avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate hng

Activitate hng

Cat timp poate mentine un executor judecatoresc, sechestrul pe partile sociale ale unei firme? Exista un termen limita dupa care e obligat sa il ridice?
Multumesc.
Tocmai asta e si una din probleme ca cumparatorul, la fel si eu nu cunoaste patrimoniul, se poate trezi ca cumpara doar numele firmei sau o firma plina de datorii. Cum se face aceasta evaluare a patrimoniului? in ce consta aceasta evaluare( am o vaga idee dar nu sunt sigura) ? Cine o face? Expertul care a facut si prima evaluare?
Sa-l informez ca il pot ataca la instanta de executare si sa faca proces verbal de refuz? Am inteles bine?
Multumesc.
Buna seara
Trebuie sa detaliez un pic situatia in care ma aflu.
Am o hotarare definitiva si irevocabila privind plata unei pensii alimentare retroactive.Tata-l nu doreste sa plateasca si am aplicat la executarea silita. Din pacate nu are nimic pe numele lui (intetionat) doar 100 de parti sociale la firma unde este asociat unic, firma fiind incadrata la categoria mijlocie. Executorul (al doilea) a spus ca se pot executa aceste parti sociale si a pus sechestru pe ele. Debitorul a facut o cerere prezidentiala de ridicare a sechestrului care i-a fost respinsa, a facut contestatie pentru ridicarea sechestrului care s-a respins si la recurs, a facut contestatie la executare si la fel a pierdut. S-a facut o evaluare contabila in urma bilantului si s-a determinat valoarea celor 100 de parti sociale. Au fost pana acum 5 licitatii sau 6 nici nu mai stiu la care nu a participat nimeni, dar pretul de vanzare a fost de fiecare data acelasi. E corect? Am spus executorului ca doresc sa preiau eu aceste parti sociale in contul creantei. A spus ca nu le pot dobandi, in urma unor calcule imi reveneau doar 4 parti sociale. Atunci am intrebat ca de ce a pus sechestru pe 100 si nu pe 4. Nu a stiut sa raspunda. Zilele acestea a aparut un potential cumparator la care executorul este dispus sa ii vanda cele 100 de parti sociale dar nu la mai putin de 30% din valoare. E corect? Adica un potential cumparator le poate lua pe toate si eu nu.
Cine stabileste aceste baremuri?
Problema pe care o mai am e legata si de faptul ca fostul sot a incercat o majorare de capital in urma careia din actionar majoritar sa devina minoritar doar cu 1% in firma, noroc ca am aflat si i-am blocat demersul , urmand sa fim citati probabil dupa sarbatori.
Sunt dispusa sa accept o consiliere bine documentata contra cost, chiar daca stiu ca executorii au competente pe curti de aplel.
Multumesc.
Intr-un dosar de executare silita, as dori sa stiu cate publicatii de vanzare pot avea loc? Sunt limitate numarul de licitatii? Daca nu se prezinta nimeni la licitatii pot dobandi ceea ce se executa in contul creantei?
Multumesc.
Buna seara.
Am o hotarare judecatoreasca definitiva intr-un proces privind neplata pensiei alimentare, in care fostul sot este obligat sa plateasca retroactiv pe ultimii 3 ani. Din pacate nu are nimic pe numele lui, el fiind angajat la firma pe care o are, incadrat cu salariul minim si ar dura o vesnicie pana s-ar recupera doar din salar. Am luat legatura cu un executor judecatoresc care mi-a prezentat o modalitate de executre pe care dansul a mai facut-o. Se pune sechestru pe partile sociale ale firmei unde este actionar unic, un expert contabil autorizat evalueaza firma in urma ultimei balante care se cere de la organele abilitate si apoi se scoate la licitatie si se recupereaza suma datorata. Firma la care este unic actionar este incadrata in categoria intreprinderilor mijlocii, deci este de unde sa se recupereze banii datorati. As dori sa stiu daca aceasta metoda se poate aplica.
Multumesc.
Discuție termen recurs
Buna ziua.
Doresc sa stiu c-am in cat timp ar trebui sa primesc acasa citatia cu comunicarea termenului unui recurs, deoarece trebuie sa fac rezervari de vacanta saptamana asta, pt a putea beneficia de reducre si nu pot pt.ca nu stiu cand o sa am termenul la recurs, saptamana trecuta in 29.03.2010 am inregistrat cererea. Se poate afla mai repede de la registratura?
Multumesc.
Răspuns la discuția schimbare executor judecatoresc
Onorariul a fost platit integral la prima intalnire.Prezenta mea zilnic, nu tine. In 6 luni a trimis doar catre cateva banci si primarie scrisori, atat.Orice ii sugereaza avocata pare imposibil de facut pentru el si eu nici nu cunosc procedurile excutoresti, nu sunt in domeniu. Saptamana asta trebuie sa depun aceea cerere de continuare a executarii silite fiindca au trecut cele 6 luni de timp pierdut. :(
Buna seara.
Se poate muta dosarul de la un executor judecatoresc, care nu face nimic pot sa zic, la altul? In ce conditii? Se poate alege un executor judecatoresc din alt oras?
Buna ziua.
Sunt administratorul unei firme si am si un PFA cu care am contract de colaborare la firma la care sunt administrator. La firma, am angajat cu 4 ore o femeie care are program de dimineata, de la ora 14 pana la inchiderea programului sunt eu in magazin. Am auzit un caz similar cu al meu unde ITM a fost in control si a amendat firma pt. ca cica nu e legal sa lucreze in magazin administratorul, daca nu are contract de munca, cu toate ca exista un PFA. Este ilegala aceasta situatie?
Buna ziua.

Fiica mea peste o luna implineste 18 ani si la o discutie avuta, mi-a spus ca i-ar place mai mult numele meu decat cel pe care il are dupa tata. Mentionez ca sunt divortata. Ce imlplica schimbarea numelui? I-si pierde cumva drepturile pe care le are dupa tata? Care e demersul pentru schimbarea numelui si ce acte sunt necesare?