avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate bianca90

Activitate bianca90

Buna ziua,
va rog sa imi spuneti cum pot estima valoarea unui contract de reparatii la o instalatie de scurgere a apelor uzate, eu nefiind de specialitate pt. a aprecia exact de ce am nevoie. Trebuie sa chem un expert(care tb platit) sau fac estimarea din devizele pe care le am de la ofertati?
Precizez ca lucrarea este de mica valoare, deci voi face achizitie directa.

Va multumesc de ajutor.
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o explicatie referitoare la obligativitatea de a achizitiona in proportie de 40% dinvaloare atotala a achizitiilor publice finalizate in cursul anului respectiv. Acest lucru include numai achizitiile noi(contractele incheiate in anul in curs si cumparari directe) sau si contractele aflate in derulate(incheiate de acum 2 ani in urma)? Nu-mi este deloc clar#-o
Va multumesc!
Buna ziua,
sunt autoritate contractanta si tb. sa facem o lucrare de reparare a tevilor de la subsolul cladirii. Nu stiu ce cod CPV sa ii dau.
1. Este bine daca ii dau cod 45453000-7, Lucrari de reparatii generale si de renovare sau cod 50000000-5, Servicii de reparare si intretinere?
2. Si ce tip de contract trebuie incheiat?

Va multumesc de ajutor.
Răspuns la discuția Teren intravilan agricol
Va multumesc mult ( am tot sperat sa scap de birocratie=alergari pe la diferite institutii, dar...asta e#-o).
Va doresc o zi buna.
Imi cer scuze daca am deranjat cu ceva. A fost fara intentie.
Hai ca este tare asta.=D>, sincer nu stiam. Si acum cum ramane 20% sau 50%? Este exact Caragiale (cu cine votam?).#-oX-(
Conform adresei primita de la Agentia pentru serviciile societatii informationale, nr 33438/09.10.2009 citez:,,De asemenea,conf. directivelor Uniunii Europene, incepand cu anul 2010, obligativitatea utilizarii mijloacelor electronice va fi de 50% din valoarea totala a achizitiilor publice.,,.
Nici eu nu stiu exact. #-o Mai trebuie sa apara o ord.sau lege, ceva care sa oblige acest lucru?
Răspuns la discuția Ce tip de contract aleg?
Multumesc foarte mult.
Toate cele bune!
Sunt autoritate contractanta.
In cazul in care trebuie sa instalezi o retea de computere cu toate componentele aferente acestei retele ce fel de contract trebuie incheiat, de lucrari sau de servicii? Pot sa incadrez ca si contract de lucrari (conf. art 4,alin1,lit.a, Oug 34/2006-anexa 1, respectiv cod 45310000-linii, cablaje, pt telecomunicatii) ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Teren intravilan agricol
Va multumesc mult.
Imi puteti spune unde se cere acest lucru (legislatie care sa ma oblige scoaterea din circuit agricol)?
O zi buna va doresc!