avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate amm_28

Activitate amm_28

Buna seara,
As vrea sa stiu daca o persoana pensionata pe caz de boala grad 3 ar putea sa incheie asigurari in baza unui contract de comision fara sa piarda pensia.
Multumesc,
Daca o persoana a facut partajuj, dar cu aceea ocazie reclamantul nu a specificat toate bunurile comune la partaj, respectiv o societate care era pe numele reclamantului, se mai poate deschide o alta actiun e de partaj de catre cealalta parte, avand in vedere ca primul proces s/a incheiat printr/o tranzactie, paratul cedandu/i reclamantului toate bunurile?
Acum paratul vrea sa faca partajul cu privire la SRL-ul ce nu a facut atunci parte din masa partajabila?
Credeti ca mai este posibil?
Răspuns la discuția pensie de intretinere
multumesc pt raspuns
Răspuns la discuția pensie de intretinere
instanta va efectua adresa catre angajatorul din strainatate sa comunice veniturile? daca da, cine se va ocupa de traducerea adresei, daca stiti cum se procedeaza exact?
Daca fostul sot lucreaza in strainatate cu contrcat de munca, as putea formula cerere de chemare in judecata in Romania pentru pensie de intretinere la veniturile pe care le realizeaza in strainatate?
Va rog sa a ajutati cu nu model cerere uzucapiune de 30 de ani, avand in vedere ca terenul a fost cumparat(in 1964), dar fara a incheia vreun act, de la o persoana care a decedat iar mostenitorii nu ii cunosc. poati fi reclamanta si sotia impreuna cu mine avand in vedere ca nu eram casatorit cand am achizitionat terenul.
Multumesc anticipat pt. ajutor
O ruda a cumparat terenul si a construit casa inainte cu 4 ani de casatorie, dar nu are acte nici pe teren nici pe casa .De atunci au trecut mai mult de 34 de ani si ar vrea sa faca actiune de uzucapiune. Intrebarea mea este daca sa aiba calitate de reclamanti atat el cat si sotia avand in vedere ca el figureaza la taxe si impozite si daca parat este Consiliul local.
Răspuns la discuția grefieri
grefier cu studii superioare si referitor la celelalte aspecte, nu stiu. Dar vroianm sa stiu aproximativ, nu cu exactitate. Banuiesc ca diferentele nu sunt semnificative.
Discuție grefieri
Stie cineva care este salariul de incadrare al unui grefie de judecatorie?
dar aceasta actiune are ca obiect anularea actului prin care AD a dobandit dreptul de folosinta asupra locurilor de veci, de de partaj