avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate SntK

Activitate SntK

Am primit o instiintare care spune ca trebuie sa ma prezint la parchetul de langa judecatorie , si sunt mentionate articolele 260 si 261.

Este vorba despre cazul in care sora mea minte ca am lovit-o , si maica-mea care cica a vazut asta ii confirma minciuna.

Idea este ca am vazut ca marturia mincinoasa se pedepseste cu inchisoare , si desi sunt nevinovat , nu am nici o dovada ca ele doua mint ( nici ele nu au dovezi ca spun adevarul , evident ) , si ma gandesc ca rezultatul procesului o sa fie in functie de cat de bine se descurca avocatul meu (din oficiu , nici am bani sa-mi iau unul).

Din cauza asta sunt ingrijorat , si vreau sa va intreb (ca sa pot sa dorm mai bine) , care sunt sansele sa ajung la inchisoare sau sa am de platit o suma uriasa?
O tipa dupa ce ne-am certat a chemat politia si a mintit ca am i-am dat niste palme si am lovit-o in cap , ca sa se razbune pe mine.
A facut plangere si se pare ca vrea sa ajungem in instanta.

Ma intreb daca ar trebui sa fiu ingrijorat , avand in vedere ca nu are certificat medico-legal - din cauza ca nu a suferit nici o trauma , bineinteles , dar are in schimb o prietena care a fost de fata , si care ii confirma minciunile. Si sincer nici nu stiu ce a delcarat la politie , e posibil sa fi inflorit si mai tare povestea (a mers singura , fara prietena ei).

Inca nu am fost chemat la politie sa dau o declaratie. Ce ma sfatuiti sa fac?
Mi s-ar parea revoltator sa ajung in instanta si trebuiasca sa-i platesc daune morale.
Răspuns la discuția Sechestru cont bancar
Ce fel de bunuri care imi apartin pot fi confiscate , in afara de locuinta si masina?
S-ar putea sa nu fi postat in categoria potrivita , in cazul asta imi cer scuze.

Daca pierd un proces civil si trebuie sa platesc , si nu fac asta , poate sa imi fie sechestrat contul bancar , ca persoana caruia ii datorez banii sa ii primeasca?
Un vecin a construit la parter in bloc o camera in spatiul care era liber , si a inchis-o cu lacat.
Nu stiu daca are autorizatie , o sa-l intreb , desi poate lejer sa minta. In orice caz , ce autoritati ar trebui sa anunt in legatura cu asta?
Mi-am facut un abonament pentru internet la [editat] cu contract pe 2 ani, anul trecut , si din cauza ca am fost rau platnic in trecut , am depus o garantie de 100 lei , care trebuia sa o primesc inapoi dupa 6 luni.
Au trecut 7 luni si am impresia ca [editat] vin cu tot felul de pretexte , ca sa amane sa imi dea banii inapoi. Daca nu ii primesc pana la urma , o sa consider ca am fost fraierit si ma gandeam sa nu mai platesc abonamentul in semn de protest.

Pot sa ma oblige in instanta sa le platesc dotariile? Desi daca nu as mai plati nimic , mi-ar taia internetul dupa vreo o saptamana de la intarziere , si le-as datora factura pe o luna si ceva ( factura este 50 lei ) , si tot ei mi-ar fi datori , teoretic.
Am fost concediat si trebuie sa ma mai duc 20 zile la munca , este dreptul meu , prin lege nu?
Ma intrebam daca , din moment ce sunt concediat deja , pot sa imi mai faca ceva firma daca nu imi indeplinesc atributiile , nu cooperez sau ma comport urat cu superiorii? Pot sa imi anuleze cele 20 zile si sa ma trimita acasa mai repede?
Răspuns la discuția Despagubiri lovire din culpa
Da , desi politia nu a inaintat dosarul la procuratura , sau unde trebuie inaintat , si exact acum ma duc sa ma inteleg ( din nou )cu el . Au amant parca pt ca trebuiau sai faca ceva test psihologic , ceva de genu . Trebuia sa postez asta mai devreme . O sa vad ce o sa iasa.
Ok deci ma intrebam cat pot sa cer despagubiri la proces pt lovire din culpa , 6-7 zile ingrijiri medicale , contuzie cerebrala minora , am fost 20 min (cred) inconstient , amnezie , si nu am provocat atacul ( nu lam lovit sau ceva).
In certificatul medico-legal scrie " a prezentat leziuni traumatice care s-au putut produce prin lovire cu sau de corpuri dure "
Asta ce inseamna? ca am fost probabil lovit cu ceva obiect , sau posibil si cu pumnul?
Tipul (minor)a fugit de la locul incidentului , ce pedeapsa risca ?