avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1049 soluții astăzi
Forum Activitate adacris

Activitate adacris

Răspuns la discuția FACTURARE VANZARE MASINA (FRANTA)
Multumesc frumos pentru raspuns , dar indraznesc inca o intrebare: ce inseamna cod valid de tva ???......... este o speta noua pentru mine si v-as ruga sa-mi dati mai multe detalii.
Multumesc anticipat
p.s. Cumparatorul este persoana fizica.
Buna ziua as dori sa vand o masina de pe societate (srl) in Franta . Cum se procedeaza ? Facturarea se va face cu tva ?
VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Buna ziua , eu sunt secretara la o scoala generala, dar sunt pensionara. Intrebarea mea este cat am dreptul sa mai lucrez pe post ca si bugetar pensionar?
Multumiri anticipate.
Buna ziua , intrebarea mea este legata de incadrarea in functie a unui agajat care are diploma de master (Managementul Proiectelor de Afaceri- cealalata diploma este de Medic-Fac de Medicina ) , iar eu , ca si angajator ,l-am angajat pe functia SEF SERVICIU COMERCIAL( aprovizionare cu materii prime a punctelor de lucru). Cum voi considera incadrarea : calificat-cu sal 840 sau cu studii superioare 1400???Exista corelare intre diploma de master si incadrarea mai sus mentionata?
Va multumesc anticipat.
Discuție CALCUL PENSIE
BUNA ZIUA , NELAMURIREA MEA ESTE :DACA SUNT AGAJAT LA O SOCIETATE DIN ANUL 2002 CU CTR DE MUNCA CU NORMA INTREAGA(, IAR INCEPAND CU ANUL 2009 ,DATORITA CONDITIILOR ECONOMICE , NORMA DE LUCRU A FOST REDUSA DE LA 8 ORE LA 4 ORE, URMAND CA PE ANUL 2011 NORMA SA FIE REDUSA LA 2 ORE , CUM MA INFLUENTEAZA ACESTE ASPECTE PE MINE , VIITORUL PENSIONAR( STAGIU DE COTIZARE , ANII DE VECHIME IN RAPORT CU NORMA DE LUCRU)?
P.S. SOMAJUL ESTE CALCULAT CA SI VECHIME??????
MULTUMESC ANTICIPAT .
Discuție somaj tehnic
Buna ziua, as avea o intrebare: pentru somajul tehnic din anul 2009 ce proceduri ,d.p.d.v. al salariatului, trebuiau urmate pentru a fi in legalitate?este suficienta o sedinta la nivel de unitate -in care se aduce la cunostinta intarea in somaj tehnic cu o data anume pe perioda de trei luni cf.O.U.G.+ deciziile de suspendare, nominale, conf.art.52 (1) d/53(1 )din Codul Muncii cu semnatura administratorului????
Multumiri anticipate.
Răspuns la discuția contract de munca
Va multumesc frumos pentru raspuns,o zi buna!
Buna ziua: am o intrebare daca am un angajat cu doua specializari, diferite, il pot angaja , la aceeasi societate, cu contract de 8ore, respectiv 2 ore(sunt specializari de care societatea are nevoie)pe perioada nedetrminata????
ex. 8 ore- sef statie betoane
2 ore- sef parc auto
Buna ziua, intrebarea mea este: pentru un angajat care plateste pensie alimentara , noi ca angajator putem sa-i acordam deducerea suplimentara pt aceiasi copii pt care plateste lunar pensia mai sus mentionata ?
Multumesc anticipat!
Buna ziua, as dori sa va intreb, in cazul in care la societate am angajati pensionari ,cu contract de munca de 8 ore:
1. pt acestia se percepe contibutie somaj societate?
2. iar deducerea personala de baza la aceiasi angajati pensionari ,o mai percepem pe statul de plata sau acest contract de 8 ore este considerat al doilea venit...?...pt ca persoana care se ocupa de departamentul "salarii" la societatea noastra, sustine ca statutul de pensionar este considerat primul venit iar la al doilea venit,respectiv salariul conform ctr. 8 ore nu mai beneficiaza de deducere personala de baza. Multumiri anticipate.