avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate art.242

Activitate art.242

Buna dimineata,
Va deranjez si eu cu urmatoarea intrebare: se timbreaza contestatia adresata tribunalului impotriva deciziei de impunere a obligatiilor fiscale emisa de DGFP?
Si daca da, cu ce suma?
Va multumesc anticipat.
Problema este ca societatea A nu doreste nici achitarea datoriei, nici transmiterea dreptului de proprietate a imobilului
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu solutii la urmatoarea speta: o societate A are datorii la o societate B. societatea B doreste sa intre in posesia unui imobil apartinand societatii A in vederea stingerii datoriei. Care este calea cea mai simpla si mai scurta in durata procedurala pentru ca soc. B sa intre in posesia imobilului soc A?
Multumesc anticipat
Bilet la Ordin scadent in 2008, refuzat la plata atunci, mai poate fi investit cu formula executorie acum? nu s-a prescris?
Multumesc anticipat
am fost chemat inb judecata pe somatie de plata. la primul termen am solicitat altul pentru angajarea de aparator. maine am termenul nou. pot sa depun intampinarea maine sau este tardiv?
Va multumesc anticipat
albertokurtyan a scris:

Este perfect valabil.
Stampila este inutila.
Semnatura conteaza.

Alberto Kurtyan


In Codul Civil cred, nu mai retin art., se face mentiunea ca orice "contract sinalagmatic este valabil daca este intocmit in original in atatea exeplmare cate parti contractante sunt".
Nu pot fi aplicabile prevederile acestui art?

am editat putin. este vb de art. 1179 cod civil
daca un contract primit prin fax a fost semnat si stampilat si trimis inapoi tot prin fax este considerat valabil? adica nici una din parti nu are semnatura si stapila celeilalte parti in original pe contrat.
Va multumesc anticipat
o anumita banca la care aveam un credit a investit cu formula executorie un numar de bilete la ordin. intre timp am achitat creditul respectiv, dar banca a ramas cu BO emise de societate si investite cu formula executorie. cum as putea sa intru in posesia acelor bilete sau sa le scot pe pe cont, nu stiu cum sa zic.
va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția reziliere contract
florinraican a scris:

In principiu, raspunsul este afirmativ.
Oferiti totusi mai multe detalii pentru un raspuns complet.


Este vorba de un contract de vanzare cumparare, iar conform acestuia litigiile urmeaza a se solutiona de catre instanta competenta din locul in care s-a incheiat contractul. De la judecatoria locului in care a fost incheiat contractul am primit citatie prin care se cere sa raspund la exceptia de necompetenta materiala. deci nu e vorba de competenta teritoriala, a locului in care a fost introdusa actiunea, ci de competenta materiala.
Din punct de vedere material judecatoria este competenta sa judece in prima instanta o cerere de reziliere a contractului?
Va multumesc anticipat