avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate simona_27

Activitate simona_27

La sfarsitul anului 2014, AGA a hotarat distribuirea de dividende catre cei doi asociati. In cursul anului 2015 s-au distribuit catre cei doi asociati, in mod egal, jumatate din valoarea dividendelor propuse (pentru care s-a platit si impozitul aferent). In trim IV 2015 AGA vrea sa revina asupra hotararii si sa incorporeze la rezerve dividendele nedistribuite.
Poate fi facuta o astfel de actiune? Hotararea trebuie inregistrata la registrul comertului?
Răspuns la discuția Preluare de credit ipotecar
Am o situatie asemenatoare: un credit pentru care am gasit pe cineva sa-l preia pentru plata ratelor in continuare.Banca spune ca nu poate sa faca cesionare de credit si sa ma adresez unui norat. Care este procedura?
Este vorba despre un credit ipotecar, pentru un apartament.
Am o firma de prestari servicii care nu are niciun angajat.Am fost mereu platitori de impozit pe profit iar veniturile totale nu depasesc 100.000 euro. Exista vre-o posibilitate de a trece la impozitul pe venit de 3% daca facem angajare incepand din ianuarie sau....am pierdut trenul anul asta? Multumesc anticipat!
Va multumesc tare mult. M-am lamurit
Răspuns la discuția concediu de paternitate
Va multumesc tare mult pentru lamuriri.
Buna ziua. Am trei intrebari:
1. Veniturile din chirii( inregistrate la primarie, pentru care se plateste impozit 16%) sunt luate in calcul in momentul stabilirii bazei de calcul pentru indemnizatia de crestere copil?
2. Daca suntem doi proprietari , eu si sotul meu, este posibil ca sotul sa imi cedeze mie dreptul de folosinta/utilizare/ exploatare astfel incat venitul sa nu se mai imparta la doi? Cum se procedeaza?
3. Sunt asociata la un SRL si intentionez ca la inceputul anului urmator sa impart profitul cu celalalt asociat. Cum trebuie sa procedez ca acest venit sa se ia in calcul la stabilirea bazei de calcul pentru indemnizatia crestere copil?
Răspuns la discuția concediu de paternitate
Tot sub acelasi titlu as avea si eu doua intrebari:
1. Este posibil schimbul intre mama si tata in timpul CIC?Adica initial sa intru eu in concediu de ingrijire copil iar cand are copilul 6 luni sa ma intorc la serviciu si sa intre tatal pentru inca 1.5 ani?
2. Daca este posibil atunci, conditia de a realiza venituri profesionala timp de 12 luni inainte de nasterea copilul de aplica si pentru tata sau se iau in calcul 12 luni deanterior intrarii in CIC?
Răspuns la discuția somaj dupa cic
Sunt intr-o situatie asemanatoare,

Pe perioada CIC am revenit la domiciliul stabil( Neamt), angajatorul fiind la Bucuresti. In momentul intrariii in somaj unde se fac formalitatile si unde urmeaza sa pun vizele? in Bucuresti sau in Neamt?
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Sunt in concediu de ingrijire copil pana din noiembri 2008 pana in septembrie 2010. Pana in Mai2010 am fost unic asociat si administrator al unui SRL cu activitatea suspendata.Dina mai 2010 am mai cooptat un asociat si suntem ambii asociati cu drepturi depline (fara indemnizatie de administrare sau contract de munca)si firma si-a inceput activitatea.
Intrebare:deoarece eu sunt in concediu ingrijire copil ar fi trebuit sa fac o suspendare a dreptului de administrate?
Daca da, cum se procedeaza?
Urmeaza sa nasc in februarie 2010 al doilea copil.Cum sa procedez ca sa pot beneficia si pentru al doilea copil de indemnizatie??
Buna seara,
Suntem un srl cu doi asociati si amandoi administratori ai firmei. Eu ma aflu in concediu de ingrijire copil iar celalalt asociat nu mai este angajat in alta parte. Pentru ca firma a avut activitatea suspendata nu am depus niciun fel de declaratii. Recent am inceput activitatea. Intrebarea este: trebuie sa platim CAS sau CASS in conditiile in care nu am prevazut o indemnizatie de administrator ?
Multumesc