avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate elena_smen

Activitate elena_smen

Răspuns la discuția Donatie?
aici e mai complicata problema....nu neapara ptr leasing ne-am gandt la o donatie....tata a divortat fosta ii cere daune de 10000lei,iar tata urmeaza sa se casatoreasca din nou.....si ne-am gandi la o donatie....e mai complicata problema.....
Discuție Donatie?
Tata e dat in judecata pentru ca nu si-a platit leasingul la masina de 2 ani.i se opreste lunar cate o treime din salariu.intrebarile mele sunt:ar putea sa-i ia casa in conditia in care nu ar mai plati bancii?dar daca mi-ar dona casa ce ar mai putea face banca?
Discuție executat silit?
Tata si-a achizitionat o masina logan in 2008 prin leasing.Dupa 2 ani a ramas fara loc de munca neputand plati rata in continuare la masina.Masina a fost ridicata si vanduta la licitatie la un pret mult mai mic.Intre timp tata a divortat iar fostei sotii i se opreste o treime din salariu la fel si tateiTata a fost dat in judecata de catre baca de unde si-a achizitionat masina ,inclusiv si de sotie.Intre timp tata a mostenit casa unde locuieste.intrebarea mea este!!!!poate banca sa-i ia casa in conditia in care nu plateste rata?sau ce se poate intAmpla?dar daca tata n-are mai supravietui eu la randul meu as plati rata la masina?
Discuție partaj?
Am fost casatorit 6 ani dupa care am divortat.acum fosta a intentat procedura de partaj.pe timpul cand eram casatoriti,locuiam la mama.ea a investit in casa mai mulkte bunuri,eu aducand in casa un salariu considerabil.mama a murit intre timp iar eu am mostenit casa....cu ce se poate alege ea in urma partajului?cu casa sau bunurile care le-am dobandit impreuna in timpul casatoriei.pot dovedi cu acte ca si eu am adus sume considerabile in casa?ce as putea castiga sau pierde eu?
Răspuns la discuția mostenire
cand mama traia a facut un testament prin care 14 le revine fiecarei surori,una din ele a renuntat la 14 ei,revenindu-mi mie12.succesiunea s-a facut pe cand traia mama ,iar acum dupa 9 luni de la moartea ei nu s-a mai facut nici o succesiune ,fiecaruia revenindu-i tot ce e stipulat in contract.Cand s-a facut imparteala sora mea a "iesit"din testament,practic ea nu este mentionata in contract....cu toate asta poate sa-si revendice drepturile?
Discuție mostenire
Mama cand era in viata ne-a lasat mostenire o casa.Suntem 4 frati dintre care o sora a cedat o parte din casa in favoarea mea,restul mama ne-a impartit in parti egale terenul implicit casa.Acum mama a murit si fiecare si-a reluat partea cuvenita.Intrebare_cumva sora care a cedat partea in favoarea mea ar putea face ceva sa isi revendice partea in conditia in care a declarat pe `cand traia mama ca nu vrea niimik?mentionez ca totul s-a stipulat in actele de mostenire...
Discuție mostenire?
Tata a mostenit de la mamaia o casa PLUS un teren de 200mp.in prezent traieste cu o femeie in concubinaj,care la randul ei a investit in casa si a si modernizat-o.tata intentioneaza sa se recasatoreasca cu ea.intrebarea mea este.Daca tata se recasatoreste eu mai am un drept asupra acelei case?dar sotia ei?daca da cat mai exact?dar fiica viitoarei sotii...ar avea vreun drept asupra mostenirii?
buna ziua!as dori sa stiu si eu cum se calculeaza prenatalul si postnaltalul>85
%di salariul brut ,dar se calculeaza cu tot cu ore suplimentare?multumesc
am apartament pe numele meu,si doresc sa ma casatoresc,respectivul are si el un apartament pe numele lui.in cazul in care as divorta,se imparte ceva din cele 2 apartamente care sunt dobandite dinainea casatoriei???
cand se acorda indemnizatia pentru cresterea copilului.trebuie sa am 1 an e munca inaintea conceperii copilului,sau 1 an de munca cu tot cu cele 8 luni de sarcina??Va multumesc.:D