avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Activitate ovidiuvk

Activitate ovidiuvk


Sincer nu vreau sa am de a face cu persoane ca dvs....care fug de raspundere si incearca sa se imbogateasca fara just temei pe spinarea altora.





Multumesc pentru raspuns!

Ultima dvs. propozitie o consider ca o jignire pe care mi-ati adus-o dar va accept eventualele " scuze " datorita faptului ca nu cunoasteti totate amanuntele situatie.
In mare va pot spune ca creditul din care am cumparat terenurile, la procesul de partaj nu a fost recunoscut de catre ea, desi a fost scos in timpul casatoriei, si ramanand in sarcina mea sa-l achit. Cu alte cuvinte si creditul si jumatate din terenuri au ramas in spatele meu sa le achit. Ea a ramas doar cu suma de 30.000 euro sa o primeasca si sa nu plateasca nici un leu in contravaloarea creditului scos.
Deci, cine pe spatele cui se imbogateste?
Buna ziua doamnelor si domnilor avocati!

Am sa intru direct in subiect si am sa va intreb cand ar putea fi prescriesa o datorie pe care o am fata de fosta mea sotie, datorie aparuat in urma unui proces de partaj?

In anul 2006, fosta mea sotie, a initiat un proces de divort urmat de un proces de partaj. Bunuriele ce faceau obiectul procesului de partaj erau 3 terenuri si o casa neevidentiata (la rosu).
In anul 2007 am ajuns la o intelegere cu fosta mea sotie si am incheiat un act notarial prin care eu eram obligat sa-i achit suma de 30.000 euro pana la finalul anului suma ce reprezenta jumatate din valoarea terenurilor si a casei neevidentiate. Drept garantie a plati, avocatii fostei soti, au cerut inscrierea in C.F. urile terenurilor a datoriei pe care o aveam fata de ea, cu alte cuvinte mi sa pus sechestru pe acele terenuri. Dupa trecerea termenului de achitare a sumei, sa inceput o procedura de executare silita, de catre fosta mea sotie, procedura care a fost intrerupta de avocatul meu printr-o cerere de suspendare a executarii silite.
La inceputul anului 2008 am plecat din romania rupand orice legatura cu cei din tara si nu mai stiu nimic concret din cele intamplate.
De curand am afat ca terenurile nu au fost executate in schimbul datoriei, in extrasele C.F. aparand eu ca si proprietar iar la mentiuni apare sarcina de 30.000 de euro impusa de fosta mea sotie. Deci se para ca pana la aceasta data nu a reusit sa execute bunurile.
Din pacate sunt in situatia in care nu mai pot lua legatura cu fostul meu avocat si singura care poate sa imi relateze despre acea situatie ar fi fosta mea sotie........banuiti ce mi s-ar spune, nu?
Intrebarile mele sunt:
1.Daca exista un termen de prescriere a acestei datori?
2.Cand este acesta?
3.De la ce data se calculeaza?
4.Daca poate fi intrerupt?
5.Cum pot afla situatia ei acum?
6.Daca s-a prescris aceasta datorie cum pot intra in posesia C.F.-urilor curate, fara mentiunile de executare?

Stiu ca e complicat dar fiecare sfat venit de la Dvs. sunt convins ca va fi un pas inspre rezolvarea acestei situatii!!!

Cu stima,
Ovidiu
avocatPetre a scris:

daca achita datoria catre pers in favoarea careia este instituit sechestrul, da poate sa il ridice, daca nu pierde constructia, asa cum a fost edificata, fara acoperis, dar in schimb isi pastreaza dreptul de proprietate asupra proiectului, ce este un bun mobil prin excelenta




Inteleg ce imi spuneti doar ca ma gandeam sa fac actele, autorizatia de constructie, pe numele unui prieten ca si cum acesta ar fi construit casa, fara sa implic vreun notar.
Daca el este proprietarul casei, casa se poate executa?
Daca nu, inseamna ca ea poate fi valorificata si din suma obtinuta se poate achita suma pentru care a fost pus sechestru.
Daca eu fac autorizatiile de constructie pe numele meu, in secunda doi se poate pune sechestru si pe casa. Este tocmai ce vreau sa nu se intample.
Daca casa este pe numele unui prieten si terenul pe numele meu dar cu sechestru, executorul nu poate vinde terenul din cauza casei care nu are acelasi proprietar iar prietenul meu nu poate vinde casa din cauza terenului sechestrat. In concluzie executorul va fi nevoit sa se inteleaga cu prietenul meu ca la finalizarea casei, sa fie vandute impreuna si fiecare sa-si ea partea.
Daca eu incerc sa fac treaba asta, 100% va spun, ca a doua zi dupa ce scot autorizatiile, casa are sechestru si nu mai pot sa o valorific eu ci o sa o scoata executorul la licitatie........stim cu totii ca din licitatie nu mai ramai cu nimic.

Spunetimi va rog daca am dreptate si daca treburile stau asa cum le-am gandit eu!

Multumesc
gi-jane a scris:

pe baza proiectului obtineti autorizatie de constructie , "construiti" casa, gasiti client pt casa si implicit pt teren, iar la vanzare se achita suma pt care s-a pus sechestru



Stiu ce imi spuenti, doar ca cel ce are sechestru la mine pe teren asta asteapta de 3 ani, sa scot autorizatiile pe numele meu sa poata pune sechestru si pe casa.
Deocamdata nu a putut face mai mult decat sa puna sechestru doar pe teren si asteapta o miscare gresita din partea mea......una am facut, nu mai vreau sa o fac si pe a doua!!!!!
av.antoanelageaman a scris:

Terenul sub sechestru nu poate fi instrainat.
Nu cred ca o sa gasiti vre-un notar care sa va perfecteze actul prin care instrainati doar casa...iar actele de man sunt nule.

