avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1516 soluții astăzi
Forum Activitate 32bujor

Activitate 32bujor

Discuție accident rutier
De la producerea unui accident rutier soldat cu vatamari corporale care au solicitat 5 zile de spitalizare si recuperare la domiciliu la cat timp dupa accident victima poate avea pretentii.prin vatamari corporale intelegandu-se 3 coaste fisurate.Si la cate zile dela producerea accidentului politia prezinta dosarul instantei de judecata.Va multumesc.
Răspuns la discuția Divort
Va multumesc.
As vrea sa mai specific ca in urma cu trei ani noi am dat o declaratie de comun acord in fata notarului ca nu mai locuim impreuna.Ea nu imi da adresa din Spania dar are adresa din tara unde are locuinta.Ea este cetatean din R.Moldova cu permis de sedere in Romania. Dorinta ei de a divorta se poate proba cu mama mea cu care a vorbit si a rugato sa-mi spuna sa introduc actele de divort cat mai repede.Atunci as putea inainta cererea de divort aratand ca nu mai locuim impreuna de doi ani,avem declaratia de saparare in fapt data in fata notarului si mama mea ca martor a discutiei avute cu ea .
Discuție Divort
Sunt casatorit de sase ani dar in urma cu trei ani ne-am despartit (adica nu am mai locuit impreuna) .Nu avem bunuri comune,copii deci nimic de impartit.In urma cu doi ani ea a plecat in Spania.Eu as vrea sa divortez si ea vrea dar nu vine in tara .Ar exista o modalitate de a divorta chiar daca ea nu se prezinta la la divort.Va multumesc anticipat.
Discuție Mostenire
Sunt pensionar si am o poprire pe venit de la finantele publice in urma unei activitati antreprenoriale.Tot odata sunt pe cale sa obtin si o mostenire care este formata dintr-o casa si terenul aferent acesteia.Pentru a-mi plati suma poprita ar mai fi nevoie de inca cel putin sapte ani de retneri din pensie.Intrebarea mea ar fi la intrarea in drepturi asupra mostenirii ar exista posibilitatea de scoatere a acesteia spre vanzare pentru recuperarea mai repede a prejudiciului.Aceasta casa reprezentand singura locuinta a mea si singurul bun personal.Va multumesc.
Discuție Pensie de boala
Sunt in pensie de boala gr.2 ,am 28 de ani lucrati/cotizati si sunt in varsta de 54 de ani pentru a-mi rotunji anii lucrati /cotizati la 30 de ani se poate plati anticipat pentru cei doi ani.Din cei 28 de ani lucrati/cotizati 24 sunt in gr 2.Avand in vedere cele mentionate mai sus care ar fi varsta minima la care as putea sa raman in pensie.
Buna ziua,
Lucrez in franta de mai multi ani,am permis de conducere romanesc,am fost oprita in trafic ptr controale de rutina si cind au vazut ca am permis de conducere romanesc mi-au trimis adresa unde locuiesc in Franta cu somatie sa ma prezint ptr. schimbarea permisului.Premisul este valabil,este tipul nou european,dar eu nu vreau sa-l scimb cu unul francez.Lucrez cu contract de munca legal,locuiesc cu chirie impreuna ca sotul si doi copii.intrebarea mea ar fi exista vreo cale legala ptr. a nu fi nevoita sa-mi schimb permisul de conducere si de a fi luat in considerare cel romanesc. Va multumesc .
Răspuns la discuția Achizitie padure
Va multumesc pentru raspuns.
Problema sta in felul urmator:coproprietarul ce vrea sa vanda sta la oras,cel ce este impotriva vanzarii sta in sat si se foloseste de cota de lemne a celuilat coproprietar,iar acesta nu invoca nici o pretentie pentru lemnele folosite.Deci cred ca in jurul acestei cote de lemne sta refuzul.
As dori sa achizitionez o 0,5ha padure din 1ha care a fost mostenita de doua persoane (doi frati).Unul ar fi de acord sa-mi vinda partea lui dar celalat se opune.Intrebarea mea ar fi,ar putea exista o cale de rezolvare.Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Buna ziua
Sotia este incadrata din data de 1.10.2014 si in data de 09.11.2014 am aflat fericita veste ca este insarcinata.
Intrebarea mea ar fi dupa nastere ar putea beneficia de indemnizatia de crestere a copilului.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Sunt casatorit iar sotia din casatoria anterioara a achzitionat un apartament cu un imprumut de la banca,in urma divortului ratele la apartament le-a platit fostul sot o perioada dupa care a incetat platile ,momentan banca apus sechestru pe apartament pentru recuperarea diferentei de plata,noi dorim sa cumparam o casa intrebarea mea ar fi ,acest imobil ar putea fi atacat de banca .Ma refer la partea din casa care ar reveni sotiei.Va multumesc.