avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1943 soluții astăzi
Forum Activitate n566631

Activitate n566631

Răspuns la discuția Presedintele acopera nereguli
sa le luam in ordinea importantei:

corespondenta violata a fost multiplicata si afisata pe geamurile usii de la intrare - deci nu e doar o suspiciune, iar declaratia persoanei care a infaptuit acest lucru a fost facuta in fata a peste 20 vecini la o Adunare Generala.
ref dovezi: de acord cu dvs. unii pot fi loviti brusc de "amnezie", dar ma bazez pe marturia celor care mai au un minim simt de datorie civica.

disparitia bunurilor este evidenta, nu stiu ce dovezi ar trebui sa aduc? poze de genul: inainte/ dupa?

Si nu va inteleg de ce imi recomandati ca ar trebui sa astept dupa Presedinte si nu m-as putea duce sa depun o plangere la Politie pentru aceste fapte?

Cu stima,
Buna ziua,

ca simplu proprietar ce pot face in cazul in care reprezentantul legal al Asociatiei de Proprietari care este presedintele, nu ia masurile legale vis-a-vis de posibile infractiuni? Ma pot adresa direct politiei/ procuraturii etc?

ca sa avem exemple concrete:

- in ultima Adunare Generala, o persoana a recunoscut ca a violat cu rea intentie corespondenta Asociatiei. In momentul in care Presedintele a fost intrebat ce masuri a luat vis-a-vis de acest lucru nu a furnizat nici un raspuns;
- intr-o notificare scrisa a fost intrebat ce masuri a luat/ intentioneaza sa ia vis-a-vis de disparitia unor obiecte din proprietatea Asociatiei, de asemenea nu a furnizat nici un raspuns
- intr-o notificare scrisa a fost intrebat daca o lucrare de deviere a conductei de alimentare cu gaz a Asociatiei are toate autorizatiile necesare, de asemenea nu a furnizat nici un raspuns (devierea a fost facuta de 2 vecini de la parter care isi construisera ilegal balcoane si prinsesera conducta de gaz in interiorul balcoanelor, acum vrand sa o scoata in afara acestora).

Mai pe scurt, favorizarea administratorului care este protagonistul tuturor celor trei evenimente relatate (violarea coresp. a fost facuta la 1 luna dupa ce admin isi daduse demisia, deci nu se poate considera ca isi facea treaba deschizand corespondenta Asociatiei).

Va rog sa ma sfatuiti care sunt pasii pentru a sanctiona lipsa de pozitie fata de aceste evenimente a Presedintelui, si care ar fi pasii pentru "oficializarea" acestor contraventii/ infractiuni catre politie/ procuratura (daca dvs considerati ca reprezinta cv/ infractiuni).

Va multumesc pentru sprijin!!

PS activitatea cenzorului este inexistenta in fapt
Buna ziua,

sigur ca am banuieli. Un control al Primariei este pe drum si s-ar putea ca de frica lui, registrul sa re-apara.

Banuiala mea este ca daca la Ad.Generala iesea "nasol" a se citi "nu se luau deciziile "care trebuiau"" sa ramana pierdut, si de aceea s-a tinut PV pe foi volante.
Tare imi e ca re-apare si de aceea am cerut consemnarea acestui fapt in PV Ad.Generala, pentru a ramane dovada ca la momentul acela registrul figura pierdut. Oricum astept sa fie comunicate deciziile si voi cere acces la PV pentru a vedea daca au fost consemnate cererile mele si mai ales in ce registru.

offff... vreau la casa :)

Cu stima,
Buna ziua,

la o sedinta de Adunare Generala extraordinara convocata de un grup de membri ai Asociatiei de Proprietari s-a observat disparitia registrului de procese-verbale al Asociatiei de Proprietari.
Am solicitat consemnarea acestui fapt in procesul verbal al Adunarii Generale si ulterior, nu stim caror organe sa ne adresam pentru a investiga situatia (daca e vorba de distrugere/ furt catre Politie sau Primarie).

Cu stima,
Buna ziua,

in cadrul unei discutii la care participa un grup de vecini (aprox 20), am fost acuzat verbal de unul din ei, ca as fi primit foloase necuvenite ("spaga") in urma unor lucrari efectuate pe proprietatea comuna de o firma recomandata de mine. Acuzatia a fost auzita de grupul de vecini, si in momentul in care am cerut dovezi, lamuriri, nu am primit nici un raspuns.

Mentionez ca nu este singurul comportament defaimator la adresa mea facut de acea persoana si familia ei, mergand pana la instigarea unor vecini la adresa mea, lucru pe care nu il pot proba direct, ci prin achimbarea comportamentul acestora vis-a-vis de mine, concret o agresivitate verbala pe care nu o pot explica.

Cum pot considera dpdv juridic aceste fapte?
Este indreptatita considerarea acestui eveniment ca si calomnie sau este ceva legat de dreptul la propria imagine?
Care sunt caile de sanctionare a unui astfel de comportament deoarece in mod cert imi afecteaza relatiile cu vecinii.

