avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate marianavatany@yahoo.com

Activitate marianavatany@yahoo.com

Se aplica aceasta cota redusa de 5% si pentru cazarea muncitorilor unei firme, in camere amenajate numai pt cazare,fara servicii de catering sau alte servicii? Firma care detine camerele de inchiriat are cod CAEN -5590.
Incepind cu 01,11,2018 ce cota de tva v a factura o SC- inreg ca platitoare de tva,care are activat cod CAEN 5590(ALTE SPATII DE CAZARE) catre o alta SC pt cazarea muncitorilor in camere amenajate ca dormitoare,fara a asigura alte servicii decit cazarea.
O SC a contractat o linie de credit.Este prima luna cind am un extras de cont aferent acestea si nu sint sigura daca am gindit bine operatiunile ce se deruleaza prin conturi af acestei linii de credit.
Am gindit astfel si am intocmit NC:
-acordare linie credit( pt 1 an,am considerat ca e pe termen scurt),incasarea in contul curent: 5121.6=5191=50000 ron(mai are si alte conturi deschise la alte banci de aceea am dat analitic 5121.6)
-581=5311=900 depunere din casa la caseria bancii
-5121.6=581=900 incasarea in contul curent
-5121.5=5121.6=900 incasarea din contul curent in contul liniei de credit=900
-% =5121.5=900
666 =305-dobinzi
627 =207 comisioane
? =388 pe extras este specificat credit,dobinda si comision
In ce cont contabil trebuie sa evidentiez suma de 388 ron si nu sint sigura daca am gindit operatiunile corec,va rog sa ma ajutati.
Multumesc anticipat pt ajutorul Dv.

Răspuns la discuția Somaj
Deci ar putea beneficia de somaj,daca ar face angajarea,ar munci,1-2 luni si sa inceteze cim cu art 65(1).
Sper sa fi inteles corect deoarece de la ag.somaj nu a primit un raspus clar.
Multumim pt raspunsul dv.
Discuție Pensionare
Cind se poate pensiona o pers de sex feminin nascuta in 09.11.1958,care a inceput sa lucreze 01.02.1979 si care este in pensie de invaliditate gr.III din 01.03.2010-si in prezent,care munceste 4ore /zi. ca si titular PFA.
Sint cosiderate ca si vechime in munca cele 4 ore zi lucrate.
Va multumim anticipat pt raspunsul Dv
Discuție Somaj
Buna ziua.
O persoana cu o vechime totala de 3 ani lucrati fara intrerupere in aceeasi unitate,are CIM incetetat in 19.08.2013 cu art 55,lit b, poate beneficia de indemnizatie de somaj daca se angajeaza in luna octombrie,lucreaza o luna ,sau doua si dupa aceea i se inceteaza CIM in baza art 65,alin1?
Poate primi indemniz.de somaj chiar daca a avut intrerupere din 19.08.2013 si pina cind se va angaja (presupunem 25.10.2013).
Multumim anticipat pt raspunsul Dv.
Buna ziu.O persoana de sex masculin nascuta in data de 19.01.1964,care a inceput sa lucreze din 07.01.1982 si pina in prezent ,fara a avea intreruperi ,cita vechime are si cind se poate pensiona la limita de virsta.
Multumesc anticipat pt raspunsul Dv.
Buna ziua.
O persoana care a fost angajata 3 ani la o firma si in 19.08.2013 a avut incetare CIM in baza art 55lit b,daca se angajeaza in luna octombrie la o alta firma unde o sa fie angajata pe perioada determinata de o luna,poate beneficia dupa acea perioada de indemnizatie de somaj ,daca firma la care o sa lucreze in oct-nov ii inceteaza CIM cu art 81,alin 1?
Multumesc anticipat pt raspuns,o zi frumoasa sa aveti.
Discuție Ajustarea TVA
Buna ziua.
Va rog sa mi spuneti daca este obligatorie sa se efectueze ajustarea tva in cazul anularii din din oficiu a codului de TVA la inregistrarea starii de inactivitate temporara a unei firme, intrucit decizia este cu data de 29.04.2013,am primit o azi 23.05.2013,iar d300 a fost depus pe 20.05.2013.
Ce ar trebui sa fac in acest caz?
Multumesc anticipat pt ajutorul dv.
Este deductibila integral diurna de 35euro/zi calculata pt un angajat de la ONG ,plecat in deplasare in interes de serviciu in Germania ?
Se inregistreaza in ct 625,fara a fi considerata ca venituri de natura salariala ,la acest nivel de 35 euto/zi?
Multumesc anticipat pt raspunsul dv.