avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Activitate matei mariana

Activitate matei mariana

Răspuns la discuția Platitor TVA
buna seara,
daca mai este cineva in situatia mea le recomand sa faca memoriu catre anaf ,sa explice situatia si este posibil sa va ia in calcul cererea si sa va analizeze cazul in particular
Discuție Platitor TVA
buna ziua,
o firma care a accesat fonduri europene,a fost scoasa de la tva la 01.08.2012 deoarece a avut doua deconturi trimestriale pe zero,ulterior in aprilie 2013 a descoperit ca nu deconturile de tva au fost eronat completate,firma avand rulaj,a depus corectie la deconturile de tva,a venit controlul care a constatat sumele corecte; exista cumva vreo portita in lege care ma poate ajuta sa devin din nou platitoare de tva,luna viitoare ar trebui sa inceapa derularea proiectului,
multumesc
Răspuns la discuția urgent ajutor decont tva
dar cei de la finante imi cer decont trimestrial si sa fie trecuta luna ianuarie;si asta nu stiu cum sa fac in program
buna seara,
am o firma care a optat pentru neplata tva-ului incepand cu 01.02.2011;este in vectorul fiscal cu tva trimestrial;ca sa depun maine decontul de tva cei de la finante imi spun ca trebuie sa depun decontul de tva trimestrila pentru luna ianuarie;programul de tva care l-am descarcat de pe site nu-mi permite sa selectez tva trimestrial la lu ianuarie.
multumesc mult daca cineva ma poate ajuta
Răspuns la discuția salarii calculate gresit
multumesc
multumesc
daca am un salariat incadrat cu doua ore si care are functia de baza la alta societate.
cand s-au calculat salariile s-a luat in calcul deducerea personala 250 ron.Trebuie sa recalculez salariile pentru toate lunile gresite? Ce fac cu declaratiile de la cas?(mi-am dat seama de greseala la fisele fiscale ca nu am debifat in programul de salarii functia de baza)
O societate a prestat servicii de consultanta pentru o firma din olanda in luna mai .Am intocmit factura scutita cu drept de deducere,am depus declaratia 390 inscriind suma la prestari intracomunitare.Cand am depus decontul de tva aferent lunii iunie (decont trimestrial) si am gresit trecand suma la rd.13 -livrari de bunuri scutite cu drept de deducere.Acum trebuie sa corectez in decontul de tva insa nu stiu la ce rand sa trec regularizarea.Cei de la Finante care m-au atentionat ca am gresit nu stiu sa-mi spuna unde sa trec suma,spun ca trebuie sa ma interesez.
Poate cine va sa ma ajute?
Multumesc.
buna ziua,
am o intreprindere individuala,platitoare de tva,unde prestez servicii de inginerie.Pentru lunile iulie si august am depus declaratii la somaj,cas,si sanatate la plafonul de 5 salarii(veniturile au depasit acest plafon).nu sunt angajat la alta firma.
Trebuie sa mai depun declaratii la somaj si cas?
buna ziua
mi-am deschid o intreprindere individuala si nu stiu ce declaratii trebuie sa depun ,ce taxe se platesc,daca trebuie sa inchei contract cu casa de sanatate