avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 837 soluții astăzi
Forum Activitate etepisi

Activitate etepisi

Discuție fortare demisie
Buna ziua.Ce as putea sa fac in cazul in care nu semnez demisia, sub presiune, in cazul in care se face externalizare de servicii?Pot ramane fara loc de munca?In cazul in care nu semnez demisia, angajatorul nu poate fi obligat prin lege sa ma dea in somaj?Mentionez ca angajatorul este institutie de invatamant si doreste sa faca externalizare de servicii.
De ce concediere? La tot personalul de curatenie si paza? si totusi eu nu doresc sa semnez acesta demisie sau concediere. Ce se poate intampla?
Tot personalul de curatenie?si paza?fara un motiv si fara preaviz?
Buna ziua.Lucrez intr-o institutie de invatamant universitar de stat ca ingrijitor.In data de 15.01.2013 am fost anuntati sa ne prezentam la" personal"sa semnam demisia din institutie pentru a ne facem formele de angajare la firma privata care urmeaza sa preia tot personalul de curatenie.Intrebare:ne pot obliga sa semnam demisia? In cazul in care eu nu doresc acest lucru pot intenta proces institutiei? Mentionez ca lucrez de 24 de ani numai in acel loc cu contract pe termen nelimitat.
Răspuns la discuția nu mai sunt propietar
Buna dimineata.Pe actul de propietate sunt 4 propietari:tata, mama, eu si sotul de care am divortat si este decedat.
Buna seara.Sunt stupefiata de legile din Romania deoarece recent m-am impeidicat de o lege fara scapare.Sunt propietara a unui imobil (casa)cu gradina si curte.Am dorit sa vand o bucata de gradina unui vecin,dar notarul a constatat ca sunt mai multi propietari (tata,mama, sotul de care am divortat ,toti fiind decedati).Am mers la tribunal ,am vb.cu av.si acum nu ramane decat sa caut mostenitorii sotului divortat si decedat pentru a face actele de propietate, in caz contrar statul imi ia casa.Mentionez ,copii sotului de care am divortat sunt in alte tari si nu pot lua legatura cu ei.
Sunt bugetara din 1989,actualmente sunt in ccc si am auzit ca se fac din nou reduceri de personal in perioada in care ccc-ul se termina si eu incep sa lucrez(martie 2011).Intrebare:pot cere somajul dupa perioada care ccc-ul se termina?
Buna seara!In urma cu 3 ani tatal meu a decedat. In ianuarie anul acesta bunicul meu a decedat.Bunica vrea sa dezbata mostenirea si a chemat-o pe mama la notar(mentionez ca eu am 15 ani).Pe motiv ca nu poate sa plateasca darile catre stat ea doreste sa cedez partea mea ei, daca nu sa particip(nu eu,mama) la cheltuielile care se vor face pe parcurs in acel apartament(imbunatatiri)#-o.Noi,adica eu si mama nu locuim in acel imobil, acolo locuieste bunica si matusa mea .Ce ar trebui sa faca mama in acest caz? Nu avem bani pentru a consulta un avocat si asteptam un raspuns clar la cazul meu. VA MULTUMESC !
BUNA SEARA .Defunctul era bunicul meu ,adica tatal tatalui meu care a decedat acum 3 ani.(tatal meu a decedat acum 3 ani),bunicul are 12 ani decand este decedat si pana anul trecut nu sa dezbatut mostenirea dupa dansul.Bunica este decedata de20 ani
Multumesc ca ati raspuns f. repede.Actul propriuziz nici nu l-am vazut(de mostenire dupa bunic),dar stiu f.sigur ca au participat matusa mea cat si mama.Mostenirea de la tara a fost impartita :1/2 mama si 1/2 matusa.Noi ,nepotii nici nu am fost chemati la aceasta dezbatere.