avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate amondaos

Activitate amondaos

Discuție Asigurari casa
As dori sa stiu daca pot avea doua asigurari pentru acelasi imobil, la asiguratori diferiti.

Multumesc,
Multumesc frumos, va depune o contestatie, vedem ce raspund cei de la pensii.
Va doresc o zi frumoasa in continuare !
Buna ziua,

Tocmai asta e problema, ca pensia pt limita de varsta rezultata este de 492 lei, cea de invaliditate era 530 lei, deci este mai mica cea pentru limita de varsta.
Mama s-a pensionat in 1989 pe caz de boala. A primit ieri o decizie de la casa de pensii in care i se comunica faptul ca, in cf. cu art. 82 din L 263/2010, pensia de invaliditate s-a transformat in pensie pt limita de varsta, cu incepere din 01.01.2011. Problema este ca pensia calculata pentru limita de varsta este mai mica decat cea de invaliditate. Intrebarea mea este, nu ar fi trebuit sa-i lase cuantumul pensiei de invaliditate, daca era mai avantajos, avand in vedere ca in lege, la art. 82, este specificat ca se acorda din oficiu cuantumul cel mai avantajos ? Ce este de facut in aceasta situatie ? O sa-i opreasca banii pe 19 luni in urma, avand in vedere ca in decizie, emisa pe data de 11.06.2012, scrie ca :"plata drepturilor recalculate se va face incepand cu data de 01.01.2011" ?
Va multumesc anticipat,
Centrala de risc bancar nu poate fi consultata fara acordul persoanei vizate, conform regulamentului BNR. Ma gandeam ca si biroul de credit are acelasi regim.
Buna ziua,

Daca o persoana fizica solicita un credit de la o banca, banca are voie sa consulte baza de date a Biroului de credit fara sa aiba acordul scris al solicitantului creditului ?

Multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu daca este legal sa se introduca in toate salile de clasa camere de luat vederi si daca exista vreo prevedere legala in acest sens, care este aceasta ?

Multumesc anticipat,
Buna ziua,

Verisoara mamei mele are dubla cetatenie, americana si romana. S-a intors din America in Romania si intentioneaza sa ramana aici. A inceput demersurile pentru obtinerea cartii de identitate (si-a scos certificatul de nastere romanesc) dar va mai dura pentru ca ii mai trebuie doua apostille din America pe certificatele de divort.
As dori sa stiu daca, pana la primirea cartii de identitate, trebuie sa obtina vreun drept de sedere in Romania (este aici de cca 6 luni). Va rog sa retineti ca are cetatenie romana, doar ca eliberarea actelor romanesti dureaza.
Va multumesc anticipat,
Multumesc pentru raspuns ! Ei au discutat cu un jursit care le-a recomandat sa incheie o conventie in care sa specifice ca intentioneaza sa achizitioneze impreuna o casa, ca avansul in valoare x se achita din veniturile proprii ale fratelui meu iar creditul este contractat de ea, el urmand sa achite lunar 1/2 din valoarea ratelor. Le-a mai spus si ca aceasta conventie nu se poate incheia la un notar pentru ca banca, pentru a aprba creditul ei, solicita ca ea sa detina avansul din surse proprii. Daca ei se vor casatori, de la data casatoriei, in baza acestei conventii, el ar putea aparea in calitate de coproprietar.
In ceea ce priveste dovezile care sa ateste ca el a achitat banii de avans, nu are decat extrasul de banca din care reiese ca din contul lui s-a transferat suma respectiva de bani in contul ei, cu care ulterior s-a achitat avansul.
Nu stiu daca aceasta conventie, ce le-a fost recomandata, are valabilitate daca nu a fost incheiata in fata unui notar si nici daca extrasele de cont ar avea vreo greutate in fata instantei.
Fratele meu traieste in concubinaj de 10 ani. Acum a primit de la mine c/v partii lui din casa mamei (mama este in viata, banii i-a primit prin virament bancar, dar fara alte documente) si cu acesti bani s-a platit avansul la o locuinta, pentru achitarea careia partenera lui a contractat un credit. Nu exista nici un document din care sa reiasa ca el a platit avansul. Practic, casa s-a cumparat in exclusivitate pe numele ei, ea declarand ca detine avansul solicitat de banca.
In situatia in care ei se despart, ce posibilitate exista ca fratele meu sa primeasca inapoi banii pe care i-a investit in casa (avansul) + c/v 1/2 din ratele platite pana la momentul ruperii relatiei ? Exista posibilitatea incheierii unei conventii intre ei, care sa-l asigure pe el ?
Ei intentioneaza sa se casatoreasca, nu stiu insa daca chiar o vor face.

Multumesc,