns la discuția subventie incalzire
da,apartamentul este proprietate personala,dar cealalta casa va fi a mea doar dupa decesul p[arintilor,nu exista nici o portita,nici un lucru de facut,cum ar fi sa atasez copie a contractului de vanzare cumparare al casei ca sa pot dovedi ca momentan nu am de-a face cu acea casa?este foarte aiurea cu aceasta lege,,nu ne permitem sa platim atat de mult dat fiind ca nu mi-am gasit de lucru si nici somaj nu mai am
locuiesc intr-un apartament cu fiul meu minor,in noiembrie voi lua ultimii bani de la somaj,cum sa trec veniturile realizate pe cererea tip pentru subventie,daca in octombrie-noiembrie am banii de la somaj,dar pe urma raman doar cu alocatia si pensia alimentara a copilului,stiu din anii trecuti ca cererea se face o singura data,la sfarsitul lui octombrie.Si mai am o nelamurire,impreuna cu parintii am cumparat o casa batraneasca la tara acum cativa ani,in contract s-a trecut cum ca eu sunt proprietar dar cat timp ei traiesc sunt proprietari de drept,si dupa deces dreptul imi revine mie,ceva in genul asta,asa ca eu nu stiu acum daca pot beneficia de subventie la caldura.Va multumesc
buna ziua,sunt din buzau am un baiat de 14 ani,sunt divortata si in noiembrie mi se termina somajul,unde pot face o cerere pt ajutorul pt familii monoparentale,ce acte trebuiesc,daca nu va cer prea mult dati-mi cat mai multe detalii,va multumesc
buna ziua,sunt in somaj pana in octombrie,as dori sa stiu se mai dau cele 3 luni prelungire de somaj?nu am mai auzit nimic despre asta,si daca da ce trebuie sa fac pentru a beneficia de ele
as dori sa stiu care sunt taxele care trebuiesc platite pt bransarea la reteau de apa curenta in mediul rural in conditiile in care reteaua a fost construita cu fonduri europene, iar cei care fac bransamentele solicita taxe doar pt bransament in cuantuam de 500 ron. as dori sa stiu daca este normal sa platesc aceasta suma