avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate marianasandu2000

Activitate marianasandu2000

pe linga obiectivul cu stabilirea prejudiciului mai sunt 3 obiective pe care eu le consider ca nefiind de competenta mea , si anume : “Daca exista persoane responsabile de producerea pagubei.” “Daca exista raport de cauzabilitate intre paguba si faptele persoanelor stabilite ca
responsabile.” “Care prevederi legale au fost incalcate.”
Buna ziua
In cadrul unei expertize judiciare am urmatorul obictiv : Care prevederi legale au fost incalcate .
Speta este lipsa gestiune , prejudiciu recuperat de angajator si dosar penal deschis pentru infractiunile de gestiune frauduloasa prevazute de art.242 din Codul Penal.
Răspuns la discuția Onorariu final neachitat
in faza de cercetare , nu procurorul emite ordonanta , aceasta a fost emisa de organul de cercetare . Speta a fost urmatoarea :
-o asociatie face plingere penala impotriva fostului administrator.
- fostul administrator nu recunoaste prejudiciul si cere expertiza contabila judiciara
- se stabileste un onorariul provizoriu si se achita.
- asociatia de locatari desemneaza un expert parte in dosar pe care-l plateste.
- in urma expertizei fostul administrator plateste prejudiciul rezultat din expertiza ( care a fost de 10 ori mai mic decat cel din plingerea penala )
- organul de cercetare aproba referatul de majorare si dispune ca acesta sa fie achitat de fostul administrator (el a cerut expertiza)
- organul de cercetare transmite dosarul la procuror , acesta din urma dispune neinceperea urmaririi penale intrucat prejudiciul a fost recuperat.
In concluzie eu am muncit , am incasat un avans provizoriu , dar diferenta ......inca o astept
Răspuns la discuția Onorariu final neachitat
A fost in faza de urmarile penala . Ironia sortii este ca expertiza a iesit favorabila celui care trebuia sa achite si onorariul final.... si astfel dosarul a fost clasat . Eu intreb daca ma adresez unui executor judecatoresc pentru recuperarea diferentei de bani sau il dau in judecata ?.
buna ziua !
Am efectuat o expertiza intr-un dosar penal . Am efectuat si depus expertiza, am incasat onorariul provizoriu stabilit , am raspuns la obiectiuni si in final am depus referatul de majorare a onorariului care a fost si aprobat de organul de cercetare penala . Desii a trecut un an inca nu am primit diferenta de bani , cel in sarcina cui revenea plata onorariului refuza sa plateasca pe motiv ca el a achitat onorariul provizoriu .
Cum pot proceda ca sa-mi recuperez banii pentru munca prestata ?
Răspuns la discuția prescriere datorii la intretinere
buna ziua !
am urmatoarea speta legat de presciptia cotelor de intretinere :
-1 ianuarie 2011 cote restante 8000 ron penalitati 6000
- decembrie 2014 se deschide actiune in instanta si se dispune efectuarea expertizei pt perioada ianuarie 2011- noiembrie 2013
- plati in perioada ianuarie 2011 - noiembrie 2013 - 6000 ron
- plati dupa introducerea actiunii 5000 ron
- in cursul anului 2011 a mai fost deschis un dosar pentru cotele restante pina la luna decembrie 2010 dar acesta nu s-a finalizat , a fost suspendat

intrebare : sting soldul restant ( cote plus penalitati ) cu platile efectuate 6000+5000 sau le distribui cotelor de intretinere ce fac obiectul expertizei ?
ART. 178 alin (2) din codul de procedura penala se refera la mai multi experti desemnati sau se aplica si pentru expertii parte ?

"Când sunt mai multi experti se întocmeste un singur raport de expertiză. Opiniile separate se motivează în acelasi raport"
intr-un dosar penal expertul parte poate depune ulterior opinia separata ? . Daca da ,exista un termen limita pentru intocmirea opiniei separate si care este forma acesteia ?
mentionez urmatoarele :
- la semnarea raportului de expertiza , expertul parte nu avea viza pe anul in curs iar raportul de expertiza a fost vizat de ceccar cu referat intocmit expertului parte;
- opinia separata a fost depusa dupa aprox 45 zile si avea forma si continutul unui raport de expertiza dar cu alt titlu .
Răspuns la discuția Modificare declaratie 099
in aceeasi situatie ma aflu si eu doar ca un pic mai veche :)
am fost cu 099 la administratie si nu au m-au primit intrucat nu aveam constatator, declaratie ca nu am avut activitate, declaratie ca voi avea activitate in luna urmatoare, etc .
Impreuna cu 099 am vrut sa depun si 096 sa scot firma de la tva . Am procedat astfel intrucat pe perioada cat ai tva-ul anulat pe art. 153 alin 9 (nu ai avut activitate 2 trimestre, in cazul meu 2 ani ) daca emiti facturi fiscale colectezi fara sa deduci si depui decont 311 .
Raspunsul celor de la Anaf a fost ca nu se poate , ca am depasit 180 zile de la anulare cod TVA si 096 nu-l pot depune ca am fost odata neplatitor (atentie neplatitor pe art. 153 alin 9) si nu mai pot depune 096 , voi ramane platitor de tva pe veci "daca aproba ,dar nu crede , ma repet am depasit 180 de zile de la anulare" cu alte cuvinte voi colecta fara sa deduc nimic .
exista vreo solutie in cazul acesta sa "scap" de TVA sau singura sansa este sa inchid firma si sa deschid alta ?
caz concret :
angajat 15 martie , 11 zile salariu obtinut 1493
din data de 22 aprilie are concediu medical cod 14 (100%)
se plateste acest medical ? si daca da care este media zilnica ?