avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate C. Maria

Activitate C. Maria

Am inchiriat o locuinta din fondul locativ de stat, dar am suportat eu cheltuielile ocazionate de racordarea la energie electrica si efectuarea instalatiei electrice interioare. Cum pot sa recuperez banii cheltuiti? Sau se poate compensa cu pretul chiriei?
Răspuns la discuția calitate procesuala activa
Multumesc pentru raspuns!
Un succesor legal declara la notar ca este unicul fiu al lui de cujus, desi mai are frati si obtine un certificat de mostenitor unic.
Intr-o actiune in constatarea nulitatii absolute a certificatului de mostenitor pentru cauza ilicita si imorala, reclamantul trebuie sa dovedeasca faptul ca a acceptat succesiunea in termenul de optiune succesorala pentru a avea calitate procesuala activa? Ii va cere instanta sa faca aceasta proba, sau e suficienta dovada legaturii de rudenie ce-l recomanda ca succesor?
Răspuns la discuția succesiune cu probleme
Daca introduc actiune in constatarea nulitatii absolute a certificatului de mostenitor pentru cauza ilicita si imorala, ar trebui ca reclamantul sa arate ca are calitate procesuala activa. Problema e ca nu am facut o acceptare tacita a mostenirii in termenul de optiune succesorala de 6 luni. In plus, certificatul de mostenitor unic al succesorului de rea credinta este eliberat dupa acest interval de 6 luni de la deschiderea succesiunii.
Presupunem ca il determin pe mostenitorul de rea credinta ca in instanta sa declare ca impreuna am facut acte de folosinta/dispozitie asupra anumitor bunuri mobile din masa succesorala, avand valoarea unei acceptari tacite a mostenirii.
Se anuleaza certificatul de mostenitor, iar contractul de v-c presupun ca ramane valabil, afectat fiind de o conditie rezolutorie, care se va realiza in urma partajului. Nu stiu daca vreau sa ma perind prin instante dovedind sau nu si nulitatea contractului de vanzare-cumparare. Ar urma ca acest cumparator sa ramana cu partea de teren corespunzatoare cotei-parti a succesorului de la care a cumparat. Spuneti-mi daca gresesc.
P.S. Multumesc pentru raspunsuri!
Incerc sa redau succint datele problemei:
avem o mostenire legala in urma mamei decedate;
5 succesori legali;
unul din succesori, fara stiinta celorlalti, instraineaza prin contrac de vanzare-cumparare autentic un teren din masa succesorala, sustinand ca este unic mostenitor si proprietar, in baza unui certificat de mostenitor autentificat la acelasi notar unde s-a efectuat vanzarea- cumpararea;
nu s-a efectuat nici procedura succesorala, nici iesirea din indiviziune;
Fac abstractie de incalcarea legii si de reaua credinta a acestui succesor, precum si a subdobanditorului si a notarului, pentru ca ar trebui sa ma lungesc prin instante, dovedind sau nu acest lucru.
Chestiunea care ma intereseaza este daca, avand in vedere faptul ca nu s-a efectuat procedura succesorala (situatie atestata si printr-un raspuns al Camerei Notarilor Publici), o putem face acum (considerand dreptul de proprietate al subdobanditorului din contractul de vanz.-cump. ca unul sub conditie rezolutorie).
Am dorit sa facem dezbaterea succesiunii pentru masa succesorala de pe urma mamei, insa am avut parte de o mare surpriza:
In absenta si fara stiinta celorlalti frati, unul dintre succesorii legali si cumparatorul mituiesc functionari din primarie si un notar public, pentru a vinde niste terenuri din masa succesorala.Toti cei mentionati stiau ca exista si alti mostenitori.
Am mers la Camera Notarilor Publici, sa vad daca a fost dezbatuta succesiunea.Raspunsul scris a fost extrem de clar: nu s-a efectuat dezbaterea succesiunii.
Sapand mai mult, am reusit sa fac niste copii dupa actele facute de notarul de rea credinta, mituit de cumparator si succesor: este un act de dezbatere a succesiunii si un titlu de proprietate pe numele succesorului.
M-am intors la Camera Notarilor Publici si cei de acolo au fost uluiti de ce a facut acest notar, intentionand sa faca o sesizare catre seful ierarhic.
Acum, dupa ce am aflat toate astea, care sunt caile prin care eu si ceilalti succesori putem ajunge in posesia terenurilor?
Putem face plangere penala impotriva notarului, a functionarilor din primarie, a cumparatorului si a succesorului de rea credinta?
Unul din succesori a pierdut titlurile de proprietate ale mamei decedate.Care sunt posibilitatile/ pasii ce trebuie urmati pentru a recupera/reconstitui titlurile originale? In afara celor pierdute mai exista altele autentice, in vreo institutie, ori trebuie sa recurg la anuntul pierderii lor si reconstituire?
Răspuns la discuția succesiune, nelamurire
nu s-a facut nici dezbaterea succesiunii, nici iesirea din indiviziune; multumesc pentru raspunsuri!
Mama mea e decedata, la fel si sora ei.Acestea doua au mostenit doua terenuri de la parintii decedati, dar nu s-a facut iesirea din indiviziune in timpul vietii lor.Sora mamei are o fiica in viata.Eu mai am cinci frati.Cum se va face partajarea succesorala?
Discuție succesiune
Am postat in urma cu ceva timp niste intrebari pe acest subiect.Era vorba de o succesiune legala in urma mamei, care nu fusese dezbatuta, mostenitori fiind 5 frati.Unul dintre frati, fara stirea celorlalti, face un act de "instrainare" a unui teren din masa succesorala.Am fost la Camera Notarilor Publici si mi-au zis ca nu s-a dezbatut succesiunea in lipsa celorlalti frati.Terenurile nu pot fi instrainate decat prin act autentic notarial, rezulta ca orice act sub semnatura privata, de "instrainare", cum zicea acest frate, este nul.
Am fost la Primaria ultimului domiciliu al mamei, in raza careia se afla si terenul respectiv.Mi-au zis ca pe titlul de proprietate apar mama si sora acesteia(care are o fiica in viata), ambele decedate.Din asta deduc inca o data ca nu s-a efectuat vreun act autentic de instrainare a acelui teren, deodata ce titulare ale dreptului de proprietate figureaza mama si sora ei.Urmeaza ca in scurt timp sa primesc niste copii ale titlurilor de proprietate.
Nu stiu daca mama si sora ei au dobandit terenul respectiv in urma unui testament, ori a succesiunii legale.Daca nu s-a facut iesirea din indiviziune intre mama si sora ei in timpul vietii, se mai poate face acum?Ar rezulta ca terenul se imparte in cote egale intre cele doua, iar eu cu fratii mei vom dezbate succesiunea doar pentru jumatatea mamei, iar fiica matusii decedate, mosteneste intreaga parte a mamei sale.Corectati-ma daca gresesc.
Revin la aspectul actului de "instrainare" incheiat de unul dintre frati, fara stirea celorlalti.Se pare ca acesta sustinea(bineinteles, mintind) la efectuarea operatiunii, ca este singurul succesor, neavand alti frati.La aceasta operatiune ilegala, a participat si fiica matusii moarte.Intrebarea mea e: am posibilitatea vreunei actiuni in justitie prin care cei doi sa raspunda cumva pentru ce au facut?Ar putea fi inlaturati de la succesiune,sa plateasca ceva, ori sa primeasca mai putin din masa succesorala?Aceasta sub aspectul actiunii civile.Ar raspunde si penal, avand in vedere ca au avut un scop ilicit si au mintit in legatura cu neexistenta altor mostenitori?Care este soarta acestei succesiuni?Ma intereseaza ca eu si ceilalti sa putem intra in posesia terenului si ulterior sa iesim din indiviziune.

