avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate ungureanuvv

Activitate ungureanuvv

Discuție Oferta plata
Am o hot jud in care am de achitat sulta o suma de bani am depus banii la un executor cu chitanta iar dupa cateva luni acesta sa inbolavit dupa care a decedat instanta a distribuit dosarul cu oferta altui executor iar acesta din urma mia comunicat ca a verificat la libra bank si ca nu este suma de bani depusa de mine oare acest executor nu vrea sa mai ceara bani ca el acum teoretic face munca suplimentara onorariu si celelante a fost incasate de defunct eu am nevoie de proces verbal sau alt ceva cu care sa inscriu in cartea funciara bunul fara ipoteca ms
Răspuns la discuția marirea pensiei de intretinere
multumesc
buna va rog ajutatima cu o problema am divortat de fostul sot in anul 2011 si la cel moment a fost stabilita pensia de intretinere de 85 lei pentru fiecare minor, cu toate ca fostul sot a adus adeverite cu un venit mai mic de cat cel real el este angajat la patron,dar din noiembrie 2011 si-a trecut in cartea de munca ca lucreaza cu jumatate de norma si a venit cu adeverinta de 290 lei. Incepind cu anul 2012 salariu minim pe economie este de 700 lei. Intrebarea vreau sa depun actiunie de marire a cuantumului pensiei de intretinere se va tine cont de adeverinta prin care reiese ca lucreaza cu jumatate de norma sau de salariul minim pe economie in instanta va multumesc
sunt divortat de la data de 14.09.2011 irevocabil la curtea de apel, dar hotarirea a ramas aceiasi ca si la tribunal adica; - s-a pronuntat divortul si in urma casatoriei au rezultat doi copii minori cu virste de 17 respectiv 13 ani, instanta de judecata de la tribunal a hotarit la data de 19.04.2011, sa-mi fie incredintati mie copii, iar fostu sot sa plateasca pensie de intretinere de la data de 19.04.2011 pana la majorat pentru cei doi copii, acesta nu isi achita datoria de parinte stabilita de istanta iar eu va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac in astfel de situatie, s-au cine trebuie sa-i faca retinerea pensiei de intretinere pentru ca este o bataie de joc si au de suferit copii si asa suma nu este mare 85 lei de copil
Răspuns la discuția actiune de pretentii
fosta sotie a parasit locuinta in momentul cind nu a mai fost prost care sa plateasca cheltuielile facute la energie deoarece aceasta este interupta iar eu am curent de la vecini pentru copii si mine in plus vine iarna si nu are un lemn pentru foc ea a crezut ca si divortati mai intra in sarcina mea sa-i ofer ce a avut in timpul casatoriei suntem coproprietari la locuinta dar nimeni nu o opreste sa-si incheie un contract cu e-on pentru ai furniza acesta energie electrica, chiar daca stam in acelasi imobil care l-am separat cum s-a putut nu avem discutii de nici un fel decit prin instanta pentru ca totdeauna degenereaza in certuri nu se poate ajunge la o discutie amiabila si nu i-am igradit dreptul de a intra in locinta avind acces oricind vrea si nu era necesar sa-mi solicite acest lucru dar cum am relatat mai sus domnisoara nu are nici o responsabilitate ea crede ca totul i se cuvine ca si cum ar fi casatorita eu trebuie sa am grija de cei doi copii si nu am bani suficenti sa o mai intretin si pe ea trebuie sa-si organizeze singura cele necesare dupa povestea greierului care cinta vara dar ce face cind vine iarna?
buna ziua am urmatoarea speta actiune formulata de fosta sotie pentru pretentii de nefolosire a locuintei care este bun comun, iar in urma actiunii de divort sunt doi copii minori care sunt incredintati mie, eu sunt titularul contractului cu e-on si fosta nu mai vrea sa plateasca contravaloarea energiei electice pentru ca pe ea nu o intereseaza acest aspect eu am luat masura legala de intrerupere a energiei electrice de la imobil in actiunea introdusa de pretentii specifica acest lucru la nefolosirea locuintei cerind daune morale si materiale in valoare totala de 52.500 lei la primul termen a venit cu cerere de ajutor public judiciar deoarece taxa de timbru pentru acest proces este de 2.800 lei, conform oug 51/2008 la art.5 daca ea nu are copii in intretinere si salariul nu este decit minim pe economie din care trebuie sa contribuie lunar cu 175 lei pentru cei doi copii minori are sanse sa i se acorde ajutorul public judiciar sau ce ar trebui sa fac in acest sens nu dispun de fonduri pentru angajare aparatori
buna ziua as dori sa-mi spuna cineva ce ar trebui sa fac in urma unei hotariri de divort irevocabila la data de 14.09.2011 la care mi-a fost incredintati cei doi copii minori inca din data de 19.04.2011 binenteles la 14.09.2011 a fost recurs la curtea de apel iar in hotarire scrie ca pentru fiecare copil minor este obligat la plata sumei de 85 lei care sunt urmatoarele demersuri pentru a le face sa intre in posesia pensiei de intertinere cei doi copii cite zile trebuie de asteptat si cine face adresa la sc unde lucreaza cel cu pricina pentru a intra si copii acestea in posesia a ceia ce li se cuvine ca din aprilie si pina in prezent ei au mincat si lea trebuit cite ceva mai ales ca au inceput si scoala si stiti cum este la scoala fondu sc. fondu clasei etc multumesc
deci eu am fost casatorit din anul 1994 pana in 2010 iar acest contract de donatie a fost in 1996 unde era un teren arabil iar eu lam transformat in teren de constructii intabulat cu extras de carte funcira cu impozite platite, iar dupa divort soacra si-a adus aminte ca ea nu a vrut sa incheie un contract de donatie ca bun comun, ci un contract de intretinere intre ea si fiica
se poate anula un contract de donatie din 1996 pe un teren arabil fara clauze de intertinere ca drept comun ambilor soti donat de soacra? dupa ce acestea au divortat iar soacra si fiica au descis actiune in istanta pe motiv nu a vrut sa faca un contract de donatie ci doar un contract de intretinere intre soacra si fiica invocind dolul dupa 16 ani eu am extras de carte funciara pe teren si din acesta s-a costriut gospodarie cu anexa unde este autorizatie de constructie si certificat de urbanism pe numele nostru
As dori o caracterizare de la o institutie la care nu sunt angajat pentru un apel intr-un proces si nu mi-o elibereaza decat in baza unei adrese,as vrea un model de adresa cine ma poate ajuta multumesc