avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate petrodan

Activitate petrodan

Buna ziua,
imi convine raspunsul dvs dar din pacate am gasit in Lg 85 art Art. 140. alin.(4) care prevede ca
"Creditorii conservă acţiunile lor pentru întreaga valoare a creanţelor, împotriva codebitorilor şi a fideiusorilor debitorului, chiar dacă au votat pentru acceptarea planului"
si din pacate creditorii gen banca si IFN continua executarea.
O sa ai caut sa vad daca s-a facut vreo exceptie de neconstitutionalitate.
Mie mi se pare ilegal si imoral, daca societatii i se da voie sa achite datoriile in alt cuantum si isi onoreaza obligatiile asumate, fidejusorul sa mai fie executat pentru diferenta.
In situatia in care un SRL iese din insolventa prin respectarea planului de reorganziare, fidejusorul mai poate fi executat?
Atat timp cat datoriile societatii sunt achitate prin planul confirmat (e adevarat ca intr-un cuantum mult mai mic), pentru diferenta de creanta, creditorul care are instrumente de plata avalizate si contract de fidejusiune, mai poate fi executat silit?
Multumesc.
Buna ziua,
in 2009 am platit o marfa printr-un Bo emis de o alta societate si pe care l-am girat. Am copie dupa BO cu semnatura celui care l-a primit si data.
In contabilitate a intervenit o compensare si prin acel Bo mi-am achitat integral datoria.
Ulterior in 2011, ultimul posesor adica cel caruia i-am girat Bo, intrat in insolventa in 2010, ma da in judecata pe somatie ca-i datorez suma de pe BO ca acesta nu a fost incasat.
Instanta mi-a dat castig de cauza. Ulterior, face din nou actiune in pretentii pe acelasi obiect si acum a cerut proba cu interogatoriu si expertiza ca sa vada daca s-a decontat acel Bo cu toate ca i-am aratat ca nu noi tb sa-l decontam ci emitentul, si cu atat mai mult cu cat de la banca i s-a raspuns ca acel Bo nu s-a introdus la decontare chiar de catre firma acum in lichidare. Faptul ca nu au introdus acel instrument la plata nu ma priveste si mai ales dupa 2 ani de la data girarii...
Ce ma sfatuiti?
desi am trecut de termenul de incuviintare probe(inscrisuri, interogatoriu si expertiza(m-am opus), eu voi invoca exceptia necompetentei materiale ca-i la tribunal si acum judeca judecatoria.
ce credeti?
multumesc
Buna.
Va rog sa ma ajutati cu un model de descarcare gestiune administrator srl la cesiune srl si proces verbal de predare primire toate actele sorl catre noul administrator.
Multumesc frumos.
Buna ziua!
Am de recuperat creante de la un srl cu asociat unic, pe care l-am executat silit si nu am recuperat nimic, si care acum pe 27.10.2009, a fost declarat in dizolvare ceruta de ORC. Ce fac? recurs dupa publicare in MO? as vrea totusi raspunderea administratorului!
Multumesc
Răspuns la discuția conducere cu permis suspendat
Ba da, i s-a raspuns ca dosarul este in lucru si ca vom primi fie citatie la tribunal fie NUp acasa. Intrebarea mea e cind? sunt 9 luni de zile de atunci!
Răspuns la discuția conducere cu permis suspendat
Am avocat. Am trimis si apararea mea. Ca sa mai faca avocatul, sa mearga sa intrebe stadiul dosarului? mi-l zice si mie procurorul: e in lucru..... Cit sta in lucru??
Buna ziua!
pe 1 martie m-au oprit in bucuresti si mi-au ridicat permisul pt ca am condus cu el suspendat. pierdusem in recurs si inca nu-mi venise acasa ca tb sa predau permisul. Am deja 9 luni fara permis. Cit il poate tine procurorul? nu a fost accident, nu viteza, nu alcool, m-au oprit in trafic. Ce ma sfatuiti? Multumesc.
Si eu am aceeasi problema, doar ca in Bucuresti. M-a chemat si mi-a prezentat materialul de urmarire penala, am scris ca regret fapta si astept. Am noua luni fara permis, macar sa ma trimita in judecata ca sa pot cere judecatorului dovada cu drept de circulatie. Oare cit mai dureaza?
Răspuns la discuția CEC fara acoperire
Ok, am inteles ca eu tb sa ma interesez daca am sau nu CEC la decontare, lucru care l-am si facut telefonic. I-am sunat si i-am intrebat si d-ra de acolo , dupa ce s-a uitat pe cal;culatorul ei, a spus ca nu am nimic la plata pt ca atunci cind merg a doua zi sa-mi spuna ca-s in CIP. Nu-i normal! si era o suma de 2.600 lei.....