P.S.
Am primit de la primaria comunei unde se situeaza terenurile copiile titlurilor de proprietate ale celor doua terenuri din masa succesorala.Va redau in continuare continutul exact al raspunsului dat de Primarie:

Catre,
D-na C. Maria, Iasi, str..... comunicam urmatoarele:

Privind cererea dumneavoastra inregistrata la institutia noastra sub nr. 8359/2 iunie 2010 va comunicam urmatoarele:
- pe numele P. Aurica si P. Maria au fost eliberate urmatoarele titluri de proprietate:titlu nr 84425/1999 pentru suprafata de 1,8620 ha si titlu nr 84901 pentru suprafata de 1,00 ha teren pe raza comunei Miroslava, titluri pe care vi le anexam in xerocopie.
Acestea au fost inregistrate in registrul agricol al satului Vorovesti, la un rol comun, pozitia 131, vol.IV, in perioada 1997-2000 cu aceste suprafete de teren alaturi de care sunt notati doi mostenitori:
C. Aurora si Z. Costel
-dupa anul 2000 persoanele de mai sus nu mai sunt inregistrate in evidentele noastre
-conform evidentei eliberarii titlurilor de proprietate Z Costel a ridicat titlul cu nr 84901 , iar titlul cu nr 84225 a fost ridicat de catre persoanele identificate atunci cu B.I. seria G.A. nr***** si D.B. nr *****, fiind o singura semnatura indescifrabila.
- nu detinem date privind circulatia terenurilor de mai sus, registrul agricol avand valoare declarativa, iar sesizarea privind deschiderea procedurii succesorale nu mai are termen de pastrare, fiind clasata.


Intrebarile mele sunt:
de ce sunt notati doi mostenitori, in conditiile in care mai exista 4 succesori(inclusiv eu)?
cum e posibil sa ridici niste titluri de proprietate de la Primarie, iar aceasta sa te identifice doar cu seriile si nr de buletin si cu "o semnatura indescifrabila"?
ce semnifica faptul ca "sesizarea privind deschiderea procedurii succesorale nu mai are termen de pastrare, fiind clasata"


ultima data editat de C. Maria pe data de Marti, 22 Iunie 2010, 11:30