avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Activitate mirela 2

Activitate mirela 2

Incepand cu anul 2024 parintii vor putea primi pana la 1500 lei/ luna pentru cresa/gradinita.
Intrebarea este daca si functionarii publii intra in aceasta categorie?
Buna.
Sunt plecata sin România de 20 de ani. Am lasat in apartamentul meu pe fiul meu, care timp de 20 de ani s.a ocupat cu plata întreținerii, facturi curente, impozit, amenajari etc.
Acum vreau sa vand acest apartament.
Fiul meu poate solicita despagubiri pentru investitiile facute sau poate solicita altceva?
Mulțumesc.
Vreau sa achizitionez un autoturism in leasing si vreau sa stiu cat la suta din Tva pot deduce pe birou, in conditiile in care eu sunt platitor de Tva? Dar daca achit autoturismul cash? Contabilitatea eu o tin in partida simpla.
Multumesc.
Răspuns la discuția Zi libera
Fostul sot mi-a intentat un proces de reincredintare minor, eu in dosar am calitatea de parat, iar judecatoarea a solicitat sa fiu interogata la urmatorul termen.
Discuție Zi libera
Daca sunt chemata ca martor la un proces,cu citatie primita sau termen luat la cunostiinta, trebuie sa imi fac cerere de concediu ptr 1 zi sau angajatorul trebuie sa ma invoiasca ptr "obligatii cetatenesti".Un articol de lege daca se poate va rog, Multumesc.
Răspuns la discuția Micsorare program vizita
Copilul meu are 10 ani, custodia copilului o am numai eu, iar in ceea ce-l priveste pe fostul sot este cam greu sa dovedeasca ca sta cu chirie si ca plateste pensie alimentara, daca el nu are serviciu de vreo 4 ani.
De altfel, intrebarea mea era daca pot obtine la acest proces micsorarea programului de vizita si nici de cum ceea ce spuneti dvs.
Multumesc.
Buna ziua,
Problema sta cam asa: am o hot. judecatoreasca definitiva si irevocabila, in urma careia copilul mi-a fost incredintat ,iar taicasu are program de vizita 2 week-enduri pe luna ,o sapt in vacanta de iarna si 2 sapt in vacanta de vara.Mai nou acum fostul sot m-a dat in judecata ptr reincredintare copil, in conditiile in care el nu are serviciu, sta cu chirie, nu plateste pensia alimentara, iar copilul doreste sa stea cu mine.
Intrebarea este: la acest proces pot solicita modificarea programului de vizitare care il are fostul sot? Si daca da ce trebuie sa fac.Multumesc.
Buna ziua,am urmatoarea problema;
Am facut plangere penala in octombrie 2010 pentru neplata pensiei alimentare pentru ultimii 2 ani.
Ancheta de la politie s-a terminat si dosarul a fost inaintat la Parchetul de pe langa Judecatoria Pitesti. In mai 2011 am sunat la Parchet si mi s-a spus ca dosarul este in cercetari....in luna august am revenit pentru a mi se comunica stadiul dosarului si tot nimic....(macar o hartie acolo sa imi scoata ochii ca au deschis dosarul, nimic)
In septembrie am facut sesizare la CSM si la Curtea de Apel de pe langa Judecatoria Pitesti si tot nu am primit nici un raspuns.Cei de la CSM au trimis macar o hartie in care mi se spune ca dosarul a fost trimis la Pitesti, dar concret sa stiu care este stadiul dosarului nu am nimic.
Sfatuiti-ma, indrumati-ma ce sa fac in continuare....am ajuns intr-un punct mort.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Partaj - donatie
Dar daca fostul sot ar fi obligat sa imi dea bani in urma partajului as putea sa il execut pe apartametul donat?
In timpul procesului de divort sotul si-a vandut apartamentul (apartament achizitionat inaintea casatoriei) si cu banii obtinuti a cumparat altul, dar nu l-a trecut pe numele lui ci pe numele viitoarei sotii cu titlu de DONATIE.
Intrebarea este: eu cand o sa fac partajul pot sa am vreun drept de retentie asupra apartamentului donat? in conditiile in care in apartamentul vandut in timpul casatoriei s-a modificat tot....#-o