avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate eufortune

Activitate eufortune

Din dispozitia primarului, a fost taiat cca 35 ml de gard natural, plantat si intretinut de mine.Motivul pentru care a facut asta este:ca sa mareasca vizibilitatea intr-o intersectie.Anul trecut i-am spus sa instaleze o oglinda speciala ptr. intersectia respectiva, s-a lasat pagubas, insa anul acesta a profitat de faptul ca nu eram in localitate si l-a taiat la 30 de cm de sol.Practic m-a lasat fara gard.Va rog sa ma indrumati ce demersuri pot sa fac,cum sa procedez, ca acest lucru sa nu se mai intimple?
am dat in folosinta un teren, cu titlu de proprietate, certificat de punere in posesie,(cu mejda stabilita cu vecinii acum peste 20 ani), unei matusi cu familia sa. Pina anul acesta nu am avut nici o problema, totul a fost ok. In aceasta toamna, am fost informat ca cineva a arat cca jumatate din teren (finata), din dispozitia unui sef de asociatie, care este(am aflat ulterior) secretar la primarie. Cind matusa mea a reclamat cele intimplate, a primit drept raspuns, sa depuna cerere la primarie, ca sa se clarifice situatia.
Nu stiu cum sa procedez. Consider ca nu este nimic de clarificat. Am titlu pe teren, am fost pus in posesie, am respectat vecinatatile, nu am avut nici o reclamatie timp de 23 ani, peroiada in care, cu acordul meu, matusa mea l-a folosit nemijlocit si neintrerupt. Am aflat ca unul din vecini a vindut terenul anul acesta si ca noul proprietar ar avea ceva hirtii care??
Nu am fost instiintat sub nici o forma inainte, despre nici o miscare. Am avut noroc cu faptul ca am reusit sa-l induplec pe unchiul meu sa nu-l atace pe tractorist (certuri si injurii reciproce oricum au fost). Va rog sa ma indrumati, daca se poate, ce am de facut in aceasta situatie, ca sa refac lucrurile asa cum au fost. va multumesc anticipat.
verisoara mea a emigrat cu forme legale in 1973, cu familia, minora fiind. Poate sa redobindeasca cetatenia romana, si cum? pentru un eventual raspuns, multumesc anticipat
Răspuns la discuția mostenire cu bucluc
multumesc silvia.Actiune poate sa o deschida unul singur sau toti fratii la un loc?
in urma decesului ambilor parinti, ne-am ales, noi(3 frati), cu o mostenire.Multa vreme am evitat sa facem succesiunea, deoarece nu am avut si nu avem nici o hartie care sa ateste vreun drept de proprietate, pentru casa si pamint. La primarie am platit impozitul care s-a calculat, si deoarece stiam ca nu suntem singurii in situatia asta, in sat, am tot aminat. Dar acum a ajuns cutitul la os. Primarul s-a apucat sa asfalteze drumul din sat, motiv pentru care l-a largit si l-a indreptat, ajungind sa treaca cu el prin gradina noastra. Intimplator ne-a anuntat ca intentioneaza sa faca asta, dupa care, la zece zile diferenta a trecut la fapte fara sa mai zica nimic oficial. Fratele meu a mers si a vorbit ceva cu primarul, mie nu mi-a spus nimic, doar ca nu avem hirtii pe teren, deci nu avem ce sa facem.Am zis ca asta nu e bine si ca ar trebui sa facem ceva, daca nu vrem sa pierdem tot, poate si casa (nici pe aia nu avem hartii).Fratele meu a zis ca pentru a intabula costa foarte mult, si nu are bani, motiv pentru care nu vrea sa faca nimic. Sora mea i-a imprumutat fratelui meu o importanta suma de bani, pe care nu i-a mai primit inapoi, numai noi termene si scandaluri, asa ca acuma nu mai vorbesc si sunt foarte certati. I-am spus si ei cum stau lucrurile, si drept raspuns mi-a spus ca nu-si bate capul cu asta, si sa fac ce vreau. Sincer sa va zic, nu prea stiu de unde sa incep, dar as vrea sa trec in legalitate cu asta. Mentionez ca pentru terenul pe care a intrat primarul cu drumul, am aflat ca s-a facut un act de vinzare cumparare de mina, cu 3 martori, din care doi mai traiesc.Am aflat asta de la fiul proprietarului, care inca mai traieste, stie si recunoaste ca asa au ajuns parintii in proprietatea acelui teren.Presupun ca astfel de contracte s-au mai facut si pe alte terenuri, dar transferul de proprietate nu s-a mai inscris oficial, eventual numai in registrele primariei (pentru impozit), dar nu s-au intabulat.Din 1943 parintii mei si noi am folosit neintrerupt aceste terenuri, oamenii din sat si vecinii stiu ca sunt ale noastre, nu contesta nimeni asta, mai putin primarul. Va rog, daca stie cineva, sa ma indrumati si sa-mi spuneti care ar fi primii pasi de facut pentru a iesi din situatia asta. Va multumesc anticipat
o companie de telefonie, face reclama "agresiva" la o promotie pentru un pachet ce
contine bunuri si servicii dupa cum urmeaza: telefon gratuit,abonament in valoare de
2 euro tva inclus,cu 100 min. nationale. Am primit vreo 3 sms-uri, cu asta, am analizat
tarifele si serviciile de care beneficiez acum, si am decis sa trec la noul pachet.
Toate bune pina aici. M-am prezentat la ghiseu, si am solicitat sa-mi modifice:
abonament de 2 euro plus tva, cu pachet promotional, abonament 2 euro tva inclus+
100 min nationale.Primesc urmatorul raspuns: Se poate face, ba mai primesc si un telefon nou, si cartela noua, cu acelasi numar, pe gratis.
Deoarece beneficiez si de alte servcii de la aceeasi companie, fara sa ma fi intrebat cineva, le spun: "Presupun ca celelalte pachete de servicii ramin neschimbate!". Moment in care imi spune ca se vor modifica si celelalte tarife si servicii. Le-am spus ca eu nu solicit asa ceva. Am primit raspuns ca daca doresc sa trec la pachetul din promotie, atunci acesta se va aplica si la numerele si telefoanele gratuite de care beneficiez, obtinute ca si bonus pentru incheierea unor acte aditionale la contract, privind servicii de internet. Mentionez faptul ca numarul si telefonul pentru care am solicitat modificarea, a fost dobindit in urma semnarii unui act aditional,prin care ma obligam sa derulez contractul pentru o perioada de 2 ani, numai pentru acesta, nu si pentru celelalte servicii.Periada respectiva a trecut, motiv pentru care nu mai am nici o obligatie de acest gen.
Asadar oferta reala a fost urmatoarea:
scmbare de la: la:
tel.abonament 2 euro+tva tel abonament 2euro tva incl
tel abonament gratuit tel abonament 2 euro tva incl
tel fix gratuit (2buc) tel abonament 1 euro+tva
servicii catv neschimbate.
Superpromotia lor era sa trec de la( 2 euro +tva), la 4euro tva inclus + (2euro+tva)si
citeva minute nationale.
In aceste conditii am renuntat sa mai modific ceva si am plecat.
Profund nedumerit, am sunat la serviciul cu clientii, le-am relatat ce am patit, si
am intrebat daca se poate schimba numai ceea ce am solicitat eu.
Am primit urmatorul raspuns: Se poate schimba planul tarifar ptr. un singur nr. de telefon, celelalte tarife si servicii ramin neschimbate, dar se modifica peroada
obligatorie pentru toate serviciile, inclusiv pentru semnal tv si internet). Consider si aceasta oferta un abuz, in concluzie, consider justificat titlul, si in acelasi timp ma simt total descurajat, deoarece mi-au spus ca orice alta cale de atac sau negociere, va duce la acelasi rezultat. Ma simt umilit, deoarece pentru simplul fapt ca sunt client vechi, beneficiez de o serie de servicii din partea lor, pe care le-am platit in termenul scadent, de peste 10 ani, sunt obligat sa semnez clauze abuzive,care, pentru un client nou de exemplu, nu ar avea obiect. Ma poate indruma cineva? ce as mai putea sa fac? este aceasta o situatie ptr. OPC?
sau sa ma resemnez si sa accept sa fiu tratat cu bataie de joc, de catre o companie careia statul (adica noi) i-a oferit toate conditiile sa se dezvolte (poate prea mult)?