Va multumesc pentru amabilitate!
Buna ziua,

conflictul este de fond, intre cei care doresc respectarea legii si cei care incearca sa faca fraude:
facturarea mc de a.r. la preturi diferite luna de luna;
acoperirea unor fraude cu repartitoarele de caldura pentru o clientela "aleasa";
fierulu rezultat din inlocuirea coloanelor/ caloriferelor/ usilor metalice a fost vandut si banii nu au intrat in casieria asoc;
dezinsectii de 2 ori pe luna cu firme fantoma, dovedite ineficiente;
pastrarea tuturor incasarilor in locuinta administratorului fara a fi depusi in banca;

- sa va mai zic? probabil ca sunt mai multe dar acestea sar in ochi de la distanta (daca cititi nelamurirea mea legata de statutul asociatiei de proprietari veti intelege contextul: pensionari 75+ usor influentabili de un "inger" care ii apara de mucosii tineri cu masini si care "are bani" si care culmea cer cenzori si rapoarte de cenzori - sper ca ati surprins ironia.)

ceea ce imi reaminteste :)

Cand va veni momentul, va voi cere sprijinul pentru informatii legate de verificarile recomandate de experienta sa fie facute de un cenzor in situatia de fata, verificari pe care as vrea sa le fac cu ajutorul catorva vecini care inteleg ca viata continua si la 5 ani de acum incolo si ca nu avem privilegiul sa putem sa spunem "dupa noi (octogenarii) potopul..."

Cu stima,

PS relevant la teava de gaz, revin: ea a fost executata si este exploatata conform legislatiei in vigoare, accept este din partea asociatiei, nu existau restante la intretinere, receptia, verificarea periodica, repararea dupa montarea tevii au fost efectuate de firme autorizate/ GDF Suez...toate aceste indatoriri au fost "achitate" de mine si vecinul care si-a montat impreuna cu mine CT.
nu exista in prezent cereri de bransare si eu sunt mai mult decat deschis sa se mai branseze cineva (motive subiective - imi amortizez din cheltuieli, obiective - iese din cercul vicios frauda repartitoare, incalzire cu gaz care par a fi cele doua amenintari ale proprietarului cinstit si care nu se incalzeste cu gaz, pe timpul iernii)
Buna ziua,

intelegerea mea este ca statutul Asociatiei de Proprietari trebuie modificat astfel incat sa reflecte legislatia in vigoare. Cu ajutorul dumneavoastra, as dori sa ma lamuresc asupra a doua aspecte derivate:

1 - in cazul in care o Asociatie de Proprietari nu are actualizat statutul, ea mai functioneaza legal? (de exemplu sa incheie contracte cu furnizori de servicii, sa emita facturi, sa incaseze sumele calculate, sa actioneze in judecata rau-platnicii etc) ?
2 - in cazul in care majoritatea proprietarilor au decedat/ vandut apartamentele iar noii proprietari nu au aderat la Asociatia existenta, Asociatia mai are drept sa functioneze? sau trebuie mentinut in permanenta adeziunea noilor proprietari la zi? - 2/3 parca spune legea 230/2007

Va multumesc pentru ajutor,
Cu stima
Buna ziua,

ma intereseaza niste referinte la legislatia in vigoare cu privire la obligativitatea platii de impozit pe veniturile unei Asociatii de Proprietari dintr-o chirie primita pentru o antena GSM montata pe imobilul acesteia.

Va multumesc!!

Buna ziua,

suntem 2 proprietari (si membri) ai unei Asociatii de Proprietari din capitala care ne-am debransat de la RADET si ne-am instalat centrale termice individuale si racord separat de gaze conform legii (proiect, firma autorizata etc).
La doi ani de la instalarea coloanei de gaz (pe casa scarii, in zona comuna) Presedintele Asociatiei impreuna cu administratorul ne ameninta ca ne vor cere chirie pe suprafata "ocupata" de coloana de gaz.

Va rog sa ma ajutati cu o opinie asupra acestei chestiuni (cu trimitere la legislatia in vigoare).

Intelegerea mea asupra art. 39 din legea 230/2007 (cam singurul care face referire la o astfel de chestiune) este ca "utilizat" se traduce cu sensul de exclusivitate - adica de exemplu uscatoria ar fi incuiata si ar avea acces numai anumiti proprietari - atunci sunt de acord, acei proprietari ar trebui sa aiba acceptul celorlalti proprietari si sa plateasca o chirie dupa caz). Suprafata "ocupata" de coloana de gaz este undeva la 10cm patrati pe fiecare etaj, mai mult ca sigur sub cota parte aferenta apartamentelor.

...si stiu, partile bune (alternative la sistemul centralizat de incalzire, posibilitatea racordarii si altor proprietari, contorizarea individuala a consumului etc) nu pot fi invocate. din pacate.

Va multumesc pentru sprijin!!
Buna ziua,

exista vreo reglementare care sa stabileasca suma maxima de bani care poate fi tinut in casierie de casierul unei Asociatii de Proprietari ?
daca da, care este aceasta suma ?

Va multumesc,