avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1840 soluții astăzi
Forum Activitate valeria68

Activitate valeria68

Răspuns la discuția carnet munca - completare
itm maramures ,telefonic da lamuriri ca nu se mai tiparesc carti de munca. (asa au fost informati ei de la Buc.):stunned:
deci, pt angajatii care nu au carte de munca si viitorii angajati se vor face adeverinte.B-)
Răspuns la discuția neprezentare la locul de munca
Se pastreaza la firma, nu inainte de a fi vizata de ITM.
Răspuns la discuția Decizia de incetare a CIM?
cei de la ITM v-au vizat desfacerea fara a mai face propunerea?
art.61 c !!! nu l-am mai intalnit la desfaceri de contracte pe caz de pensie invaliditate!!!????
Răspuns la discuția neprezentare la locul de munca
conf.CM art. 267 (2) se intocmeste o adresa de convocare a salariatului in termen de 10 zile (conf.art.264 (1) pct.b. de la data inregistrarii.
Din comisie vor face parte : juristul societatii, insp.RU si liderul de sindicat ori rep.salariatilor.
Scrisoarea recomandata se trimite cu confirmare de primire.
Dupa primirea confirmarii ,care poate fi prin ridicarea scrisoarii ori nu , se face decizia de desfacere a CIM disciplinar.
Răspuns la discuția Decizia de incetare a CIM?
Desfacerea contractului de munca conf art 56 lit.d se face abia la primirea deciziei de pensionare de la Casa de pensii. Asta in ambele cazuri de pensionare: invaliditate si limita de varsta.
Dar propunerile de pensionare se fac diferit:
-la pensie invaliditate gr.II, III cu data comunicata de comisia de evaluare a sanatatii de pe decizia eliberata de medicul specializat in expertiza medicala cu diagnosticul si gradul de invaliditate.
- la pensia limita de varsta, anticipata, ant.p.propunerea se face cu 90 de zile de la data indeplinirii conditiilor de pensionare. Angajatul propus pt PLV va lucra pana la primirea deciziei de pensionare de la Casa de pensii.
Răspuns la discuția contract dublu in revisal
Nici ceea ce transmit online nu-mi ia pe toti angajatii!
Pana sa avem parola am dus la ITM datele pe suport magnetic.:(
Răspuns la discuția Referitor carnete de munca
Corect este exact ca in COR : programator sisteme informatice.
Se va modifica si actul aditional, deoarece si acest act trebuia intocmit conf.COR., urmand ca si in Revisal sa se faca modificarea functie , iar daca nu este conf COR nu se valideaza.
5 zile ...concediu paternal
Se incheie carnetul de munca cu data de 22.02 cu inscrierile : PROPUSA PT PENSIE INVALIDITATE GR.II ., vizata de ITM.
Pt.dosar:
Cerere tip pt pensie de invaliditate catre Casa de pensii .
Carnet de munca original si xerox
Xerox CI, certificat nastere, certificat casatorie.
Dosarul se depune la Casa de pensii iar dupa primirea deciziei de pensionare se inceteaza CIM conf art.56 d cu data de 22.02.
Răspuns la discuția contract dublu in revisal
Eu am o si mai mare problema.:O
La mom cand am preluat parola pt itmonline si-am putut verifica angajatii......am descoperit ca ne lipseau vreo 100 de angajati din baza lor de date.
In evidenta noastra - Revisal societate.....apar...dar la ITM nu !X-(
Ce trebuie sa facem.#-o