avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate Tanyla

Activitate Tanyla

Buna ziua ,
Societatea platitoare de impozit pe micro,cod caen 4120, mai are acutorizata activitatea de Dezvoltare (promovare) imobiliara -caen 4110 .Acum are in derulare un ctr.de comision ,promoveaza , are vizionari cu potentiali clienti ai unui ansamblu rezidential.In cazul in care se perfecteaza ctr.VC , societatea factureaza comision catre dezvoltator.Acum am doua intrebari :
Avand in vedere Caen 4110-poate factura aceste comisioane, sau trebuie autorizata o alta activitate?
Aceste servicii sunt cumva servicii de consultanta?Daca depasesc ponderea in CA , se trece la impozit pe profit?
Multumesc
Bună seara.Apelez din nou la dvs cu o întrebare legata de pensia anticipata cu/fără penalizare.Concret este vorba despre mama,născută în august '58.Ani de munca 19 și 8 luni,pensionara din 2010 grad handicap 3 cu revizuire anuala.Se poate pensiona anticipat? Multumesc
Discuție Somaj
Buna ziua,
Am si eu nevoie de ajutorul vostru pentru urmatoarea situatie:
1.CIC perioada iunie 2011- mai 2013.
2.Mai 2013 angajatorul inceteaza contractul ( era in faliment) si se intra in somaj.
3.Somaj mai 2013-ian 2014.
4.Angajare 5 mai 2014 pana pe 15 oct.2014.Demisie.
5.Angajare 17 oct 2014-30 aprilie 2015 -perioada determinata.
Data fiind situatia de mai sus persoana in cauza mai poate beneficia de somaj?
Va multumesc

Buna ziua,
Am primit o decizie de impunere din oficiu pentru plata CASS 5.5%-la veniturile din tranzactii imobiliare,pentru perioada de raportare an 2010.Va rog sa ma ajutati, sa-mi spuneti daca este legala aceasta decizie , pe langa debitul principal mi-au calculat si majorari+penalitati de intarziere.Am citit respectiva lege, am inteles ca parte din articole sunt declarate neconstitutionale, CNAS-ul neavand dreptul sa impuna plata acestor contributii.Va rog , ma pot " lupta" legal cu cei de la CNAS?
Multumesc,


Buna ziua, va solicit si eu ajutorul in urmatoarea problema : In urma unei casnicii de 11 ani cu un sot alcoolic, violent, mincinos etc. ,am decis sa ma mut la casa parintilor mei impreuna cu copilul minor in varsta de un an si jumatate.Sotul meu a stiut , chiar m-a ajutat sa ma mut.Acum vreau sa divortez ,dar nu stiu cum este mai bine sa o fac,pentru ca nu cred ca el este de acord cu divortul.Ma ameninta cu fel de fel de chestii de exemplu ca aduce martori 100 de barbati care sa jure cu mana pe biblie ca am avut relatii cu ei, si alte asemenea ineptii.Noi am stat impreuna intr-un apartament inchiriat , eu continuand sa am domiciliul in acte la parintii mei.In acest caz ma poate acuza ca am parasit domiciliul conjugal ?Ma ameninta si cu asta.Vreau sa divortez, sa am copilul in ingrijirea mea,sa-i plateasca pensie alimentara (iar aici nu stiu cum este mai bine sa fie stabilita adica in suma fixa sau procent din veniturile nete),sa aibe drept de vizita , daca si-l doreste, numai in prezenta mea, fara a avea posibilitatea de a pleca cu copilul in vacante avand in vedere ca este alcoolic si mai si sofeaza in stare de ebrietate.Mentionez ca intr-un an si jumatate i-a schimbat un singur scutec copilului, nu i-a facut baie deloc etc.Mai vreau sa stiu daca pot iesi cu copilul din tara in vacante fara acordul lui ( daca as avea nevoie da acord adio vacante in strainatate pana la majoratul copilului).Spun toate acestea pentru a intelege dvs. cat mai bine situatia,pentrua primi un sfat tinand cont de toate aceste aspecte (daca nu cumva se bat cap in cap doleantele mele).Eu acum sunt in CIC, urmand ca anul urmator sa ma duc la serviciu.Acest aspect atarna cumva greu in ancheta autoritatii tutelare?Aici ma refer strict la venitul care acum este mul mai mic decat salariul .
Bunuri mai de valoare in comun avem doar o masina in leasing pentru al carei avans eu am facut imprumut la banca, si la care mai sunt si acum de platit rate.Exista posibilitatea de ai cere banii pentru a achita creditul, in conditiile in care el ramane cu masina si plateaste lesing-ul in contiuare singur?

Multumesc,
Răspuns la discuția Informatii pensie de urmas
Am si eu nevoie de ajutorul dvs.Mama mea este pensionata medical , cu grad handicap 3.Anul trecut ,tatal meu,care nu a mai apucat sa fie pensionar, dar ar fi indeplinit conditiile de pensionare , a decedat.Intrebarea mea este daca mama beneficiaza de pensie de urmas.Mentionez ca ea inca nu a ajuns la varsta de pensionare ( are 53 ani si 20 de ani de munca), au fost casatoriti 35 de ani .Multumesc
Răspuns la discuția Gravida in somaj
Multumesc .Am inteles.Ce venituri se vor lua in cosiderare la stabilirea indemnizatiei pe perioada CCC ?
Răspuns la discuția Gravida in somaj
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine , avand in vedere urmatoarea situatie: pana pe data de 16 august anul curent am fost angajata pe perioada nedeterminata , fara intrerupere in 15 ani de munca.Am fost disponibilizata incepand cu data de 16 august.in septembrie am reusit sa adun toate actele si sa ma inscriu in evidenta la somaj, cu data de 29, pentru 12 luni.Intrebarea mea este urmatoarea : in cazul unei sarcini ce venit se va lua in calcul pentru stabilirea idemnizatiei pe perioada CIC, si daca voi intampina peobleme la depunerea dosarului avand in vedere ca am o intrerupere din data de 16 august pana la data de 29 septembrie.Multumesc
Răspuns la discuția concediu medical in somaj?
Buna ziua,
Sunt si eu in dilema si am nevoie de o parere avizata.Este vorba de tatal meu,care este in CM de aproape un an de zile ,pe un motiv serios,o boala urata,cea mai urata.Astazi a primit decizia de concediere in baza art.65 codul muncii (o intreprindere care repara vagoane CFR),care au cu adevarat probleme acum ca si in anii trecuti.Stiu ca in conformitate cu art.60 codul muncii persoanele aflate in CM nu pot fi concediate.Ideea este ca oricum el nu se va mai duce la munca,si concediindul pe el nu au luat painea de la gura unui om care mai este apt de munca.Stiu ca in timpul somajului se plateste CM.Intrebarea mea este:in cazul dat ,incapacitatea de munca survenind inaintea concedierii,cei de la AJOFM vor lua in cosiderare medicalul si il vor plati sau va primi doar indemnizatia de somaj?Inca nu se poate pensiona...Multumesc de ajutor