Raspuns:Nu



Inteleg ce imi spuneti doar ca ma gandeam sa fac actele, autorizatia de constructie, pe numele unui prieten ca si cum acesta ar fi construit casa, fara sa implic vreun notar.
Daca el este proprietarul casei, casa se poate executa?
Daca nu, inseamna ca ea poate fi valorificata si din suma obtinuta se poate achita suma pentru care a fost pus sechestru.
Daca eu fac autorizatiile de constructie pe numele meu, in secunda doi se poate pune sechestru si pe casa. Este tocmai ce vreau sa nu se intample.
Daca casa este pe numele unui prieten si terenul pe numele meu dar cu sechestru, executorul nu poate vinde terenul din cauza casei care nu are acelasi proprietar iar prietenul meu nu poate vinde casa din cauza terenului sechestrat. In concluzie executorul va fi nevoit sa se inteleaga cu prietenul meu ca la finalizarea casei, sa fie vandute impreuna si fiecare sa-si ea partea.
Daca eu incerc sa fac treaba asta, 100% va spun, ca a doua zi dupa ce scot autorizatiile, casa are sechestru si nu mai pot sa o valorific eu ci o sa o scoata executorul la licitatie........stim cu totii ca din licitatie nu mai ramai cu nimic.

Spunetimi va rog daca am dreptate si daca treburile stau asa cum le-am gandit eu!

Multumesc

Buna ziua!

Problema mea e urmatoarea:
am un teren de 500 mp in al carui CF la proprietar apar eu, dar la sarcini apare un sechestru, impus de catre o terta persoana fizica. Pe acel teren se afla o constructie, needificata, in rosu si fara acoperis!
In momentul in care s-a instituit sechestru pe terenuri nu sa putu face acelsi lucru si pe casa deoarece nu exista nici un act, nici autorizatie de constructie, care sa ateste ca eu asi fi proprietarul acesteia. Singurul act unde apare numele meu este proiectul de constructie dar care se afla in posesia mea.

Daca eu vand acel proiect si acea casa, fara sa vand terenul, noul proprietar al casei, poate sa scoata de sub sechestru terenul de sub casa si sa devina si proprietarul terenului?
Buna ziua!

Problema mea e urmatoarea:
am un teren de 500 mp in al carui CF la proprietar apar eu, dar la sarcini apare un sechestru, impus de catre o terta persoana fizica. Pe acel teren se afla o constructie, needificata, in rosu si fara acoperis!
In momentul in care s-a instituit sechestru pe terenuri nu sa putu face acelsi lucru si pe casa deoarece nu exista nici un act, nici autorizatie de constructie, care sa ateste ca eu asi fi proprietarul acesteia. Singurul act unde apare numele meu este proiectul de constructie dar care se afla in posesia mea.

Daca eu vand acel proiect si acea casa, fara sa vand terenul, noul proprietar al casei, poate sa scoata de sub sechestru terenul de sub casa si sa devina si proprietarul terenului?
Răspuns la discuția Executare silita credit!
Dahrma a scris:

Daca nu aveti bunuri pe numele dvs.nu au ce sa va execute,desi aveti domiciliul la parinti-daca casa e pe numele lor...nu are cum sa se execute...iar in ceea ce priveste poprirea salariului din germania,teoretic se poate ,dar practic nu se poate asa de simplu ca si cum ati fi aici...deoarece legiile de acolo nu sunt ca la noi...executorii astia alearga dupa comisioane si de aceea fac pe durii.Dar oricum de creditul restant nu scapati...chiar daca sunteti acolo...



Executoarea ma amenintat ca va merge cu politia si jandarmi la usa parintilor mei si vor sparge usa si vor lua lucruri in valoarea mentionata!
Cum pot ei afla unde am eu domiciliu din strainatate si unde lucrez, nu este stipulat in nici un act?
Răspuns la discuția Cum pot sa-mi vad copilul?
carmenmur a scris:

faci cerere la instanta si soliti program de vizita si dreptul de a lua copilul in vacanta vara la domiciliul din strainatate.Nu ai de ce sa dai bani fostei soti.este un drept prevazut de lege.


Si in acest caz nu sunt nevoit sa specific adresa mea din strainatate?
Sau pot cere instantei ca in vacanta de vara sa imi permita sa ies cu fetita din tara, in excursie? Banuiesc ca daca da, nu ma va intreba nimeni unde imi petrec concediul!
Buna ziua!

Problema mea e urmatoarea:
am un teren de 500 mp in al carui CF la proprietar apar eu, dar la sarcini apare un sechestru, impus de catre o terta persoana fizica. Pe acel teren se afla o constructie, needificata, in rosu si fara acoperis!
In momentul in care s-a instituit sechestru pe terenuri nu sa putu face acelsi lucru si pe casa deoarece nu exista nici un act, nici autorizatie de constructie, care sa ateste ca eu asi fi proprietarul acesteia. Singurul act unde apare numele meu este proiectul de constructie dar care se afla in posesia mea.

Daca eu vand acel proiect si acea casa, fara sa vand terenul, noul proprietar al casei, poate sa scoata de sub sechestru terenul de sub casa si sa devina si proprietarul terenului?