avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Activitate just_me_12345

Activitate just_me_12345

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
andreeas1 a scris:

Doar actul juridic si aplicarea in timp a legii civile dupa ncc in rest codurile in vigoare. E gresit daca ai invatat dupa ncpp.


Mersi mult!
Nu am invatat pre amult oricum din el:)
Bafta!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna! Va rog frumos, daca este cineva suficient pe dragut sa ma ajute cu un raspuns concret: din ce se da examenul(nu ca materii:) ) ? In sensul: se da doar din codurile vechi, iar din cel civil nou, doar act jur civ si aplicarea in timp?
Eu am invatat pt anul trecut, si acum ma apucasem de noul cod de procedura penala. E gresit, nu?
Ma intereseaza doar codurile, nu altceva. Nu stiu ce se doreste de la noi.
Stiu ca pare o intrebare aiurea, dar trebuie sa aflu:)
mersi!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Merci pt raspuns! V-as ruga totusi sa imi dati exemple clare de editii ale codurile; am invatat pentru examenul de anul trecut, acum vreau doar sa repet; chestia e ca am fost in librarii si am gasit foarte multe variante ale codurilor; multe au lucruri noi in plus; ce variante au exact ve vrem. Care este ultimul act normativ pe care trebuie sa il cuprinda fiecare din coduri - pana la ce lege sa fie updatate?
Toate cele bune si multa sanatate!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna!
Care sunt,mai exact ultimele updatari din coduri pe care trebuie sa le stim?
Eventual, dati-mi va rog exemple de cod (adica editura, autor, editie) care cuprinde exact ce trebuie, fara sa mai caut legi noi separat sau sa invat noutati care nu fac parte din materie.
Multumesc anticipat!
Bafta!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna tuturor,
Vreau sa ma inscriu maine la examen si nu stiu daca se poate sa platesc si prin self bank, adica sa merg eu la bancomat sa transfer banii in contul lor, iar lor sa le arat acea hartie de la bancomat. A mai facut cinea asta? Constituie dovada de plata pt cei de la barou?
As aprecis un raspuns in seara asta, deoarece la prima ora plec si nu mai deschid laptopul.
Multumesc anticipat!
Discuție Adoptie
Sunt o tanara necasatorita.Am o prietena care e insarcinata si vrea sa avorteze, dar nu vreau sa o las. As dori sa propun sa facem un act de adoptie inca de acum (ca sa o conving sa nu avorteze cat inca are timp), prin care eu sa ii arat ca vreau sa adopt copilul, iar ea, daca vrea, sa se poata razgandi dupa ce naste, timp de o luna, dar eu sa nu ma pot razgandi.
Pentru a putea adopta copilul chiar de la nastere, trebuie sa am un anumit venit?
Ce alte conditii trebuie sa indeplinesc?
Discuție Apel - termen
Buna ziua! S-a dat o hotarare judecatoreasca civila. Vreau sa cer indreptare, lamurire si completare. Intrebarea mea e: Dupa ce aflu rezultatul, pot face apel la toata hotararea in intregimea ei, si nu numai la lamurire? Daca da, in termen de 15 zile de la comunicarea lamuririi? (pentru ca intre timp se vor fi scurs cele 15 zile de apel la hotararea initiala).
Multumesc!
Buna ziua!Am cateva intrebari, daca sunteti amabili sa ma ajutati, va rog:)
1.Daca o hotarare e relativ neclara, iar eu as cere "indreptare, lamurire, completare", timp in care se scurge timpul de apel, daca nu imi convine rezultatul dupa ce am cerut acestea, pot sa fac apel la tot, adica inclusiv la hotararea a carei lamurire o cer?
Stiu ca lamurirea poate fi atacata, dar eu intreb daca eu, prin faptul ca nu fac apel din prima, ci cer o lamurire, inseamna ca sunt in principiu de acord cu hotararea si nu mai pot face decat un apel in care sa pot cere doar alte lamuriri, nu sa cer alta solutie (ca intr-un apel clasic)?
2. Executarea unei hotarari de granituire poate fi ceruta si de parat? (din moment ce oricum toate granituirile se aproba si sunt obligatorii pentru toti)
3. Pentru executarea unei granituiri e mai relevant / e posibil ca executorul sa apeleze la expertul topo care a facut expertiza, pentru a fi totul cat mai clar?
Practic, e vorba de mult zgomot pentru nimic, o parte a cerut granituire, expertul a stabilit sa ramana gardul pe loc, si a facut schita gardului, dar in hotarare scrie ca gardul sa fie asa cum a fost stabilit de expert (nu scrie clar " sa ramana exact acolo unde era"). Ar fi aiurea ca, masuratorile expertului sa fie interpretate de executor si din erori normale, de scala etc. sa-i iasa gardul altfel, caci punctul de reper initial a fost chiar gardul...
Multa sanatate si pace va doresc, multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Certificat de grefa
Desi nu suntem ca fratii :), cred ca ar fi de acord, sa terminam odata cu chestiile astea si sa ne vedem fiecare de viata noastra, cu un gard normal intre noi. Vrem gardul asa cum a fost hatarat in minuta (adica sa ramana exact asa cum era inainte, dar vrem sa facem unul rezistent).
E vorba de granituire. Daca facem gardul acum, ne trebuie un executor caruia sa-i dam minuta sau cum? aratam minuta administratiei locale pentru aprobare?
Buna ziua!
Intr-un litigiu s-a dat o solutie (aceea care se da pe scurt si apare pe net, in care scrie ca se stabileste hotarul conform schitei expertului intre punctele x si y) . Hotararea nu s-a dat si poate mai dureaza mult. Daca vrem sa facem gardul, e suficient un certificat de grefa? Mai exact, ce este acesta si ce contine? Se cere eliberarea lui la instanta si se primeste pe loc sau prin posta? Odata primit, il va primi si partea adversa sau se va inregista automat si la alte autoritati?
Gardul prezent este semidistrus si vrem sa existe un gard adevarat frumos si nou.
Multumesc, toate cele bune!