avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters136190

Activitate ContSters136190

Va multumesc din suflet.
Asta ma intersa.
Pot sa dau actul de spatiu din Ilfov pentru sediul social insa declaratiile le pot depune in Bucuresti cu adresa din actul de identitate?Am inteles bine?

si atunci sediul social va fi acolo?In ilfov?Toate declaratiile se vor depune la Ilfov?

Multumesc!
Buna ziua

As dori daca aveti amabilitatea sa ma ajutati cu niste raspunsuri in ceea ce priveste infiintarea unui pfa.

1)In primul rand m-ar interesa: daca am studii superioare economice fara a fi membru ceccar sau ceva pot sa-mi infiintez un pfa pt servicii contabile?

2)Adresa din actul de identitate este pe Bucuresti insa eu nu locuiesc la acea adresa ci in afara Bucurestiului(un prieten care locuieste s-a oferit sa-mi faca actul de identitate la adresa lui).Daca infiintez un PFA la sediul social pot trece adresa din actul de identitate?Trebuie acordul cuiva pentru asta?La registru iti cere vreun astfel de acord?(acordul proprietarului)?Cans merg sa infiintez pfa-ul imi trebuie contractul locuintei sau este suficient actul de identitate?
In plus firma la care doresc sa ma angajez vrea sa colaboreze numai cu persoane care locuiesc in Bucuresti,acestora,infiintandu-le PFA pe costul lor.

3)As putea spre exemplu sa deschid pfa la adresa din Bucuresti si sa las o adresa de Ilfov(de ex) pentru eventualele controale ce vin din partea Fiscului etc?

Multumesc!
Răspuns la discuția tva
Parerea mea : scutit cf art 143 alin d(cred ca si in decontul de tva ai tot scutite cf art 143 a,d sau 143 b,c)
Răspuns la discuția TVA pentru colet din SUA
probabil tva-ul era afernt serviciilor postale.
Răspuns la discuția Intocmire factura
ART 133 ALIN 5 LIT D
Răspuns la discuția SERVICII NON UE
SCUTIT DE TVA-TAXARE LA BENEFICIAR
Răspuns la discuția Taxa redeventa franciza
Buna ziua

Personal cred ca aceste servicii fac parte din categoria "servicii intangibile" taxabile la locul beneficiarului regula B2B-taxare inversa deci(asta in cazul in care si dvs sunteti tot o persoana impozabila)

Alte pareri?
1) din UE, persoana juridica cu UE VAT ID- scutit de tva daca intocmiti dvs factura (taxare la locul beneficiarului)
2) din UE, persoana fizica, fara UE VAT ID-regula B2C la locul prestatorului
3) non UE, persoana juridica cu VAT ID -scutit de tva daca intocmiti dvs factura(taxare la locul beneficiarului)
4) non UE, persoana fizica, fara VAT ID -regula B2C la locul prestatorului

Tineti cont si de natura serviciului daca acesta se incadreaza la exceptii de la regulile generale

Art 133 cod fiscal

Răspuns la discuția declaratia 394
In format txt il exportati direct din program.
Ce program de contabilitate aveti?