avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate mariussco2010

Activitate mariussco2010

Răspuns la discuția Facturi din tarile UE
normal ca trebuie sa solicitati factura...numai ca in tranzactiile intre statele membre UE nu se adauga TVA
Răspuns la discuția Drept la diurna administrator SRL
administratorul nu este angajat la firma...deci?????
administratorul unei SRL, care este si asociat ,are dreptul sa primeasca, in cazul in care este in delegatie in strainatate ptr exercitarea obiectului de activitate a SRL_ului respectiv prestare de servicii bani in concept de diurna ptr zilele in care a fost plecat, acelasi lucru si ptr cazare/transport...
multumesc
daca o persoana cu grad accentuat de handicap detine parti sociale intr-o SRL poate atrage scutiri de la impozit de vreo anumita forma...
cam DA inseamna ca poate fi si,NU
nu am inteles care este modalitatea de calcul ...
an fiscal 35 000 euro
8 luni= 25 000 Euro
daca lucram decat o luna si avem venit 4 000 euro depaseam plafonul?

va rog, sa-mi explice cineva cum se calculeaza...
multumesc
la 1 Ianuarie avea o cifra de afaceri de 25 000 euro... [din Mai pana in decembrie]
asta inseamna ca a depasit plafonul si devine platitor de tva....??????????#-o
...societate prestatoare de servicii neplatitoare de TVA infiintata in luna Mai ...se declara neplatitoare de tva, iar pana in Decembrie are o cifra de afaceri mai mica de Euro...acest lucru inseamna ca depaseste plafonul de scutire de 35000 de Euro cifra de afaceri pe anul financiar in curs??
Buna ziua...impozitul pe profitul unei Societati cu raspundere limitata, in cazul in care are sediul social intr-o comuna si punct de lucru in oras, unde se varsa...primaria unde isi are sediul SRL-ul are parte din acest impozit...
multumesc
Buna ziua...stiu ca Guvernul a hotarat ca incepand cu 2010 sa se mareasca impozitele..pe cladiri, terenuri etc
si s-a spus ca ptr terenuri de ex majorarea va fi facuta pana la 20%. adevarat?
atunci pe ce considerente. o primarie poate majora acest impozit cu 40%?
este legal?
pana la ce procent are libertate Primaria sa majoreze acest impozit?
se poate face vreun demers?--
un primar profita de necunoasterea legilor de catre consilierii sai si de lipsa informatiei a oamenilor ...trebuie sa facem ceva,nu?
cel putin sa informam acesti bieti oameni de la tara care saracii habar nu au de ce li se majoreaza darile...cel putin sa li se explice

va multumesc!
Buna seara,

...am adresa de resedinta in mediul rural, respectiv intr-o comuna cu aprox.3000 locuitori...m-am hotarat sa accesez fonduri ptr infiintarea unei culturi de capsuni in zona respectiva...
intrebarea este urmatoarea: dintre Masurile care compun Axa1 - Imbunatatirea competitivitatii sectoarelor agricol si forestier - care este cea mai potrivita ptr investitia aleasa de mine..?

va multumesc!