avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate dany.ctyn

Activitate dany.ctyn

Discuție doresc ajutor !
De la data de 1iunie2011 inchei activitatea la locul de munca deoarece mi-am dat demisia cu preaviz si as dori sa stiu cu aproximatie suma de bani pe concediu care ar trebui sa primesc pe 5 luni lucrate din acest an la salariu minim pe economie ,adica 670,si care ar fi termenul legal in care patronul ar trebui sa-l achite?
Discuție Demisia
Doresc sa stiu care este perioada legala de preaviz in cazul demisiei dupa noul cod a muncii a unui simplu muncitor si ce legi l-ar obliga pe patron sa imi plateasca concediul pe anul trecut si pe lunile lucrate anul acesta?
Cate cereri de demisie trebuie sa fac si cum as putea lua un numar de inregistrare?
Trebuie sa fac si o cerere pentru obtinerea banilor pe zilele de concediu sau mai multe si sa cer un numar de inregistrare? Precizez ca pe anul trecut am fost pusi sa facem o cerere ,dar banii nu i-am primit nici acum.
o persoana dializata cu grad de handicap (gradul 1) este scutita de plata impozitului pe autoturism (masina este o dacie 1300) ?
Răspuns la discuția demisie
MULTUMESC MULT PENTRU INFORMATII
Discuție demisie
sintem un grup de 12 persoane angajate la un patron neserios deorece nu-si achita la timp obligatiile financiare si nu ne mai asigura de lucru la capacitatea normala . intre timp am primit o oferta de lucru toti cu un contract serios, dar problema este ca trebuie sa plecam toti odata. LEGAL AVEM POSIBILITATEA SA DEMISIONAM TOTI FARA PREAVIZ FARA SA NE TRAGA PATRONUL LA RASPUNDERE ?
Răspuns la discuția conflict munca
Patronii mei desfiinteaza societatea si ne cere sa facem o cerere de demisie pe motiv ca unul dintre ei infiinteaza in citeva zile o noua societate si ne va angaja din nou la aceasta .Precizez ca nu am incredere in ei si nici in societate ce se va infiinta deoarece activitatea din actuala merge foarte rau . Care pot fi consecintele daca refuz sa fac cererea si cer somajul ?. Ar putea sa ma afecteze aceasta decizie sau sa imi faca rau patronul? Ei sustin ca in caz ca se va desfiinta noua societate ,chiar daca vom demisiona acum tot vom avea dreptul la somaj. Precizez ca majoritatea colegilor au fost convinsi sa isi dea demisia.
Discuție conflict munca
Daca patronul refuza sa-mi scrie un preaviz si sa-mi ofere decizia de concediere cu art.65 in cazul desfintarii firmei in care lucrez si nu i-a nici o masura ,incercind sa ma oblige sa-mi scriu demisia ;CE POT FACE?
Răspuns la discuția conflict munca
multumesc pentru raspuns. Dar daca patronul nu-mi da preaviz si nu face nimic ce pot face?
Răspuns la discuția conflict munca
multumesc foarte mult pentru raspunsuri.Dar as mai avea citeva intrebari ;daca refuza sa imi dea preavizul ce pot face?In cazul in care totusi mi-l da ce ar trebui sa scrie in el?As dori sa imi explicati ce articol de lege ar trebui sa scrie in el.In caz ca refuza sa imi dea preavizul ar trebui sa mai lucrez,si cat timp?
/
































Discuție conflict munca
patronii mei desfinteaza societatea si ne cere sa facem o cerere de demisie pe motiv ca unul dintre ei infiinteaza in cateva zile o noua societate si ne va angaja din nou.Precizez ca nu am incredere in ei si nici in societate ce se va infiinta deoarece activitatea din actuala merge foarte rau si salariul nu la-m primit de 2 luni.Care pot fi consecintele daca refuz sa fac cererea si cer somajul?Ar putea sa ma afecteze intr-un fel aceasta decizie sau sa imi faca rau patronul? PS;Ei sustin ca din caz ca se va desfiinta noua societate chiar daca demisionam acum tot vom avea dreptul la somaj ;. As mai avea si cateva intrebari ;-daca refuza sa imi dea preavizul ce pot face?;-ar trebui sa mai lucrez si cat timp? -in cazul in care mi-l da ce ar trebui sa scrie in el? As dori sa imi explicati ce articol de lege ar trebui sa scrie in el , si daca ar trebui sa semnez vreun act .?