avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate stanciuoana

Activitate stanciuoana

Multumesc pentru raspunsuri. Asa ma gandeam si eu ca nu ar avea dreptul sa-mi ingradeasca dreptul de a lua decizii in cazul proprietatii mele si pentru confortul meu.
Iar pentru Carturarul o intrebare: noi am achitat toate costurile pentru achizitionarea centralei, nu avem datorii in nici o privinta la plata intretinerii si deci renuntam de buna voie la acest bun pe care nu o sa il mai folosim. Dvoastra faceti referire la lift si reparatiile aferente, dar la noi in bloc cei de la et 1 nu platesc nimic la lift pentru ca nu il folosesc.
o asociatie de proprietari cu 40 de apart si cu centrala proprie de bloc doreste sa interzica prin hotarare a adunarii generale la un nr de 10 apart sa isi monteze centrala proprie. Mentionez ca centrala de bloc are o vechime de 12 ani si costurile pentru intretinere sunt din ce in ce mai mari,si un nr de 27 de apart au optat pentru intoducerea coloanei montante pe casa scarii pentru un consum individual al gazului pe aragaz.
Are Asociatia acest drept? si daca da , in ce temei.
ce acte trebuie sa aiba o firma de inchirieri masini la birou, tinand cont ca se lucreaza doar pe baza de factura si contabilitatea o tine o firma
daca pe adresa unui apart sunt mai mult de 5 contracte de inchiriere, dar nu in scop turistic ci de locuit, pot fi trecuti proprietarii la activitati independente?
Suntem o asoc. de proprietari la un bloc cu 10 etaje.S-a hotarat, intr-o adunare generala , inceperea lucrarilor de izolatie termica a blocului. Mentionez ca avem centrala de bloc, deci costurile ar fi mai reduse in cazul izolarii tuturor apartamentelor.Exista vreo lege prin care asociatia ii poate obliga pe cei (putini la numar)care nu vor sa -si izoleze apart.?
Va multumesc anticipat.
Discuție debransare
intr-o asoc de prop. cu centrala proprie de bloc , cativa proprietari vor sa se debranseze. ce acte trebuie sa depuna si cat vor avea de plata ptr caldura dupa debransare?mentionez ca acum caldura se plateste pe suprafata.
buna ziua
pentru noul mod de a transmite decl. 112, adica on line cu semnatura electronica, iti trebuie un certificat digital.In cazul unui adminstrator la o asociatie de proprietari cine plateste taxa de 50 de euro?
administratorul sau toti locatarii?
si daca acest certificat este valabil doar un an, in anul urmator iar platesti aceasta taxa?
se poate face acest certificat pe numele presedintelui asociatiei?
sunt angajata cu carte de munca la o firma dar din octombrie 2009 am si un contract de prestari servicii.o sa nasc la sfarsitul lui mai2010.se va lua in calcul si venitul realizat din acest contract?