avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate time_out

Activitate time_out

Bună ziua

Primăria nu dă avize individuale

Alexandrarares a scris:

Buna ziua!
La primarie va rezolvati problema.

Buna ziua, sunt proprietara unui apartament intr-un bloc P+4. In irma cu 10-15 ani blocul a fost izolat exterior pe principiul 'cine are bani isi face'. Din totalul apartamentelor doar 2 nu si-au permis financiar, vechiul proprietar si un vecin. As vrea sa imi izolez apartamentul, oare poate cineva sa imi spuna ce avize/aprobari am nevoie si de la cine? Multumesc
Răspuns la discuția Se poate un sfat, va rog?
Multumesc pentru raspuns. Am nevoie de avocat?
Buna ziua,
Mama mea a luat un credit pentru nevoi personale cu buletinul acum cativa ani.
Nu a mai platit ratele, iar banca a pus poprire pe pensie. Dintr-un credit de 10.000 ron, a platit pana acum in jur de 2.500 ron. Acum a primit o hartie cum ca trebuie sa se prezinte la camera exec. jud, pentru ca banca a dat-o in judecata
Puteti sa-mi explicati va rog cum a ajuns in stadiul acesta daca totusi ea s-a inteles sa i se traga bani lunar din pensie, daca este posibil asa cum a fost amenintata ca o sa i se ia casa( mentionez ca apartamentul are trei proprietari, eu, sora mea si mama mea ) si mai ales, cum sa procedez., ce sa fac. Ne trebuie avocat? Am nr. de tel al execut. o sa o sun luni dar habar nu am ce sa vorbesc cu ea. Categoric nu avem de unde sa dam toti banii ramasi o data, dar oare va fi de acord sa platesc si eu lunar o suma in contul bancii? Se pot face astfel de intelegeri cu executorii?
Multumesc din suflet pentru orice sfat.
Răspuns la discuția va rog un sfat
Pot ajunge la o intelegere cu executorul, eventual sa platesc si eu lunar o parte din suma in contul bancii pentru a scadea creditul?
Discuție va rog un sfat
Buna ziua,
Mama mea a luat un credit pentru nevoi personale cu buletinul acum cativa ani.
Nu a mai platit ratele, iar banca a pus poprire pe pensie. Acum a primit o hartie cum ca trebuie sa se prezinte la tribunal, camera exec. jud, pentru ca banca a dat-o in judecat.
Puteti sa-mi explicati va rog cum a ajuns in stadiul acesta daca totusi ea s-a inteles sa i se traga bani lunar din pensie, daca este posibil asa cum a fost amenintata ca o sa i se ia casa( mentionez ca apartamentul are trei proprietari, eu, sora mea si mama mea ) si mai ales, cum sa procedez., ce sa fac. Ne trebuie avocat?
Multumesc din suflet pentru orice sfat.
Răspuns la discuția firma cu datorii
deci singurul lucru pe care pot sa-l fac e sa stau sa astept sa ia legatura lichidatorul cu mine? au trecut deja 3 ani...nu exista un termen de prescriptie?
buna seara. am fost asociat si administrator la o societate srl care nu a mai avut activitate din anul 2005. in anul 2008 registrul comertului a cerut dizolvarea pentru nedepunerea bilanturilor, si s-a numit un lichidator judecatoresc. sediul social al societatii nu s-a schimbat insa in 3 ani nu am primit nici o somatie nici o instiintare din partea lichidatorului. mentionez ca societatea are datorii la finante. eu sunt plecata din tara de 2 ani, insa in cazul in care s-ar fi primit ceva pe numele meu sau al societatii as fi fost instiintata. cum ar trebui sa procedez in continuare? pe site-ul RECOM societatea apare in lichidare. ce se intampla in cazul in care nu platesc datoriile la finante? suma este in jur de 15.000 ron. mi se poate vinde partea mea de apartament pe care o detin? multumesc.
Răspuns la discuția executare silita?
habar nu am. au spus ca fiind exigibil, trebuie sa platesc la posta romanasi sa stiu numarul de contract! mi se par niste aberatii, mai ales ca din cate stiu eu, cand iei un credit, ai un cont deschis la acea banca, deci daca eu as transfera o suma in acel cont, ei ar trebui sa si-o traga. dar nu au putut sa ma lamureasca eu de fapt la cine platesc, la banca sau la societatea aceea de recuperare.
o sa incerc sa vin in tara in mai, pentru cateva zile si o sa incerc sa rezolv atunci.
vroiam sa stiu insa exact toate variantele, si alea bune si alea rele.
Răspuns la discuția executare silita?
ce inseamna " cu sarcini", va rog?
iar suma este in jur de 5.500 ron cu tot cu penalizari. poprire pe salar nu au cum sa-mi puna pentru ca sunt plecata din tara de cativa ani. am incercat sa vorbesc cu diveresele societati de recuperare care imi tot trimit scrisori pe adresa din ro ( se tot schimba societatiile ) dar au spus ca e mai dificil sa platesc daca nu sunt in tara si ca e mai bine sa trimit bani si sa-mi plateasca cineva. nu am incredere in asa ceva pentru ca am patit-o. cica prin transfer bancar e mai complicat, asa mi-i s-a spus.alte bunuri nu am in tara.