avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 945 soluții astăzi
Forum Activitate INA_FM

Activitate INA_FM

Plata creantelor va fi parte din intelegere. Ideea e ca proprietarul ar obtine o valoare nerezonabila la licitiatie. Procedand asa, eu cumpar un imobil, el ridica sechestrul si ramane si cu o suma agreata. Multumesc pentru raspuns! Foarte util.
M-ar ajuta baza legala, am tot cautat si nu am gasit un articol de lege in sensul asta. Probabil nu am stiut unde sa caut ...Multumesc!
Vorbind despre un apartament asupra căruia sunt puse doua schestre. Primul, pentru o suma mai mica, si cel de al doilea pentru una mai mare. Litigiul legat de primul sechestru este in faza finala, foarte probabil ca proprietarul va trebui sa achite suma respectiva. Cel de al doilea este de durata, va mai dura pana se va lua o decizie. Eu vreau sa cumpar apartamentul respectiv, de comun acord cu proprietarul, pana să se ajunga la licitatie. Poate sa mi-l vanda daca este sub sechestru? Eu as dori sa il achizitionez asa, sechestrat, dupa care sa achit sumele respective. Ce ar trebui sa fac pentru asta?
Se poate acorda dreptul de uzufruct asupra unui apartament pe care este pus sechestru?

Stimata Doamna/Stimate Domn,

Sunt la salariata la o insitutie bugetara si ma confrunt cu urmatoarea problema:

- in perioada 10 -30 aprilie 2013 am fost in concediu medical;
- perioada 1-6 mai 2013 a fost nelucratoare (avand in vede hg 79/2013 care prevede ca personalul bugetar beneficiaza de zile libere in 2 si 3 mai 2013 pe care le recupereaza in data de 13 si 20 aprilie 2013);
- din data de 07.05.2013 pana in data de 27.05.2013 beneficiez din nou de concediu medical.

Mi s-a comunicat de la departamentul resurse umane ca nu mi se platesc zilele de 2 si de 3 mai pentru ca nu le-am recuperat in 13 si 20 aprilie.

Ori eu in data de 13 si 20 aprilie 2013 am fost in concediu medical (nici macar nu puteam sa imi fac cerere de co in aceste zile pentru ca eram in cm) iar pentru zilele de 2 si 3 mai nu puteam sa fac cerere de concediu pentru ca erau declarate libere prin HG79/2013.

V-as ruga sa imi spuneti daca opinia mea este pertinenta si, in masura in care este posibil, sa imi furnizati un argument legal care sa ma ajute sa imi sustin punctul de vedere in fata "colegilor".

Multumesc anticipat!

Revin cu o completare la mesajul anterior : mai nou mi s-a comunicat ca in zilele de 2 si de 3 mai o sa figurez ca "absent nemotivat".#-o


Pot sa inchei un contract de asociere in participatiune in calitatate de asociat secundar contribuind in asociatie cu suprafete de teren pe care le-am luat in arenda?Contractele de arenda le-am semnat inainte de intrarea in vigoare a noului Cod civil.Asociatul principal va contribui in asociatie cu animalele.

Daca stabilim prin contractul de asociere o clauza prin care el se obliga sa imi plateasca periodic o anumita suma, contractul de asociere este considerat nul ( sau decat clauza prin care asociatul se obilga sa imi plateasca o anumta suma este considerata nula)?

Care dintre noi va avea dreptul de a depune cerere pentru subventie la Apia?
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!

Poate fi considerat valid un contract de arendare incheiat intre un consiliu local (CL) si o persoana juridica, in luna mai 2011 ?
Imi este neclar daca un CL poate avea calitatea de arendator, conform legii 16/1994 si daca pasunea poate fi data in arenda de catre un CL.

Multumesc anticipat pentru raspuns!
In ce lege gasesc specificat clar care este diferenta dintre constructia unei cladiri si modernizarea unei cladiri?
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția contract inchiriere primarie
Cred ca trebuie sa revin cu o precizare. Contractul nu a fost inregistrat la primarie. Se considera valid un document care nu apare in evidenta unei institutii?
Este valabil un contract de inchiriere teren incheiat in 2009 intre o entitate privata si o primarie si care nu a fost inregistrat in Registrul de intrari iesiri?