avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela silvia

Activitate mihaela silvia

Buna seara,sunt proprietara unui spatiu comercial,avand ca si vecin domeniul public aflat in administrarea unei Piete Publice (este o societate pe actiuni,nu doresc sa mentionez numele exact).Intrebarea ,nelamurirea mea este : in ce conditii pot autoriza ,amplasa administratorii Pietei,Primaria o constructie gen chiosc, fata de proprietatea mea,unde desfasor o activitate comerciala,vanzarea catre clienti fiind la " geam",toata fatada catre Piata fiind din sticla.Multumesc
Buna ziua ,de curand ca si persoana juridica am achizitionat de la o firma de specialitate o Masina de vata pe bat,care s-a dovedit la punere in functiune a fi un produs de slaba calitate,avand diverse defecte,si reprezentand un pereicol in exploatare pt personalul angajat si clienti.Cum trebuie sa procedez pt a returna acest produs si a-mi recupera banii.Motivele mele sunt intemeiate avand marturia si altor clienti.De la chizitie si returnare in service au trecut doua zile.Firma distribuitoare insista ca va repara acest produs ,dar eu nu-l mai doresc.Va multumesc astept pareri
va multumesc pt precizarile facute,ati inteles intocmai situatia in care ma aflu.Am cunostinta despre un caz similar,cel al mamei mele,cand din vanzarea unor titluri de proprietete trebuia sa plateasca aceasta contributie la FNUASS SI PT CARE A PRIMIT SOMATIE dupa trei ani.S-a adresat instantei pt anulare accesoriilor sumei de plata restante.Astfel instanta retine ca mama mea nu a declarat catre CNAS aceste venituri,dar legea nu prevede sanctiuni pt aceasta fapta,sanctionate fiind doar pers. fizice sau juridice la care isi desfasoara activitatea asiguratii,in situatia in care nu depun declaratia cu privire la obligatiile care le revin.Deasemenea sunt incalcate prevederile art 222 din legea nr.95/2006,potrivit carora fiecare asigurat are dreptul sa fie informat cel putin o data pe an,prin casele de asigurari,asupra serviciilorde care beneficiaza,a nivelului de contributie personala si a modalitatii de plataprecum si asupra drepturilor si obligatiilor sale,astfel Tribunalul apreciazaca nu se poate imputamamei mele ca nu a comunicat CAS veniturile realizate,dupa cum nu poate sa se nasca in acelasi timp in sarcina sa si creanta fiscala propriu- zisa si majorari plus penalitati,in conditiile in care accesoriile apar cu titlu de sanctiune pt neachitarea contributiei in termenul stabilit prin decizie.Sper sa ajute si alte persoane aflate in situatii similare.In concluzie mama a platit doar suma baza ,castigind si recursul formulat de CAS VRANCEA
pt lunile in care am avut venituri din salariu,mi-a fost recalculata datoria,dar vreau sa contest penalitatile si dobanzile aplicate sumei de baza,insumate depasesc jumatate din creanta totala,trebuiau sa ma informeze anual despre sumele datorate cred ca este un art in legea privind reforma in sanatate
2006 2008 un singur contract 2009 trei contracte
buna ziua,este posibil sa contest in instanta,o decizie venita pt plata de contibutie la fondul national de sanatate,pt perioada 2006- 2009,gand am obtinut venit din cedarea folosintei unui imobil,fiind temporar si salariata,mentionez ca am platit doar impozit la circa financiara,si nu am fost informata despre plata acestei contributii decat printr-o. scrisoare cu titlu de creanta sosita zilele acestea.Ma inereseaza contestarea accesoriilor de plata la suma de baza.Ce art.din lege ar putea sta la baza unei astfel de actiuni in instanta.Va multumesc
Răspuns la discuția somatie de plata
va multumesc mult pentru interesul acordat.observ ca am uitat sa mentionez ca acest contract se sublocatiune s-a incheiat la termen ,respectiv pe 3 ian anul curent.
Facturile restante au inceput cu luna dec.
Buna seara!Pot cere in Instanta o Somatie de plata avand ca baza OG,nr.5 din 2001 in urmatorul caz ? Detin un spatiu comercial pe care l-am inchiriat societatii com. pe care o administrez,societate care a subinchiriat spatiul catre o alta societate comerciala.Aceasta din urma inregistreaza debite la plata energiei electrice consumata pe perioada cat a detinut spatiul in sublocatiune.Mentionez ca facturile sunt emise pe numele meu ca si propietar,aceasta dat faptului ca sublocatarul respectiv nu si-a facut contractele la utilitati pe societatea sa,asa cum era obligat in contractul de sublocatiune.
Buna ziua.In august 2007mama mea a vndut un Titlu de Plasament in urma caruia a obtinut 150 lei.In 2010 a primit o decizie de plata ,de la CNAS,cum ca datoreaza 628 de lei din care 300 contributie datorata si 328 leidobanzi si penalitati.deci i s-a calculat impozit pe un venit de 4615 lei (12 salarii cica),fata de 150 lei, cat a incasat de fapt.si in 2008 si in 2009 a avut nevoie de adeverinta de la finante pt la medicul de familie cum ca nu are datorii pe acolo si acestia i-au eliberat de fiecare data ,spunand ca nu are datorii.in 2010 s-au gandit ca de fapt are de datorat din 2007 impozit la vazarea acelui titlu plus dobanda plus penalitati.
Mentionez ca acea data cand s-a facut vanzarea ea era pensionata.binenteles ca ea nu a stiut cand a vandut ca trebuie sa plateasca impozit la acei banuti.totusi anul acesta avand nevoie de aceeasi adeverinta pt la dr.,a platit cei 300 lei contributie datorata.mai sunt de plata 328 dobanzile si penalitati pentru care este urmarita in continuare.
ce sfaturi ar putea primi?
va multumesc!
va multumesc pt indrumari,sunt dispusa sa suport amenzile aferente,este o situatie limita dat fiind vremurile pe care le traversam,daca cunoasteti o alta rezolvare mai "ortodoxa" a problemei mele va rog sa mi-o comunica-ti