avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate pirina

Activitate pirina

Studii ocupare post Administrator patrimoniu- Legea 1/2011 prevede indeplinirea conditiilor prevazute de legislatia in vigoare pentru functia de inginer/subinginer, economist- poate depune dosar oricare inginer ar fi el: chimist, silvic, mecanic, agronom, etc?
Concediu nu am avut de ani de zile mai mult de 5 zile pe an, am avut concediu medical si am facut hartiile din spital, nu are cine ma inlocui si nici nu se vrea
Un ordonator principal finanteaza un ordonator tertiar cu o suma de 12 000 lei pentru a incheia un contract de servicii teatru si proiectare filme 3D in scoala (comunicare verbala). A fost solicitata aceasta suma pentru obiecte de inventar, s-a primit la buget insa verbal ni s-a transmis ca trebuie sa o folosim pentru servicii 3D in scoala. Nu a solicitat nimeni asa ceva si nu cred ca banii publici ii poti folosi dupa orice dorinta. Este legal a se efectua astfel de servicii? ce pot face in aceasta situatie, am mai fost o data intr-o astfel de postura si am fost facuta pres de curatat picioarele deoarece am respectat hartia si nu vorbele...politicul vorbeste...
pentru sumele in numerar neprogramate in decada suma maxima ce poate fi ridicata este 1000 lei, conform Ordin 2281 art5
Discuție incalcare hj?
Buna ziua, am urmatoarea problema: am avut 4 procese pe recuperare sporuri pe care le-am castigat prin exceptii, nu s-a ajuns nici o data la judecarea fondului problemei. Sporurile in discutie au fost constatate ca nelegale de C.Conturi, mi s-au imputat iar vreme de 4 ani am tot umblat prin tribunale si curtea de apel. Cum se stinge datoria? Cine plateste suma respectiva? Cu toate ca nu ma obliga nici o sentinta sa returnez acea suma, toate fiindu-mi favorabile, cei implicati incearca sa ma determine/oblige sa o platesc. Pot sa returnez aceasta suma doar cu acordul meu daca pe ultima HJ spune ca sumele sunt prescrise? Sunt presiuni puternice in vederea recuperarii datoriei si as prefera sa platesc eu chiar daca nu sunt vinovata pentru a se incheia acest calvar. Ce repercusiuni poate avea acest lucru asupra mea in viitor, se poate considera acordul meu pentru restituirea sporurilor in cauza pe anul 2008 un acord tacit pentru anii 2009, ...etc?
la mine la un control al CC mi-a numarat efectiv nr de persoane de pe statul de plata, nu a tinut cont ca sunt si cu jumatati si cu sferturi de norma
Decizia de impunere a fost data de o entitate fara calitate procesuala, se considera intrerupere a prescriptiei? termenul nu este de 3 ani? multumesc!
Buna ziua, in urmatoarea situatie: sunt angajata la o scoala
- luna nov 2010 se emite decizie de impunere pentru sporuri salariale asa zis "nelegale" de catre CC pentru perioada 2008-2009;
- apr 2011 se emite decizie de impunere de catre primarie (in baza deciziei CC pentru perioada 208-2009) si o contest in instanta, incheiat favorabil (Codul muncii -popriri in baza unei hj definitive si irevocabile)
- in perioada apr-oct 2011 mi se fac popriri pe statul de plata fara sa fiu de acord, am dat declaratii lunare in acest sens, avand si proces pe rol.
- feb 2012 sunt chemata in judecata de primarie pentru recuperare sporuri pentru perioada 2008-2009 dar si pentru anul 2010, incheiat favorabil (prin lipsa calitatii procesuale a primariei)
Daca in iun 2013 sunt chemata in judecata de catre scoala, pot invoca exceptia prescriptiei dreptului la actiune? Cum se calculeaza in acest caz termenul de prescriptie? mai ramane de plata perioada iun 2010-dec 2010, este corect?
Ce se intampla daca semnez un angajament de plata pentru perioada iun 2010-dec 2010 pentru a nu mai deschide actiune in instanta, ar insemna sa restitui toti banii din 2008-2010? Multumesc!
Buna ziua, ati intrebat acum un an si nu v-a raspuns nimeni, cred ca intre timp s-a rezolvat si problema d=voastra, teoretic aveti dreptul la amandoua dar practic...indemnizatia de conducere e cu probleme. Stiti cumva daca la d-voastra in judet s-a imputat aceasta de catre curtea de conturi in anii din urma? mi-ar fi de ajutor un raspuns, in suceava s-a imputat peste tot, in alte judete cum e? multumesc
Buna ziua, la ce institutie publica/serviciu as putea sa ma adresez pentru a cere o adeverinta din care sa reiasa ca din anul 2009 pana in prezent nu am avut venituri din salarii sau altfel de venituri. Oare ar putea ANAF sa-mi emita asa ceva, am urgent nevoie de o astfel de adeverinta in strainatate pentru stabilirea unor drepturi. Multumesc