avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate myryam

Activitate myryam

o datorie de aproape 20000 lei.
Bun ziua,va rog din suflet sa ma ajuta-ti cu cateva raspunsuri la intrebarile mele.
In anul 2008.08.22 am facut un credit de nevoi personale si am platit ratele pana in data de 23.02.2009,acee fiind ultima.In data de 13.11.2013 am primit o instiintare in scrie ca am fost data in judecata in 23.09.2013 fiid data solutia si sunt obligata sa platesc o suma datorata.Intrebarile mele sunt : cand se prescrie fapta si daca eu nu am bunuri mobile si imobile pe numele meu si nici venituri decat alocatia fetitei ce mi se poate intampla?
Răspuns la discuția Administrator si manager
Multumesc,dar salariul nu este in functie de studii,sotul meu avand studii superioare in domeniu,atunci salariul cere este,iar cu privire la incadare nu s-a modificat nimic are functia de manager in contract figurand tot lucrator comercial iar in actele firmei ca administrator.
Insist pe acesta problema pentru ca noi dorim sa facem un copil si vrem sa stim exact cum stau lucrurile eu neavand serviciu.
Buna ziua,
sotul meu s-a angajat la o firma de catering anul trecut in februarie pe functia de lucrator comercial intre timp lucrurile s-au schimbat sia fost promovat in functia de manager dar nu si in acte,apoi au schimbat firma si l-au trecut ca administratorul firmei.
Intrebarea mea este daca in acesta situatie mai poate avea contract de munca in noua functie adica manager,ce salariu ar trebui sa aiba pe contractul de munca si daca afecteaza cu ceva ca este administratorul firmei si care sunt responsabilitatile unui administrator de firme?
Discuție indemnizatie
Buna ziua,va rog sa ma ajuta-ti cu un raspuns la problema mea.
Sotul meu lucreaza,iar eu sunt ca si co-asigurat,sunt insarcinata, dar din pacate firma urmeaza sa se inchida.
Mai putem beneficia de indemnizatie in aceste conditii?
Buna ziua,am cumparat de la un hipermarcket apa plata si am sesizat depuneri pe fundul sticlei.Am sunat la numarul de telefon de pe sticla si mi-au zis ca sa revin sa dau datele de pe bonul fiscal ca altfel nu imi poate inregistra reclamatia si in aceasta situatie voi fi despagubita cu suma aferenta sau cu un alt produs,problema este ca am dat si fetitei mele de 1 an si 3 luni din aceasta apa.
Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?
Răspuns la discuția asigurare de sanatate
da,am verificat si figurez ca asigurata,dar de unde pot lua o adeverinta,ce acte imi trebuie si unde le-as putea depune?
Buna ziua,am nevoie de un sfat.
Am fost la dr de familie pentru o consultatie,stiind ca nu sunt asigurata vroiam sa platesc consultatia,dar spre surprinderea mea figurez ca asigurata din 2008,dar eu de atunci nu am mai lucrat si figurez si cu datele actualizate mai exact anul trecut m-am casatorit si in baza de date figurez cu noul nume.
Cum pot afla mai multe detalii despre sigurare ,unde sa merg si mai exact cum sa pun problema?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Adica va primii indemnizatia de crestere ,plus stimulentul,plus salariul?
Buna seara,am o nelamurire cu referire la indemnizatie.
Am o fetita de un an,nu primesc decat alocatia,sotul meu lucreaza si are salriul minim pe economie si dorim sa mai facem un copil.Intrebarea mea este poate lua sotul indemnizatia de cresterea celui de al doilea copil, ce vechime este necesara pentru indemnizatie si ce valoare va avea indemnizatia?