avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1593 soluții astăzi
Forum Activitate miruna29

Activitate miruna29

Răspuns la discuția recuperare copii
revin asupra subiectului: a gasit in casa un mesaj scris chiar de copil in care spune ca El "Copilul" s-a hotarat sa -si urmeze mama asa cum e normal si ca tatal sa -si vada de treaba sa nu-l caute!Chiar si in situatia asta poate actiona cum ati precizat mai sus?(Nu a mentionat nici o adresa)
Buna ziua! va scriu in numele unei cunostinte:
sot -sotie : relatie degradata de 5 ani fara comunicare si ulterior cu separarea partenerilor in mod tacit .In ultimul an ea decide sa plece cu copiii peste tot ,a invatat copii sa nu spuna unde sunt,lipsea cu sapatamanile ,vin pleaca vin pleaca fara sa dea vre- o explicatie!EL-nu intreaba de groaza scandalurior provocate si antrenate de ea!Intr -o seara el se trezeste cu casa golita si cu ramas bun doar de la unul din copii "ramas bun tata!"

Ce paote face Elin astfel de situatie? NU are nici cea mai mica idee unde sunt.(copii sunt miinori)
Răspuns la discuția partaj?
Multumesc Frumos !va dorsesc o zi excelenta!
Discuție partaj?
Buan ziua!va scriu pentru o prietena care este intro situatie dificila!

"este separata de sotul ei de 4 ani,locuiesc in aceeasi locatie cu cei 2 copii ,iar acum s-a hotarat sa divorteze.Ea are dovada scriptica cum ca in acesti ani sotul ei a "inselat-o"cu alte femei.DOVADA ESTE IN NISTE POZE CU ACELE FEMEI.ea poate obtine custodia copiilor si casa in totalitate si sa il lase pe el pe drumuri?sau are si el parte la ceva din acel bun comun ?Multumesc!!!!
1.pe proprietatea privata nu cred ca ai voi sa intri fara acordul proprietarului mai ales daca nu ai mandat de perchezitie(si acela obtinut dupa o anumita procedura)
2.nu pr este recuperarea bunului ci atitudinea agentului de a se impune si de a ameninta proprietarul telefonic si modul procedural de a recupera acel bun fara motive intemeiate si un riguros studiu al cazului.TOTUL s-a intamplat in 7 zile!!!.

Oricum nu mai conteaza ,multumesc pt raspuns!!!!!!!!!!!
..as vrea sa raspund ca in momentul de fata locatia este inchiriata la altcineva iar agentul a intrat fara acordul meu.
.....bunurile mele dobandite sub orice forma cadou ,gasite la "tomberon"cumparate, nu cred ca tre sa dau socoteala politiei de unde le am,si in plus nu a fost reclamat un furt in care eu sunt vinovatul .acel aer conditionat a stat in acelasi loc ani de zile nu l -am ascuns ca sa fiu interogata de unde il am!!! iar timp de 6 luni acest chirias a avut timp suficient sa si le ridice insa actiunea a fost intreprinsa in momentul in care i am cerut contul datoriilor lasate.DAtorii care le am aflat dupa 6 luni,fiind somata de cei de la electrica!Poate nu am explicit bine situatia
Buna ziua!Ma confrunt cu o situatie timp de 2 luni si anume:
Timp de 4 ani am avut in chirie pe cineva care la finele contractului a plecat lasandu mi vandalizat totul ,si cu datorii.Nu am facut nimic in acest sens lasand-o ca pe o pierdere.Dupa 6 luni ACEST CHIRIAS merge la politie si ma reclama ca am sa ii innapoiez un bun al lui,bun de care nu am avut la cunostinta si anume "un aparat de aer conditionat"Dupa mai multe interogari la politie acest domn fost chirias a venit cu agentul care a cercetat cazul si mi- a vandalizat locatia,renovata la cheie de curand ,luandu- si acel aparat!MEntionez faptul ca la data inchirierii locatia detinea aparat de aer conditionat iar in urma cercetarilor organelor de politie au constatat ca acel bun ii apartine chiriasului trecand la ridicarea lui.Am facut nenumarate reclamatii impotriva agentului care a s -a purtat necuviincios cu mine si familia mea insa nu am primit nici un raspuns!Ajutati -ma va rog cum trebuie sa procedez in acest moment
Răspuns la discuția Depensionare, contestatie
Buna ziua din nou!
Am discutat cu un avocat care mi-a analizat documentatia, acte analize, internari ,inclusiv decizia de respingere a pensiei si mi -a spus ca nu se mai poate face nimic pentru ca termenul a expeirat (.Adica cele 30 zile de la respingere) cum ma sfatuiti?
Buna ziua!VA scriu in numele unui prieten.Am mare ajutor de o informatie.Timp de 8 ani am beneficait de pensie medicala de grad 2 iar anul trecut m-au trecut in gradul 3.LA controlul de rutina mi s-a taiat orice drept de a mai beneficia de acest ajutor.Unde ar trebui sa ma adresez pentru a relua pensia deoarece nu am nici un venit si datorita problemelor medicale nu ma pot angaja nicaieri,Am varsta de 47 ani.Multumesc
Va multumesc!Pentru raspunsuri!