am un contract de munca, pentru care sunt achitate toate taxele si impozitele,etc.
pe linga asta mi-am scos o autorizatie de mic meserias, si desfasor, ocazional, diferite prestari servicii, in domeniul instalatiilor (electrice, sanitare,termice,etc). pentru aceste venituri ocazionale platesc impozitul aferent. cei de la somaj mi-au spus ca plata este optionala; cei de la asigurari nu m-au anuntat ca am de platit ceva,
pina in martie 2013. Va rog sa ma lamuriti, daca trebuie sa platesc taxa de asigurare
si pentru veniturile ocazionale obtinute pe linga salar, si cit este aceasta? va multumesc anticipat
Pot sa recuperez banii pentru taxa de prima inmatriculare? daca da, care este procedura?
Răspuns la discuția donatie auto catre minor.
nu inteleg totusi, ce legatura are RAR cu transferul de proprietate?,stie cineva care este procedura,ce taxe se platesc, de catre cine?se impoziteaza bunurile de acest gen care provin din donatie si in acest caz?, Va rog sa ma indrumati daca se poate! va multumesc.
Răspuns la discuția donatie auto catre minor.
inteleg ca se poate transfera dreptul de proprietate,in cazul in care conditiile tehnice sunt satisfacute. mentionez ca fiica mea necesita asistent personal. Acesta ar utiliza masina in locul ei.Referitor la siguranta exploatarii, masina are toate dotarile necesare. va multumesc.