avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate mystycum

Activitate mystycum

Răspuns la discuția perioada de proba
multumesc mult!
Buna seara!Va rog sa ma ajutati cat mai rapid cu putinta cu un raspuns la urmatoarea situatie:as dori sa stiu daca in perioada de proba atat angajatorul cat si angajatul pot renunta la contractul de munca fara preaviz,pentru ca as dori sa renunt la contract pt niste chestiuni dificlile in a 15 zi lucratoare de proba fara sa ma stau in preaviz.Va multumesc!
Buna ziua!Bunica mea a decedat si tatalui meu cand s-a prezentat la primarie pt certificatul de deces I s-a spus ca trebuie completata o anexa 23 si ca oricum se va inainta catre un notar dezbaterea succesiunii din oficiu, ei fiind mai multi mostenitori.Noi vroiam sa facem lucru asta dar ceva mai tarziu cand aveam mai multi bani,acum e obligatoriu in termen de 30 de zile?multumesc!
Răspuns la discuția Concediu de crestere copil
Va multumesc!
Buna seara,as dori sa va supun atentiei urmatoarea situatie:am optat pt concediul de crestere a copilului 1 an ,si acum fetita mea are 1 an si 2 luni ,eu m-am intors la serviciu dar,datorita unor probleme de sanatate a mamei (in grija careia am lasat-o pe micuta) as dori sa stiu daca as putea sa iau concediul de crestere copil pana la doi ani (daca initial am optat pt un an).Va multumesc!
Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate iesi de drept la pensie si daca iese acum cat ar fi penalizarea si cand s-ar suspenda ea(cat timp ar dura)?Si daca tatal meu a lucrat in conditii normale de lucru tot timpul si cu un salariu in jur de 800 ron in ultimii 10 ani din cei 42 cat ar putea fii pensia ca si valoare?Va multumesc anticipat!
Buna seara.Am inteles ca banii sunt pierduti dar puteti sa-mi spune-ti va rig, daca in perioada 15 iulie-5 august,cand eu am inceput lucru se considera si intrerupere in vechimea mea,adica din momentul cand trebuia sa stea sotul meu acasa si pana m-am intors eu efectiv la munca?
Va multumesc!
Va multumesc!
Buna ziua!Am si eu urmatoarea situatie:am nascut anul trecut pe 16 august,azi m-am intors la serviciu (adica 5 august),si am fost sa depun dosarul pt stimulentul de reinsertie,iar de acolo mi s-a spun ,abia acum (eu optand pt concediu de un an),ca ar fi trebuit de pe 15 iulie -15 aug sa stea sotul meu acasa, sau daca nu sa dea nu stiu ce declaratie si ca nu o sa primesc bani in perioada 15 iulie-5august deloc.E vorba de vreo 9 mil,care e o suma totusi si cu bebe mic.Spuneti-mi si mie va rog, legal ,daca mai putem face ceva si cine ar fi trebuit sa ne spuna si noua anul trecut de luna asta si de declaratie si daca se face cineva responsabil de acest lucreu.Va multumesc!#-o
Buna ziua,as dori sa stiu cand exact trebuie depusa cererea pt intreruperea suspendarii contractului de munca,dupa concediul de maternitate(cu cat timp inainte efectiv)si daca stimulentul de reinsertie profesionala primesc si eu daca am optat pt un an si ma intorc cu 2 saptamani inainte sa implineasca bebe 1 an?multumesc!