avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate lavinia_a

Activitate lavinia_a

Buna ziua,

As dori sa stiu daca un angajat cu grad de handicap accentuat, cod handicap 1, cod boala M41,poate sa lucreze 8 ore / zi.
Va multumesc
Buna dimineata si La multi ani!
Avand in vedere faptul ca la 31 decembrie a expirat contractul colectiv de munca la nivel de unitate ( nu avem sindicat, doar reprezentanti ai salariatilor) , va rog sa-mi spuneti care sunt pasii urmatori in vederea depunerii acestuia CCM la ITM.
Va multumesc !
Răspuns la discuția Perioada de proba
Multumesc pentru informatii si pentru promptitudine! O zi buna va doresc si eu!
Buna dimineata,

Exista posibilitatea sa angajez o persoana cu contract individual de munca perioada determinata de 3 luni, cu 1 ora pe zi / 5 ore pe saptamana iar daca este posibil, atunci care ar fi perioada de proba - perioadele de preaviz (concediere - demisie).
Va multumesc foarte mult!

Cu stima,
Răspuns la discuția Clauza de confidentialitate
Va multumesc
Buna dimineata,

Va rog sa ma sfatuiti la ce sectiune as putea insera in contractul individual de munca clauza de confidentialitate si in baza carui articol din CM.
Va multumesc foarte mult!
Astept cu interes opiniile dumneavoastra.
Discuție Revisal
Am preluat contractele din Revisalul vechi in Revisalul nou si am constatat ca nu apareau contractele suspendate ( maternitatile) si inca cateva contracte ale angajatilor activi. Va rog sa-mi sfatuiti cum sa procedez in aceasta situatie. Deasemenea va mai rog sa-mi spuneti cum procedez in cazul sporurilor ( de vechime, de noapte)
Multumiri!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul unei maternitati conform CM 2011. In lege vad ca ramenem tot pe suspendare !?
Va multumesc.
Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea situatie.
Am un angajat pe perioada determiniata (3 luni) caruia ii expira azi contractul de munca. Angajatul este in concediu medical inca de saptamana trecuta. Am dreptul sa-i inchei contractul de munca cu 56, lit j?
Va multumesc.

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o fisa de post pentru Operator la masini unelte semiautomate si automate 821101

Merci:)