avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate viss_vass

Activitate viss_vass

Discuție recurs
Cred ca nu o sa mai inchei acest subiect al disponibilizarii, Sper surprinderea mea , astazi am primit citatie de la curtea de apel cu recurs facut de angajator.Cum am explicat si in celalat subiect am fost incadrata dar in acelasi timp si reangazaja si disponibilizata din nou.Acum sant foarte nedumerita cu acest recurs. Daca o sa cistig si recursul care dintre hotariri este valabila, ei au pus in aplicare pe cea de la tribunal, si daca este valabila si irevocabila cea de la curtea de apel ar trebui sa reintegreze din nou?:O Va multumesc anticipat!
Am mai deschis un subiect aici tot cu aceeqasi problema .Dupa cum am explicat m-au reincadrat in data de 16 mai2011 si in 8 iunie mi s-a dat iarasi preavizul din motive de concedieri colective.
Acum va cer sfatul intr-o alta privinta si eu cred ca nu s-a respectat art. 71 din noul codul muncii.
Notificarea cu nr de persoane care vor fidisponibilizate s-a inaintat catre Inspectoratul teritorialal muncii la data de 1 mai 2011, iar reintregararea mea, facuta in urma unei hotariri judecatoresti s-a facut in data de 16 mai 2011 . De aceea eu cred ca eu prin venirea mea am salvat iarasi un post si o persoana, iar eu am fost pusa pe lista ulterior.Va multumesc!
Am mai discutat aici despre disponibilizarea mea abuziva.Am cistigat in instanta dreptul de reincadrare in munca si plata salariilor din urma.Toate bune si frumoase pina aici.Problema pe care o am este urmatoarea:dupa ce voi merge la servici dupa o luna vor vezi iarasi disponibilizari .Se poate sa ma puna iarasi pe lista de disponibilazati numai dupa o luna? :(:(
Răspuns la discuția Cistig de cauza in instanta
Defapt este vb despre cine scrie in cartea de munca vechimea.Cei de la fortele de munca nu o sa imi deie catea de munca pina ce nu depun banii in contul lor si imi anuleaza toata vechimea si se va trece de catre unitatea la care revin in munca.Ce mi s-a precizat in fata de catre sefa a fost urmatoarea:ca depinde de ce va scrie in hotarirea judecatoreasca si am intrebat-o daca nu este o lege care prevede clar ce pot cere si ce nu si a zis ca lege nu este. De aceea sint eu nedumerita si vreau sa fiu in tema pina in 22 pina va ramine in pronuntare . Nu stiu daca o sa mai probatoriu daca am avocat si in principiu eu nu am cistigat decit reincadrarea in munca.Va multumesc!
Răspuns la discuția Cistig de cauza in instanta
De la fortele de munca mi s-a spus ca daca mi se face incadrarea in munca cu data incetarii contractului individual de munca trebuie sa returnez toate drepturile de care am beneficiat de la ei si acestea includ indemnizatia de somaj si un venit complementar pina la un venit net pe care l-am avut cind am lucrat.Incadrarea in munca se poate face si de cind intra prezenta hotarire in vigoare adica ca si cum m-ar angaja din nou din somaj?
Buna seara! In urma cu vre-o 7 luni am deschis subiect cu privire la disponibilizarea mea abuziva. Am actionat in instanta si o sa am cistig de cauza . Acum am o alta problema : in fara de reincadrarea in munca se mai pot cistiga defapt si salariile din urma dar care trebuie sa inapoiez la min. muncii adica la somaj. Pot cere in instanta incadrarea in munca numai de la data hotaririi instantei si sa renunt la salarii? Sau daca ma angajez in alta parte mai primesc salariile din urma?Va multumesc!
Discuție PFA
Buna ziua!In paralel cu contractul de munca mai detin un PFA din care am ceva venituri suplimentare cu contract de prestari servicii. In urma restructurarilor de la firma unde lucrez trebuie sa merg in somaj . Ma intereseaza daca mai detin si alte venituri nu pot beneficia de acest drept sau trebuie suspend activitatea pe PFA?
Am citit cu atentie discutiile si sfaturile dvs. in legatura cu concedierea. Si eu sint in aceeasi situatie pe temeiul ca mi s-a desfiintat postul de contabil , dar in urma reorganizarii in unitatea noastra s-au infiintat 2 posturi de economist analize costuri. Precizez ca eu am facute studiile superioare cu licenta din vara 2009 dar fiind un act in vigoare din min. transporturilor in care preciza ca se sisteaza orice avansare in functie nu am putut beneficia de schimbarea functiei.
Conf codului muncii angajotorul trebuia sa ma anunte cu privirela posturile vacante si daca sint de acord sa schimb functia.
La notificarea inaintata de SNTFM CFR MARFA SA catre ITM cu privire la concedierea colectiva din cauze finaciare sint 10 articole, la care fac referire numai la art. 4 si art. 5;
-art. 4.Redistribuirea in profil teritorial a unor salariati ale caror posturi se vor desfiinta pe posturi corespunzatoare pregatirii profesionale in alte subunitati unde nivelul activitatii permite infiintarea de noi locurri de munca.
- art. 5 .Acordarea de derogari de vechime si specialitate unor salariati ale caror posturi a fi desfiintate pentru ocuparea altor posturi vacante care nu vor fi desfiintate in urma aplicarii programului de restructurare.
Precizez ca pe acele posturi de economist sint redistribuite 2 persoane de la o alta unitate si care aveau acesta pregatire.Totusi eu fiind anagajat al unitatii din 2002 nu puteam avea o prioritate?In cazul meu au aplicat art 4 si art 5 care era in favoarea mea nu l-au luat in calcul.
Eu in prezent sint in medical, dar de luni ar trebui sa merg la servici si acolo ma asteapta un preaviz de aceea am apelat la dvs ca sa stiu ce sa fac mai departe .
Sindicatul m-a sfatuit sa fac contestatie si sa actionez in instanta deoarece in cazul meu s-a facut abuz.,de aceea ma interesa si partea cu functie iligibila in sindicat eu fiind cenzor in consiliul de adm.
Va multumesc pt ajutor anticipat!
ce inseamna in fapt functie iligibila in sindicat?conf codului muncii daca ai acesta functie nu se poate face desfacerea contractului colectiv de munca, mentionez ca am o functie de cenzor in consiliul de administratie al sindicatului.