avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate lorelya7x

Activitate lorelya7x

Buna seara,

Am mare nevoie de ajutorul dumneavoastra.
In seara asta ma intorceam spre casa impreuna cu prietenul meu. Mai aveam cam 100 m pana ajungeam la intersectia cu strada pe care locuiesc. Din senin, un sofer maniac apare in capatul strazii cu o viteza mult peste limita, mai avea cam 5 m si ajungea in gardul vecinului de pe partea dreapta. Am avut timp sa ne ferim cat de mult am putut din calea acestuia, mai exact aproape ca ne-am bagat in gardul vecinului de pe partea stanga. Soferul ne-a vazut ca eram agitati din cauza demetei lui, avea inca timp sa incetineasca si sa respecte regulile de circulatie si drepturile noastre de a merge pe trotuar fara sa ne panicam, insa a apasat acceleratia la maxim si in mai putin de 5 secunde era in dreptul nostru la mai putin de 2 metri de a ne lasa fara viata pe trotuar. Era foarte distrat de ce tocmai realizase, si a gonit cu o viteza de nedescris in josul strazii. N-am reusit sa retinem decat o parte din numarul de inmatriculare al masinii, culoarea si marca acesteia. Ce as putea face in cazul asta? Ce s-ar putea rezolva daca depun o plangere la politie?
Buna ziua,

Am o cunostinta care ar vrea sa isi schimbe buletinul. Ea momentan locuieste la tara dar vrea sa se mute la matusa sa in oras. Persoana respectiva este majora. Problema e ca matusa nu este in tara. Se poate face mutatia pe noua adresa, implicit schimbarea buletinului fara ca persoana care este proprietara sa fie prezenta? Poate merge la politie doar cu actul de spatiu si celelalte acte necesare fara a fi prezenta proprietara ? Cum ar trebui sa procedeze si care ar fi costurile?
Va multumesc anticipat!
In octombrie fac un an de zile de cand m-am angajat la o societate comerciala. Pana in prezent nu mi-am luat nici o zi libera, iar acum, cand vreau sa imi iau si eu concediu, cei de la conducere imi spun ca nu vor putea sa imi dea decat o saptamana din cele 20 de zile lucratoare permise prin lege. Ce pot face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Pret test paternitate
Pe site-ul www.legmed.ro poti gasi tarifele prestatiilor medico-legale.
Răspuns la discuția Art 74 indice 1 din Codul penal
Este publicata decizia in Monitorul Oficial 363 din 25 mai 2011, O poti gasi cautand Decizia 573/2011 referitoare la admiterea exceptiei de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 74 indice 1 din Codul Penal.
Buna ziua,

Dupa desfacerea casatoriei prin divort, instanta judecatoreasca i-a incredintat sotiei mele fetita in varsta de 5 ani. Adevaratul motiv pentru care am ajuns la acest divort este ca sotia mea avea o relatie extraconjugala, iar acum dupa ce suntem deja divortati, acestia traiesc in concubinaj impreuna cu fetita mea. Fata poarta numele meu, insa concubinul ma ameninta ca o va trece pe fata pe numele lui. Este posibil asa ceva?
Buna tuturor! As vrea sa stiu daca este posibil voluntariatul in Politie la sectia Criminalistica!? Si daca, in cazul in care as dori sa fac practica de specialitate (ceruta in planul de invatamant) tot in cadrul Politiei, aceeasi sectie, as putea depune o cerere? Mentionez ca sunt studenta la Drept, iar dupa terminarea facultatii ma voi inscrie la master in Criminalistica! Astept un raspuns, va rog! Va multumesc, o seara placuta!