avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters146145

Activitate ContSters146145

Autoritatile criminale la care m-am referit sunt in primul rand Ministerul Public si instantele de judecata care nu fac altceva decat sa ne persecute pe noi patrioti romani [editat- fara legatura cu subiectul]
Si legat de schimbarea numelui da doresc sa il schimb odata pentru ca e un semn de respect fata de strabunicul care a fost in razboi de partea Romaniei.
Si doi pentru ca mi-a fost maghiarizat fortat numele,in Transilvania,Banat,Maramures si Crisana a avut loc acest proces de maghiarizare fortata inainte de 1918 si efectele lui sunt resimtite si azi.
Pot folosi numele de familie al mamei alaturi de numele de familie actual ?
De mentionat ca nu am efectuat schimbarea de nume in acte,datorita autoritatilor criminale.
Pot sa il folosesc macar ca pseudonim alaturi de numele actual de familie ?
Doresc sa folosesc acest pseudonim cand depun cereri si cand ma semnez,binenteles alaturi de numele actual de familie.
Recent am depus o cerere la o instanta pentru a obtine o copie de pe sentinta penala a unei persoane pe care nu o cunosc personal si nu sunt nici ruda cu ea.
Aceasta persoana s-a facut remarcata in spatiul public prin diverse actiuni antiromanesti.
Exista posibilitatea de a obtine macar o copie de pe sentinta ?
Faptul ca la sfarsitul cererii am mentionat ca aceste documente imi sunt necesare pentru documentarea intregii activitati cu caracter antiromanesc si sovin a persoanei respective poate avea repercusiuni asupra mea ?
Si am mai declarat ca la nevoie voi folosi copiile respective ca proba in fata autoritatilor judiciare acest fapt poate fi considerat amenintare ?
Răspuns la discuția Probleme editura juridica
Nu am doar rezervare si ma tot amana cu cate o luna ba mai mult au declarat ca inca nu a plecat nici un exemplar la tipar.
Am o rezervare pentru 2 carti NCPC comentat ale aceleasi edituri din 25.12.2012 si nici pana in ziua de astazi nu au fost in stare sa le tipareasca singuru fapt penibil care lau facut a fost sa isi ceara scuze si sa imi spuna sec ca pe 15 martie vor aparea.X-(
O alta problema legata de NCPC este ca 100 de edituri scot NCPC comentat la preturi astronomice in asa fel incat sunt confuz si nu stiu de unde sa mai cumpar.
La NCC a fost simplu am cumparat cele 2 comentarii de la CH Beck si cele 3 volume de la Hamangiu si asta a fost,in schimb la NCPC apar 2 volume la Universul Juridic (330 de lei)un volum la CH Beck si cele 2 carti la Hamangiu (Frentiu si Boroi)
Niste recomandari ?
Stie cineva cine este initiatorul acestei legi penibile ?
Sau macar unde pot gasi expunerea de motive.
Eu ineleg faptul ca sa se desfiinteze instantele care nu exista ,,decat pe hartie''
Ce rost a avut sa desfiinteze judecatoriile Bozovici,Somcuta Mare si Murgeni,care chiar aveau activitate,e adevarat in circumscriptii mici dar nu toate instantele au circumscriptii mari.
In cazul judecatoriei Bozovici arondarea s-a facut la Judecatoria Oravita,problema e ca iarna drumul spre Oravita e blocat din cauza zapezii fiind intr-o zona montana,la asta nu sau gandit
In 2009 am avut proces de divort,pe numele fostei sotii am scris jumatate din proprietati constand in o casa de locuit si cateva ha de terenuri intravilane in diferite locatii din oras.
La divort fosta sotie nu a avut nici o pretentie sa i se dea jumatatea de proprietate,si nici nu ia fost reziliat dreptul de proprietate.
Acum la 3 ani a introdus cerere de Revendicare imobiliara prin care solicita sa i-se lasa in deplina si linistita proprietate partea din proprietate.
Cum se poate contracara ?
In cazul in care instanta ma obliga la plata daunelor si nu platesc de buna voie se poate trece executarea silita imobiliara ?
Sau la ce fel de executare silita se trece mobiliara sau imobiliara ?
Cum este considerat un candidat care participa la un concurs pentru ocuparea unui post de grefier cu studii medii daca are absolvita Facultatea de Stiinte politice cu studii superioare sau nu ?
Ce recomandati ?
Cartile de mai jos cum sunt:
Ion Popa-Tratat privind organizarea profesiei de magistrat in Romania
Organizarea Judiciara-Legislatie pentru toti-Monitorul Oficial.