avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Activitate doyna74

Activitate doyna74

Răspuns la discuția traducator autorizat lb. turca
Multumesc mult! :love1:Sper sa ma ajute. Succes si tie in tot ce faci!
O zi buna!
Poate sa-mi trimita cineva pe mail cateva modele de subiecte care s-au dat la examenul de atestare traducator pentru limba turca, domeniul juridic in anii trecuti?
Adresa e doyna74@yahoo.com
Multumesc! :help:
Răspuns la discuția angajare cetatean strain
Pai cum nu este specificata cetatenia? Nu e suficient pasaportul ca sa justifici cetatenia??? Eu zic sa mergi la depart. juridic din cadrul ITM -ului si sa te lamureasca.

Banca, in momentul in care este notificata de faptul ca intrati in faliment, are dreptul sa va ceara achitarea integrala a creditului si executarea garantiei in cel mai scurt timp. Din momentul in care primeste notificarea de faliment de la practicianul in insolventa, o sa primiti si dvs din partea bancii copia biletului la ordin sau a CEC -ului cu care ati garantat creditul ( daca ati dat asa ceva, in alb) in care se mentioneaza ca a devenit scadent, deci va solicita rambursarea integrala a creditului. In situatia in care nu faceti acest lucru, se indreapta impotriva garantiei imobiliare.
Se poate amana procedura in functie de solutiile pe care le gaseste lichidatorul judiciar, dar in situatia dvs, ca vi s-a refuzat reorganizarea, nu e vorba, din pacate, de o perioada lunga de timp.
Cum facem cu dosarele, cei picati? Le lasam ptr ianuarie, se depun altele?
Cetatenii straini pot cumpara in Romania doar cladiri, in speta apartamente, case, hale etc, dar nu pot cumpara terenuri chiar daca sunt casatoriti cu un cetatean roman. Oice bun cumpaat in timpul casatoriei este bun comun al ambilor soti, chiar daca pe actul de cumparare apare doar unul dintre ei. Nu cred ca in Bangladesh e altfel, astfel incat el poate aparea ca si cumparator unic in acte dar de drept sunt bunuri comune. Ideea e ca la cumpararea unu bun imobil, cel putin in Romania, notaul intreaba daca e casatorit tocmai ca sa vina si celalalt sot la perfectarea actelor. Tot la fel de adevarat este ca la cumparare notarii sunt mai permisivi, considerandu-se din punct de vedere legal ca sotul care cumpara are si acodul tacit al celuilalt sot. Daca insa vanzarea unui bun imobil se face fara acordul celuilalt sot, vanzarea poate fi anulata de cel care nu a fost de acord cu vanzarea.
In concluzie, chiar daca prietena ta nu apare in actele de cumparare al proprietatilor din Bangladesh, are drept de copropietate:D .
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Nici la amfiteatrul 3 nu s-au sigiliat dar nu stiu daca e o problema asta. Ma gandesc ca fiind grile, conteaza mai putin daca sunt sigilate sau nu.... Cine stie......
Răspuns la discuția admitere inm 2010
daca se poate as dori si eu suportul de curs:P : doyna74@yahoo.com. Multumesc mult!
Răspuns la discuția Admitere INM 2011
Nu sunt explicate in cartea lui deak aceste contracte.