avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate marginean Georgeta

Activitate marginean Georgeta

Va multumesc pentru raspuns.
Va rog frumos sa-mi spuneti daca bugetarii contractuali pot cumula pensia cu salariul? Pensia va fi in jur de 1300 lei iar salariul este de 2170 lei. V-as ruga sa-mi spuneti si actul normativ conform caruia se poate sau nu se poate. Lucrez intr-o institutie de cultura. Multumesc anticipat!
Am un apartament intr-o casa in care locuim 3 familii. Curtea este comuna. Una dintre colocatare si-a deschis un salon de reflexoterapie, masaj, etc. Toti pacientii trec prin curtea comuna. As dori sa stiu nu trebuia sa ne ceara acordul pentru deschiderea cabinetului (este deschis de cativa ani)? Daca da , ce act normativ reglementeaza acest lucru.? Multumesc anticipat.
Pierzand procesul, chiriasul a trebuit sa-mi predea spatiul comercial. la plecare mi-a dat un pumn in fata, mi-a spart nasul , am certificat medico-legal 16-18 zile pentru vindecare. Am facut plangere la politie. Maine sunt chemata la Politie. Care pot fi urmarile pentru fostul meu chirias?. Eu pot cere daune, deoarece am pierdut la salar, fiind in concediu medical?. Mi-e frica ca este foarte recalcitrant. Multumesc anticipat. Maria M
Am o sentinta ramasa irevocabila de evacuare a chiriasului (societate comerciala) din spatiul comercial pe care il detin. Sentinta prevede doar evacuarea spatiului si predarea cheilor. Chiriasul mi-a trimis o notificare prin executor, cerandu-mi sa-l contactez. Azi l-am sunat si mi-a spus ca pleaca in doua saptamani dar cere sa-i dau 5000 de lei pentru usa si geamul termopan, pe care eu l-am platit 50% conform contractului, daca nu ma ameninta ca le ia jos. Ce sa fac? Sa-mi angajez un executor? Imi puteti spune cine plateste executorul eu sau chiriasul, deoarece m-am interesat si costul prin executoe este de 5200 lei+TVA. Chirie nu-mi plateste de mult, nu mai are nici contract de inchiriere, decat un act aditional facut si semnat de el asa cum rezulta si din prima expertiza grafologica (ptr. asta urmeaza un proces in penal), acum astept contraexpertiza (ceruta de el), dar care nu poate fi decat identica cu prima. Daca cineva ma poate lamuri , ii multumesc anticipat. MG
La data de 01.04.2010 mi-a expirat contractul de inchiriere a unui spatiu comercial. Chiriasul, care nu si-a platit chiria din sept. 2009, nu vrea sa plece. Am intentat proces de evacuare, dupa ce i-am trimis 4 instiintari ca nu ii prelungesc contractul, si prin executor si prin avocat. Primul proces a fost pe 09.06. 2010, amanat la cererea chiriasului pentru a-si angaja avocat. Urmatorul termen inca nu stiu cand va fi.Dar astazi am fost la IREM sa trec curentul pe numele meu si stupoare, nu pot ca la dosar era un act aditional de prelungire a contractului de inchirier pe 35 le luni, pana in 2013, fiind semnat si de mine, cu semnatura falsificata de el. Ce pot sa fac? Unde sa merg la politie sau sa intentez un nou proces? Este un individ cu relatii mari in zona. Multumesc amticipat. Cu respect Georgeta Marginean
La 01.04.2010 expira contractul de inchiriere . Eu persoana fizica, chiriasul societate comerciala. L-am notificat de prin august ca nu-i mai prelungesc contractul. nu mi-a mai platit chiria de 7 luni, nu accepta sa discutam chiar si scrisorile recomandate trimise de mine sau avocat le returneaza. Am avut tot felul de probleme timp de 5 ani cat a durat contractul. Cum pot sa-e evacuez, el oricum mi-a transmis ca nu pleaca niciodata