avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Activitate danyels

Activitate danyels

Buna ziua! Multumesc ptr. raspunsul ce mi l-ati transmis acum 4 zile. Va rog sa ma ajutati in continuare. Pot sa inchei contract de munca individual pe functia de consilier juridic, cu jumatate de norma (deci 4 ore de munca)? In acest sens ce salariu se trece pe contract? 600 lei, respectiv jumatate din minimul prevazut ptr. angajati cu studii superioare, sau nu pot sa inchei decat contract de prestari servicii, eventual colaborare ori ce mai este in viguare?
Buna ziua! sunt intr-o situatie complicata si va rog sa ma ajutati. am fost in concediu de maternitate, doi ani se implinesc pe data de 26.12.2011, urmand sa imi reiau activitatea ulterior acestei date, fara alte complicatii, fara sa-mi pun problema ca nu mai pot activa in cadrul biroului (am lucrat la un biroul notarial). am avut o mare surpriza astazi, cand am solicitat o adeverinta ptr. angagare, necesara copilului meu la cresa, moment in care angajatorul mi-a spus ca nu ma poate angaja in continuare, datorita imposibilitatii de plata, datorate crizei actuale, motiv pentru care, am primit o decizie de incetare a contractului de munca cf. art. 65 al. 1. Biroul notarial in cadrul caruia am activat inainte de concediu de maternitate, si-a incetat activitatea, deoarece s-a infiintat un alt birou notarial, format din respectiva angajatoare (notar), iar acum alaturi de asociati, deci alta denumire si alt statut. Mi se comunica prin decizie ca nu pot fi redistribuita in alte activitati, deci aceasta-i situatia de criza. Bineinteles ca decizia mea de incetare a activitatii, este facuta cu data de 06.12.2011, iar eu am luat la cunostinta de ea, astazi 12.12.2011, deci sunt in preavizul de 20 zile, de care nu am stiut nimic, deoarece angajatorul nu a putut sa ma sune sa-mi comunice asa ceva, deoarece nu il lasa inima (motiv putin plauzibil ptr. un notar, stiind ca nu ma descurc prea bine financiar si chiar trebuie sa reincep munca). Precizez ca trebuia sa-mi reincep activitatea pe data de 27.12.2011. Acum am decizia respectiva, prin care sunt concediata cf. art. 65 alin. 1 din Legea nr. 53/2003 Codul Muncii, deci nu din vina mea si vreau sa stiu ce pot face si daca obtin drepturi compensatorii in temeiul legii, in situatia deschiderii actiunii in instanta, deoarece la acest art. in codul muncii se mentioneaza de combaterea somajului si atribuirea de compensatii banesti angajatului concediat. Va rog sa ma sfatuiti in acesta situatie. Multumesc.
Buna seara!Am castigat un proces cu fosta societate la care am lucrat pentru desfacerea abuziva a CIM,dar nu am primit inca hotararea judecatoreasca in scris.Respectiva hotarare o cunosc de pe siteul Tribunalului.Ieri mi-a venit o hartie de la fosta societate prin care mi se comunica sa ma prezint la sediul societatii in termen de trei zile pentru a fi reangajat,in caz contrar mi se va desface contractul de munca pentru abateri disciplinare cu art.61,lit.a.Va rog frumos sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez?Va multumesc.
croco_madness a scris:

buna ziua ,tocmai am iesit invingator din procesul intentat firmei mele angajatoare. astazi am primit o hartie cu o hotarare din cadrul firmei cum ca as fi pus de maine din nou pe vechea mea functie si ca plata salariilor indexate majorate si reactualizate pe cele 9 luni de judecata urmeaza sa fie facuta.prima mea intrebare ar fi cum imi voi primi banii? Cum pot sa demisionez la zi cu mentiunea ca vreau sa imi fie platit si concediul? in baza carui articol din codul muncii ,sau cum pot pleca cat mai repede de la ei?.. pentru ca nu vreau sa ma trezesc cu alte probleme pe urma stima tuturor!


Buna ziua!Sunt intr-un caz identic,si as dori sa procedez tot prin demisie la zi.Mentionez faptul ca saptamana viitoare urmeaza sa ma angajez la alta societate.Pot sa beneficiez de drepturile salariale castigate prin hotarare judecatoreasca,de la fosta societate,dupa cele 5 luni de judecata?Va multumesc!
Discuție Buna ziua!
Am fost angajat la o societate pana luna trecuta,iar patronul refuza sa-mi achite ultimul salariu si banii pe concediul neefectuat.As dori sa stiu ce demersuri trebuie sa fac.Va multumesc!
Răspuns la discuția Desfacerea CIM abuziv!
As dori sa aflu cum trebuie conceputa contestatia catre tribunal si ce documente trebuiesc anexate la aceasta?Multumesc!
Răspuns la discuția Desfacerea CIM abuziv!
As mai dori sa stiu chiar daca am semnat respectiva decizie de luare la cunostiinta,se poate interpreta ca fiind de acord cu ea.Va multumesc!
Buna ziua!Miercurea trecuta mi-a fost adusa la cunostinta decizia de desfacere a contractului de munca conform art.55,lit.b.Mentionez ca nu am depus nici o cerere in acest sens(de incetare a CIM,sau demisie).As dori sa aflu ce pot sa fac,mai ales ca la acest articol nu beneficiez de somaj.Va multumesc!
Care sunt documentele necesare pentru depunerea dosarului pentru pensia de urmas?Mentionez ca mostenitorul(sotia) nu are nici un venit,iar sotul a fost cadru militar si a decedat intr-o misiune.