avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Activitate aquaterm

Activitate aquaterm

Discuție proces juridic
acum ceva timp am avut un proces cu o societate mai exact in 2007 si am o proprire pe contul de la banca si as vrea sa stiu cum aflu adresa sau cum pot lua legatura cu executorul .pt ca firma care m a dat in judecata e in faliment .cum sa rezolv problema . va multumesc
am o societate care se ocupa pina acum cu prestari de servicii in strainatate mai exact in franta dar am dat peste niste probleme adica ca nu am dreptul sa fac prestare de serviciu aici fara aprobarea itm din romania .
eu si cu un amic de aici din franta as vrea sa deschid alta societate in romania si sa fim doi asociati sa fie o societate mixta romana franceza care sa faca numai intermediere de forta de munca.nu stiu cum e mai bine sa deschid alta societate sau sa i dau din societatea mea jumatate si sa o transform in societate de plasare a fortei de munca.daca aveti un numar de tel va sun sa puteti sa mi dati mai multe detalii.
as vrea sa stiu daca pot angaja un strain mai exact un francez .nu are rezidenta de romania .ce acte mi trebuiesc sa l pot angaja
am sunat la ambasada in romania si am intrebat daca mi trebuie ceva pentru a face prestare de serviciu in agricultura aici in strainatate si am gasit pe cineva acolo care mi a raspuns ca mi trebuie doar contractul intre cele doua parti si nu fisa E 101 despre care se vorbeste ca ar trebui sa o ai cind lucrezi in strainatate cu societatea
nu mai inteleg nimic nimeni nu poate sa mi zica daca am dreptul sa lucrez aici sau nu #-o #-o
sunt in franta de mai mult timp si cei de aici adica inspectia de munca i mi cere sa traduc statele de salariu si chitantele de la CAS si chitantele de impozite taxe si contributii;pt ca eu nu am stiut ca mi trebuia o aprobare de la noi din romania sa pot folosi societatea aici .deabea acum am coborat cu picioarele pe pamant si am aflat ca mi trebuie o licenta data de ITM sa pot functiona ca prestator de servicii sau ca o societate de interim adica sa pot folosi codul CAEN 7810 ;cum pot face sa ies din problema asta
care e diferenta dintre codul caen 7810 si 7820 trebuie sa l am neaparat si pe asta adica 7820
eu am societatea de citiva ani si mai exact din 2005 si acum citva timp am facut extindere la camera de comert si am bagat si codul 7810 si as vrea sa stiu daca pot reusi sa iau aprobarea .si as vrea sa stiu ce documente i mi trebuie sa o pot obtine
am o societate de prestari servicii si vreau sa fiu un prestator de servicii si in strainatate.cum tre sa fac vreau sa aflu ce trebuie .ce acte i mi trebuie si ce sarcini trebuie sa indeplinesc